Procesory

Nvidia Tegra: procesory mogą zagościć w serwerach

przeczytasz w 1 min.

O tym że Nvidia rozpoczęła prace nad tajemniczymi układami Denver pisaliśmy już na początku roku. Wówczas dowiedzieliśmy się, że znana ze swoich układów graficznych firma chce stworzyć procesor, który mógłby zostać wykorzystany w przypadku tworzenia superkomputerów bądź serwerów. Mimo że prace nad rozwiązaniem są zapewne jeszcze we wczesnej fazie udało się nam dowiedzieć czegoś nowego na temat Projektu Denver.

Układy Denver mają wykorzystywać architekturę ARM. Dzięki zastosowanie ARM zamiast x86 można mówić o sporej oszczędności energii, która według przedstawicieli Nvidia jest coraz ważniejszym aspektem podczas budowania rozwiązań serwerowych. Steve Scott, odpowiedzialny za produkty Tesla, wypowiedział się ostatnio na ten temat. Według niego to właśnie oszczędność energii sprawia że chcemy procesorów ARM w naszych smartfonach i tabletach. Niebawem to właśnie dobry stosunek zużywanej energii do osiągów stanie się przyczyną zapotrzebowania na serwery budowana na układach ARM.

Procesor Tegra 3 kal-el
Schemat układu Tegra 3 (Kal-El)

Obecnie nVidia gości w serwerach tylko ze względu na układy graficzne Tesla, które są używane jako dodatek do procesorów AMD Opteron czy Intel Xeon. Gdyby Nvidia opracowała własne CPU, to mogłyby one działać we współpracy z układami Tesla. Możliwe również że procesory te znalazłyby się w układach Tegra, oczywiście odpowiednio przystosowane do mobilnego charakteru urządzeń. Obecnie najważniejsze jest opracowanie procesorów ARM wyposażonych w funkcję przetwarzania równoległego.

Większość serwerów korzysta z procesorów wykorzystujących architekturę x86. Czy nie byłoby problemu z przesiadką na CPU ARM? Według Nvidii nie ma żadnego problemu. Wszystko dzięki popularyzacji „chmur”, poprzez które obsługiwane będą serwery Nvidii. Zapewne jeszcze trochę poczekamy CPU autorstwa Nvidii, jednak trzeba pochwalić firmę za ambitne podejście do sprawy.


Więcej o Nvidia Tegra:

Źródło: Tom's Hardware, Hot Hardware

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pomidor
  0
  Intel wypuści xeona w tri-gate, i ARM niewiele zdziałają.
  • avatar
   mgkiler
   0
   A co ma do tego chmura?

   Na serwerze z ARM-em instaluje Linuxa, albo innego Unixa i tyle.
   I moze robic to samo co serwer na x-86.