Karty graficzne

Nvidia Tesla K40: topowy akcelerator obliczeniowy z układem Kepler GK180 w planach producenta

przeczytasz w 1 min.

Nowa konstrukcja zaoferuje jeszcze wyższą wydajność przy podobnym poborze mocy.

Nvidia Tesla K20X akcelerator graficzny zdjęcie
Nvidia Tesla K20X - nowa Tesla K40 ma oferować wyższą wydajność, przy zachowaniu podobnego poboru mocy

Koncern Nvidia planuje wzbogacić swoją ofertę o profesjonalny akcelerator obliczeniowy Tesla K40 „Atlas”, który będzie mógł powalczyć o miano najwydajniejszej tego typu konstrukcji na świecie – przynajmniej tak wynika z nieoficjalnych przecieków.

Tesla K40 „Atlas” zostanie wyposażona w procesor graficzny Kepler GK180 z 2880 rdzeniami CUDA, a także 12 GB pamięci GDDR5 o 384-bit o przepustowości 288 GB/s. Można zatem powiedzieć, że jej specyfikacja przypomina tą z niedawno wydanej karty Quadro K6000 – główne różnice sprowadzają się do innego, ale najprawdopodobniej bardzo zbliżonego, układu graficznego.

Producent chwali się, że moc obliczeniowa nowej Tesli będzie mogła wynieść ponad 4 TFLOPSy w przypadku pojedynczej oraz ponad 1,4 TFLOPSa w przypadku podwójnej precyzji – wszystko przy współczynniku TDP rzędu 235 W (245 W w przypadku wersji SXM), a więc identycznym z tym od nieco wolniejszego modelu Tesla K20X. Nowa konstrukcja sprawdzi się w aplikacjach inżynieryjnych firm AMBER i ANSYS.

Nvidia Tesla K40 Atlas akcelerator obliczeniowy specyfikacja

Nieoficjalnie wiadomo, że Tesla K40 „Atlas” zadebiutuje na konferencji Montreal Gaming Conference 2013 między 16 a 17 października.

Źródło: Bycare, WCCFTech

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  dlaczego cywilne karty tak nie moga wygladac tylko zawsze dowala jakies plastikowe spoilery do radiatorow i nalepke z smoko-elfem.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Nvidia coraz bardziej goni w piętki. Musieli coś zrobić - topowy xeon e5 to 0,5GFlops w DP przy 115W TPD, topowy Xeon Phi to max 1,3TFlops (1,2 bez turbo) przy 300W TPD ale bardziej skalowalny i uniwersalny. Nvidia traci grunt na wszelkich polach od grafiki po pro.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Fascunuje mnie ze te karty maja TDP na poziomie 235W - czyli tyle co high-endowe grafy do PCtow, a jednak uzywaja w nich pasywnego chlodzenia. Tak z doswaidczenia wiem ze 100W to gorna granica gdzie mozna bez coolera sobie poradzic (cpu, gpu), ale to cos to w sumie jest GPU i to na poziomie titana...

    Hmm... chyba ze to kwestia tego ze budowa systemow pod takie karty jest inna.. ale z drugiej strony - nvidia laczy quadro i tesle w "home supercomputer" i watpie by byly w obuwach nawiewy rodem z serverow...