Karty graficzne

Brakuje kart graficznych? Górnicy nie mogą narzekać – jeden z nich pochwalił się farmą

przeczytasz w 2 min.

Sytuacja na rynku kart graficznych nie wygląda najlepiej, przez co gracze mają problem z zakupem nowszych modeli. Okazuje się, że takiego problemu nie mają… kopacze kryptowalut – jeden z nich pochwalił się swoją nową farmą.

Karty graficzne to nie tylko sprzęt do grania, ale też świetne narzędzie do kopania kryptowalut (zwłaszcza, że duże farmy potrafią generować też spore dochody). Jeden z górników pochwalił się swoim sprzętem. I rzeczywiście jest co podziwiać.

Górnik pochwalił się potężną farmą kryptowalut

Jaxson Davidson opublikował krótki filmik, na którym można zobaczyć kilkaset stanowisk z kartami graficznymi - większość z nich to karty GeForce RTX 3070 (część w wersji Nvidia Founders Edition), ale można też zauważyć konfiguracje z nowymi Radeonami RX 6000.

Davidson twierdzi, że to tylko część jego farmy i ma on w planach zakup miningowych kart CMP 170HX (to specjalny model zoptymalizowany pod kątem koparek kryptowalut). Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, inwestycja powinna zostać ukończona do końca roku.

Skąd górnicy mają karty graficzne?

Na filmiku widać setki nowiutkich kart graficznych. W takich sytuacji, gdy na rynku brakuje sprzętu, w Waszych głowach pewnie rodzi się pytanie – skąd do… jasnej anielki zdobył on tyle kart.

Górnik zdradził, że standardowe modele RTX 3000 kupił w małych firmach za dużą dopłatą (średnio musiał za nie zapłacić 1200 dolarów). Z kolei „koparkowe” karty CMP 170HX ma otrzymać bezpośrednio od Nvidii.

Ciekawostką jest też umiejscowienie farmy. Davidson wynajął pomieszczenie w lokalnym centrum obliczeniowym, które zapewnia odpowiednią wentylację sprzętu.

Cóż, wygląda więc na to, że sprytni kopacze kryptowalut nie mają problemów z dostępem do sprzętu. I fakt, dla nich karty też są droższe niż mogłoby to wynikać z sugerowanej ceny, ale taka inwestycja potrafi się szybko zwrócić (a potem generować duże dochody). 

Źródło: Twitter @ Jaxson Davidson

Komentarze

46
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Agresor
  35
  Kart graficznych jest opór, tylko, że trafiają wprost do górników, bo płacą więcej.
  • avatar
   Jerzy_D
   29
   A słyszymy że musimy być eko, a tu prądożercy i o co tu chodzi?!
   • avatar
    BariGT
    14
    W tym małym pokoiku jest kjakieś 500 kart graficznych XD. Tak jak powtarzałem wielokrotnie - jedynie uwalenie kryptosyfu może cokolwiek zmienić na rynku kart graficznych
    • avatar
     szymcio30
     6
     Ale po co o tym pisać/ Tylko ktoś nierozgarnięty nie zrozumie, ze typowy górnik to nie jest zwykły Kowalski który ciuła każdy grosz. Taka farma to wydatek setki tysięcy dolarów jak nie milionów w zależności od ilości kart graficznych. Tych ludzi stać inwestować tak ogromne pieniądze. Tylko głupi nie sprzedałby swojego towaru drożej. Takie prawo rynku
     • avatar
      Viperus
      4
      Krypto się produkuje a normy emisji spalin w autach takie że niedługo przestaną spalinowe sprzedawać ale krypto nikt nie rusza, dlaczego ?
      • avatar
       KENJI512
       4
       Po tym, jak jeden pochwalił się danymi kartami przed premierą, całą światowa sprzedaż powinna być na miesiąc zatrzymana (danego modelu) i dojść, który sklep lub producent sprzedał przed premierą.
       • avatar
        Rypka
        3
        Duża inwestycja ale co on będzie kopał jak Ethereum przejdzie na Proof of Stake?
        Bo chyba tylko do tego krypto wykorzystuje się karty graficzne.
        • avatar
         PSUja72
         2
         Problemem jest dość złożony. GPU to super złożony półprzewodnik. Bardziej niż ilość rozpraszanej mocy liczy się czas na jaki struktura jest narażona na wysoką temperaturę. A jak wiadomo efektywność chłodzenia spada wraz z starzeniem się pasty, zanieczyszczeniem radiatora, zacieraniem łożysk w wentylatorach oraz wysoką temp. w pomieszczeniu. A wątpię że górnik co pół roku wyłącza jakąś część farmy w celu konserwacji. Oczywiście starzenie się półprzewodników tyczy się również pamięci jak i sekcji zasilania. Oczywiści że w idealnych warunkach karty graficzne po koparkach mogły by być dalej dziać jak nowe. Niestety zapewnienie idealnych warunków jest kosztowną zabawą a górnicy to raczej ludzie chcący łatwo i dużo zarobić.
         A waluta jak waluta. Nawet ta cyfrowa musi przedstawiać sobą jakąś fizyczną wartość. I tak wartością fizyczną cyfrowych walut jest ilość oraz cena kart graficznych(a raczej koparek). Im większa cena za karty i więcej pompuje się ich do górników, tym większa wartość walut. Genialna piramida finansowa.
         Oczywiści że jak Ethereum przejdzie na Proof of Stake. To farmy przejdą na inną walutę której wartość drastycznie zacznie wzrastać (kto wyczuje ten moment i wykupi zapas tej waluty zawczasu to się nieźle obłowi w krótkim czasie)
         Jedyna nadzieja to taka że państwa powiążą obecny kryzys energetyczny z kopaniem krypto walut która zużywa gigantyczne ilości energii a jedynym ich "namacalnym" skutkiem jest ciepło, i zastanie wprowadzony zakaz budowy, handlu, użytku koparek i krypto walut.
         Wybaczcie skróty myślowe.
         • avatar
          bumper7204
          2
          Mam Asusa 1080 ti wszystkie gry latają na ultra...po za tym gry wychodzą beznadziejne po co przepłacać ..karty po 7.500 zł ...szał
          • avatar
           Altru
           1
           Nie mowie, że krypto trzeba usunąć, niestety brak regulacji zawsze prowadzi do takich patologii i dopóki się tego nie zmieni, patologia będzie się tylko pogłębiać.
           • avatar
            gicmo
            1
            A to ...wiejsyn!
            • avatar
             hakomo2020
             1
             nie ma co czekać aż karty potanieją. producentom się podoba obecny stan
             • avatar
              Ciekawski_
              1
              Doskonały dowód na to, że GPU nie brakuje (dla zdrowego rynku). Po prostu patologia jaką jest ten cały rynek krypto-walut i ich kopanie, spowodowało sztuczne zawyżenie popytu. Stąd absurdalne ceny i problemy z dostępnością. Gdy tylko kopanie przestanie się opłacać ceny bardzo szybko spadną i to mocniej niż większość sądzi. Za dzisiejszą cenę sugerowaną nikt ich nie kupi, bo będzie co najmniej 2 razy za wysoka.
              Im dłużej potrwa obecna sytuacja, tym więcej pokoparkowych GPU pojawi się na rynku gdy kopanie przestanie być opłacalne. Ten czas nastąpi prędzej czy później. Cierpliwi zaoszczędzą mnóstwo kasy. Jestem przekonany, że np. używanego RTX3080 będzie można okazyjnie wyrwać za kilkaset zł.
              • avatar
               Dragonik
               0
               Przez najbliższe lata nie kuoimy kartmalnychcenach
               • avatar
                Komar_2
                0
                Zwykły obywatel nie zainwestuje setek tysięcy czy milionów w farmę. Robią to firmy które chcą ukrywać dochód z nielegalnych interesów. Od dawna wiadomo, że krypto waluty służą do płacenia w DarkNecie.
                W sklepach karty leżą bo myślący człowiek nie zapłaci 7 czy 10 tyś za kartę która warta jest 3 tyś. Podstawy ekonomii "popyt i podaż" gdyby w sklepie kart było setki czy tysiące to cena by była normalna a jak jest ich tylko kilka czy kilkadziesiąt to zamrożona kwota nie jest aż taka duża. Zawsze można robić co weekend przecenę o 300 czy 500 zł może się ktoś trafi.
                • avatar
                 ElFi_
                 0
                 Tak czytam te komentarze i mam wrażenie, że taka sama dyskusja trwa przy budce z piwem i tanim winem. Tam też kilku podchmielonych jegomości
                 w porze mocno przedpołudniowej narzeka, że nie ma dla nich pracy, że prywaciarze ich wyzyskują, że przez bogaczy oni są biedni i w ogóle przez tą beznadziejną sytuację stali się pijakami no bo co innego mogą począć? Tu jest dokładnie ta sama sytuacja: nie możecie kupić kart bo jesteście biedni, a jesteście biedni bo nie kupujecie kart, górnicy są winni bo wykupują karty, rząd jest winny bo tego nie zabroni, wszyscy winni ale nie WY. Zamiast ruszyć cztery litery, poczytać trochę, kupić kartę, pokopać kilka miesięcy przez co zwróci się jej wysoki koszt zakupu i potem cieszyć się grą to lepiej biadolić, szukać winnych i czekać, aż ktoś za Was to załatwi. Ludzie, ogarnijcie się, nic tylko wyciągać łapy bo bieda, bo mi się należy (tania karta). Ruszcie głowami i może też zostaniecie milionerami z własnymi kopalniami, od biadolenia nikt się nie dorobił.
                 • avatar
                  mgrBOMBKA
                  0
                  Ta kopalnia powinna się spalić w cholerę razem z jego BTC... Ku...as złamany
                  • avatar
                   SerwusX
                   -4
                   Pamiętajcie, że firmy mają tańsze karty, bo mogą sobie VAT odliczyć (przynajmniej w polszy).
                   • avatar
                    Mario2k
                    -5
                    Żeby uprzedzić pytanie o starzeniu się kart w koparkach , podczas gry w BF 2042 RTX 3090 bierze ponad 420watt a podczas kopania ino 280Watt te karty po roku kopania będą chodziły jak nowe , w najgorszym wypadku wentylatory będą trochę głośniejsze .
                    • avatar
                     greghostor
                     0
                     Powinni karać tych ludzi