Ciekawostki

Pamiętasz Pajączka? Powrócił… i to jako rasowy Pająk

przeczytasz w 2 min.

Kultowy Pajączek powrócił. I nie chodzi tu o korektor postawy z telezakupów, tylko o program, od którego niemała grupa webmasterów rozpoczynała swoją przygodę z tworzeniem stron internetowych. Na arenę wchodzi Pająk V6.

Pajączek powrócił jako Pająk V6 

Pajączek był programem, w którym dobrze stawiało się pierwsze kroki. I wielu obecnych programistów czy webmasterów rzeczywiście eksperymentowało z HTML-em, CSS-em i PHP właśnie przy jego udziale. Z czasem jednak został nieco zapomniany, ale teraz – 25 lat po premierze pierwszej wersji i ponad dekadę po ostatniej aktualizacji – Rafał Płatek postanowił przywrócić go do życia, dostosowując go równocześnie do aktualnych potrzeb i preferencji. 

To zaawansowany program do tworzenia stron i aplikacji

Tak powstał Pająk V6. Program do tworzenia stron internetowych oferuje teraz znacznie przyjaźniejszy interfejs, otrzymał także (opcjonalny) ciemny motyw, zwiększający komfort pracy po zmroku, i pozwala korzystać z kilkudziesięciu różnych szablonów (opartych na Bootstrapie, Foundation czy Semantic-UI). 

Pająk V6 screen 2

Program jest kompatybilny z najnowszymi specyfikacjami HTML, CSS, JS i PHP. Ułatwia ponadto tworzenie responsywnych stron, a więc takich, które idealnie dostosowują się do wielkości ekranu – rzecz niezwykle istotna obecnie, gdy coraz częściej przeglądamy sieć na smartfonach. 

Pająk V6 screen 1

A skoro już przy smartfonach jesteśmy, to nie można by nie wspomnieć o tym, że Pająk V6 umożliwia także tworzenie aplikacji mobilnych – zarówno na Androida, jak i iOS-a. Rafał Płatek przekonuje, że wystarczy do tego znajomość HTML-a i podstaw języka JavaScript. Wsparcie dla NodeJS, Cordova czy React również znajduje się na liście cech. 

Pająk V6 screen 3

Wracając do podstaw – jak Pająk ułatwia tworzenie stron internetowych? Ano choćby przez obecność inspekcji i weryfikacji składni, jak również jej kolorowanie, ale też dzięki automatycznemu uzupełnianiu znaczników i dynamicznym podpowiedziom. Pracę wspomaga także nawigator struktury, dynamiczny podgląd czy edytor graficzny (WYSIWYG). 

A czy Pająk V6 jest darmowy?

Odpowiedź brzmi: tak… ale nie do końca. To znaczy: przez 7 dni możesz korzystać z wszystkich funkcji programu zupełnie bez opłat, a po tym czasie możesz pozostać przy wersji darmowej (która ma jednak kilka zablokowanych funkcji) albo zdecydować się na wykupienie wersji płatnej. Licencja bezterminowa kosztuje 369 zł, ale możesz też wybrać model subskrypcyjny (w zależności od wariantu cena wynosi ok. 10 – 30 zł miesięcznie). 

Pobierz program do tworzenia stron WWW: Pająk V6

Wszystko, czego możesz potrzebować, znajdziesz na oficjalnej stronie programu, a jeśli chcesz go po prostu pobrać, to możesz skorzystać z przycisku poniżej:

Niestety nowy Pająk nie działa na Linuksie ani macOS-ie (chyba, że użyjesz emulatora). Listę kompatybilnych systemów tworzą: Windows 11, 10, 8, 7, Vista, NT, XP, 2000 i 98.

Źródło: Creamsoft

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    _taurus_
    2
    Jasne ze pamietam, poprzednia wersja nie byla jakims wodotryskiem i mysle ze 25 letnia luka w kontynuacji tego projektu juz dawno zostala zalatana przez innych...
    na rynku jest tyle opensorce'owego oprogramowania ze chyba tylko fanboje interface po Polsku polasza sie na subskrybowanie platnej wersji...

    Przy kilku studenckich projektach probowalem uzywac poprzedniej wersji pajaczka ale nie powalila mnie na kolana wiec i sam program nie zapadl mi w pamieci choc mam jakas darmowa wersje w archiwach ktora byla za darmo z prenumerata chip'a na cd...
    • avatar
      Virtus
      1
      Jak na dzisiejsze czasy jest dość tani - pytanie czy dobry? Chętnie przeczytałbym test tego programu.
      • avatar
        Freak1980
        0
        Program pamiętam. Zamotany interfejs odstraszał
        • avatar
          obcypl
          0
          Nie wiem jak DX w Pająku ale ten interfejs mnie mocno odstrasza. Za dużo okien, paneli itp. VSCode za free do frontend jest aż nadto, a i backend w PHP to nie jakiś wieli problem. Cena jakaś wydumana nie jest, ale obawiam się że PHPStorm zjada go na śniadanie więc i tak będzie bardziej opłacalny dla profesjonalistów. Przespana dekada albo dwie w sumie zamknęły drogę do sukcesu.
          • avatar
            CziKilla
            0
            Rafałka pamiętam z czasów, gdy zaciekle walczył z pewną polską grupą crackerską, która notorycznie łamała pajączka, a on zamiast z nimi się dogadać to z nimi walczył i tracił czas na wymyślanie kolejnego krzywego zabezpieczenia, które było tylko krótką rozrywką dla chłopaków... zero refleksji wtedy, zero teraz, ten program to ponownie stracony czas.