Ciekawostki

Używasz akumulatorków czy zwykłych baterii paluszków - sonda

Karol Żebruń | Redaktor serwisu benchmark.pl
27 komentarzy Dyskutuj z nami

Akumulatory, czyli baterie wielokrotnego użytku, które stanowią zamiennik tradycyjnych baterii, towarzyszą nam od lat. Czy również Tobie?

Akumulatory paluszki

Energia. Bez niej prawie wszystkie cudy naszego świata nie miałyby prawa funkcjonować. Większość z nich zasilamy za pomocą akumulatorów wielokrotnego ładowania, o dedykowanej konstrukcji. Tutaj nie mamy zwykle wyboru.

Nadal jednak klasyczne paluszki i podobne im źródła zasilania, są często używane - zasilają przeróżne nadajniki, myszki, bezprzewodowe klawiatury, przenośne lamki LEDowe i wiele innych produktów. Co więcej, w sklepach nadal świetnie sprzedają się baterie jednorazowego użytku. A przecież nie zawsze trzeba z nich korzystać. Akumulatorki to nie tylko oszczędność dla naszej kieszeni i środowiska, ale i ogromna wygoda.

Co dają akumulatorki?

Poniższa infografika pokazuje korzyści na przykładzie jednego z najpopularniejszych zastosowań baterii lub akumulatorów - fotografowania za pomocą zewnętrznych lamp błyskowych do aparatów fotograficznych. Porównywane są tu tradycyjne baterie alkaliczne i akumulatory NiMH typu AA. Istnieje szansa, że w przypadku wyższej klasy baterii lub baterii litowych, różnice będą mniejsze, niemniej, korzyści z wielokrotnego ładowania nie da się zanegować.

Infografika akumulatory

Korzystając z akumulatorków, w przypadku fotografowania z lampą błyskową uzyskamy więcej błysków, a czas ładowania nie będzie tak szybko malał jak przy bateriach alkalicznych.

Oszczędności przychodzą z czasem

Oszczędność to chyba najlepszy wyznacznik korzyści. Komplet 4 akumulatorów typu AA kosztuje około 40-50 złotych. Do tego trzeba doliczyć około 120 zł na dobrą ładowarkę. Początkowo wydatek wydaje się zbyt duży, gdyż komplet dobrych baterii alkalicznych AA kupimy za około 10 zł.

Gdy korzystamy z baterii rzadko, możemy nie zauważyć korzyści. Gdy jednak czynimy to częściej, już po mniej więcej 4 ładowaniach zwróci się nam koszt zakupu akumulatorów. Zakup ładowarki później, ale to zwykle produkt, który kupuje się na lata. Nie do przeoczenia są też korzyści dla środowiska i mniejszy problem z utylizacją zużytych baterii.

Które są najlepsze?

W sprzedaży znajdziemy akumulatory różnych firm o różnych rozmiarach - AA, ale również typu C i D (określane powszechnie jako HR14, HR20). I choć większość z nich to akumulatory typu NiMH, to nie oznacza to, że wystarczy wybrać pierwsze lepsze. Powyższa infografika powstała w celu promocji akumulatorów marki Powerex. Jednak moim zdaniem najlepszym wyborem jest Eneloop. Ta marka (wcześniej należąca do Sanyo, teraz Panasonic) stała się już synonimem akumulatorów, dlatego nawet nie trzeba dodawać określenia akumulator.

Sony Cycle Energy i Eneloop

Podobnie jak Eneloop, sprawują się również Sony Cycle Energy. Jeśli zdecydujecie się na wybór akumulatorów to celujcie w te, albo takie, które cechuje niskie tempo samorozładowania. Zwykłe akumulatory NiMH, o wysokim tempie samorozładowania, stają się bezużyteczne już po kilku dniach. A jeśli nie korzystamy z nich intensywnie, szybko przestaną być przydatne. Eneloopy nawet po wielu miesiącach stracą co najwyżej kilkanaście % pierwotnego ładunku.

Oprócz tego należy pamiętać o stosowaniu dobrych ładowarek. Takich, które dysponują układami nadzorującymi proces ładowania i przerywają ładowanie w odpowiednim momencie. Proste, bardzo tanie ładowarki (szczególnie starej generacji), które nie są w stanie wykryć w jakim stopniu akumulator jest rozładowany, mogą uszkodzić je nawet przy pierwszym ładowaniu.

Źródło: DIYPhotography, inf. własna

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  14r33k
  Ja wszędzie, gdzie się da wciskam ogniwa Li-ion 18650.
  10
 • avatar
  CESARZ987655
  Tam gdzie często trzeba wymieniać ogniwa na przykład w padzie do x360 siedzą akumulatorki,w urządzeniach takich jak pilot czy zegarek wystarczą zwykłe alkaliczne.
  Tak wychodzi po prostu taniej mało używany akumulatorek w piloci też się zużywa,a jest kilka razy droższy od baterii.
  9
 • avatar
  Satanski
  Ja używam jedynie baterii Elektron Extra 3R12 4,5 V. Dzięki nim poznałem smak prądu ;-)
  4
 • avatar
  kokosnh
  oczywiście Eneloop, klawiatura bezprzewodowa logitech MK320 wytrzymuje ponad 5 miesięcy na jednej parze akumulatorków 2xAAA Eneloop. Zapominam że mam bezprzewodową klawiaturę :D

  Oczywiście staram się używać również Li-ion 18650, ale mam tylko 8 ogniw w 3 urządzeniach ( niezbyt wiele w porównaniu do akumulatorków Ni-MH )
  3
 • avatar
  Snack3rS7X
  Wolisz pizzę z pizzerii czy pizzę ze sklepu - sonda...ehhh
  3
 • avatar
  neXt___
  Brakuje opcji: Nie korzystam z baterii ani akumulatorków. Ta, która jest podana jako ostatnia, sugeruje raczej pchanie co popadnie.
  1
 • avatar
  framedrop
  Dla kogo i ile są warte takie informacje? Czekam na gratyfikajcę finansową za udzielenie wyczerpującej odpowiedzi z opisem moich preferencji i moich znajomych
  -1
 • avatar
  usuniety_b274873f01f4
  Cały mój applowy zestaw chodzi na eneloopach, połączenie idealne.
 • avatar
  Konto usunięte
  Korzystając z sanyo zapomniałem już czym są zwykłe baterie
 • avatar
  wdowa94321
  Z doświadczenia wiem, że te super "akumulatory" mają strasznie słabe właściwości jeżeli chodzi o długotrwałe magazynowanie energii i wypadają równie słabo do baterii pod względem wytrzymałości termicznej
 • avatar
  xpaxpl
  ja najczęściej używam AA do tej pory głównie energizer i eneloop ale ostatnio "zaryzykowałem" i nabyłem w lidlu jakieś noname za 16pln 4 szt ku mojemu zaskoczeniu pojemność 2450mAh po ok 2 tygodniach nie widzę różnicy...

  nie kupię już więcej akumulatorów firmy GP swego czasu jedne AAA uległ samo zapłonowi... no może zapłon to za duże słowo ale poszedł z dymem i się "nieco" odkształcił całe szczęście nie znajdował się w tym czasie w żadnym moim sprzęcie...
 • avatar
  Hezen
  Jedynie gdzie używam akumulatorków to sonda pomiarowa na centrum obróbczym ;)
 • avatar
  Balrogos
  Tylko nie kupujcie Ładowarek TechnoLine badziewo.
 • avatar
  miedzianek
  Eneloop i nic ponad to:)
 • avatar
  mokry_kot
  Pracując w teatrze z początku używałem akumulatorków do systemów bezprzewodowych ale po 2 latach intensywnego używania i przetestowaniu różnych marek nie miałem innego wyboru jak przyznać że nie można na nich do końca polegać. Nigdy nie wiesz który bubel ci siądzie i narobi stresu. Od 3 lat używam 16'o paków z carefour'a (8+8 za 11 zeta niebieskie) i nigdy się nie zawiodłem. Są na poziomie alkalicznych energizer'ów a cenowo w stosunku do jakości miażdżą wszystko na rynku.
 • avatar
  Jarrod
  (to nie jest reklama)
  od czasu jak w aparacie stosuje eneloop'y zapomniałem o efekcie samorozładowania. Zwykłe akumulatorki potrafiły po 2 tygodniach paść, a z eneloopami mogę odłozyć aparat na miesiąc a akumulatorki nadal naładowane.
  Z drugiej strony w sprzęcie typu pilot do tv czy myszka bezprzewodowa, akumulatorki się nie sprawdzą.
 • avatar
  Konto usunięte
  Baterie... używam ich tylko do pilotów i paru ściennych zegarów, a zwykłe paluszki tam działają miesiącami. Innego sprzętu na baterie nie używam.