Płyty główne

Płyty Intel B560 i H570 wprowadzają ważną funkcję - nowość ucieszy także graczy

przeczytasz w 2 min.

Nowe płyty główne Intel 500 to nie tylko odświeżony design. Producent dodał ważną funkcjonalność, która powinna zainteresować graczy i entuzjastów, zwłaszcza tych z mniej zasobnym portfelem.

Premiera procesorów Intel Rocket Lake jeszcze przed nami, ale producenci już zaprezentowali nowe płyty główne – na rynku pojawiły się modele z chipsetami Z590, H570, B560 i H510. Nie każdy jednak wie, że wprowadzono tutaj zmiany dotyczące podkręcania podzespołów.

Podkręcanie na płytach głównych Intel 500

Do tej pory na podkręcanie podzespołów pozwalały tylko modele z topowym chipsetem z serii Z (Z490, Z390, Z370, Z270 itd.) - można było tutaj zmienić taktowanie procesora (wariantu z odblokowanym mnożnikiem) oraz ustawić taktowanie pamięci RAM powyżej wartości nominalnej dla kontrolera pamięci.

Pozostałe modele nie oferowały takich funkcji (a przynajmniej oficjalnie, bo producenci starali się ominąć te ograniczenia np. poprzez modyfikację limitów mocy).

Intel Z590, H570, B560 i H510 - porównanie chipsetów

Sytuacja zmieniła się po premierze płyt głównych z serii 500 – podkręcanie procesora dalej jest możliwe tylko na konstrukcjach z chipsetem Z590, ale szybsze pamięci można zamontować też na tańszych modelach H570 i B560. Najtańsze płyty H510 nie pozwalają ani na podkręcanie procesora ani na podkręcanie pamięci RAM.

Podkręcanie pamięci RAM na płycie głównej B560

Na chińskim portalu Zhongce Sina pojawił się test płyty głównej ASRock B560 Steel Legend – to jeden z lepszych modeli z chipsetem Intel B560. Nas najbardziej zainteresował fragment dotyczący podkręcania sprzętu.

Intel B560 - podkręcanie pamięci RAM

Okazuje się, że rzeczywiście możliwe jest tutaj zwiększenie taktowania pamięci RAM – płyta działała z procesorem Intel Core i5-10600KF i pozwoliła na ustawienie dla pamięci częstotliwości 4200 MHz przy opóźnieniach CL18-19-19-39.

Intel B560 - podkręcanie pamięci RAM. Wzrost wydajności 3DMark

Wyższe taktowanie pamięci RAM przełożyło się na wzrost wydajności. W teście 3DMark nie jest on aż tak spektakularny…

Intel B560 - podkręcanie pamięci RAM. Wzrost wydajności PUBG

Intel B560 - podkręcanie pamięci RAM. Wzrost wydajności PUBG

...ale w grach (w tym przypadku PUBG) można liczyć na znaczną poprawę płynności animacji (różnica jest zależna od taktowania modułów).

Podobnie to powinno wyglądać w modelach H570, ale te raczej będą droższe względem B560.

Płyty główne Intel B560 okażą się hitem?

Bardzo możliwe! Osoby planujące budowę niedrogiego komputera do gier raczej nie inwestują w topowe modele Z – często wybierają tańsze modele B, które teraz pozwolą na obsługę szybszych pamięci, co oczywiście przełoży się na dodatkowy wzrost wydajności. Szkoda, że Intel dopiero teraz dodał taką opcję.

Czekamy na dostępność płyt głównych i pierwsze informacje odnośnie wyceny (bo to od niej w głównej mierze będzie zależeć sukces płyt). Dobre pamięci DDR4 RAM wcale nie są dużo droższe.

Źródło: Intel, Zhongce Sina, inf. własna

Zobacz więcej o płytach głównych:

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  14
  I na to czekałem... Raz na kilka lat ktoś tam u niebieskiego ma jednak jakieś przebłyski. Pozostaje jednak kwestia ceny, bo jeżeli B ma kosztować 5% mniej niż Z, to mogą sobie te usprawnienia i tak wsadzić...
  • avatar
   tokacz
   11
   i pewnie +100 zł do ceny mobo za tą funkcję, która od lat powinna być dostępną
   • avatar
    KENJI512
    8
    Sztuczne ograniczanie możliwości sprzętu przez lata i nagle "wow, patrzcie jaki super feature mamy dla Was!" :)
    • avatar
     kazitut
     6
     Pamiętam jak na Intelu klasy i3 4370 miałem pamiątki 2 666. Wszystko piknie chodziło. Za 2-3 lata(potem) zrobiłem uprage biosu (nie młodej płyty do finalnej, ostatniej wersji seria H.....). :( . No tragedia aktualizacją zjadła do 1 333. (DDR2 or 3). Cały Intel.
     Cały intel .
     Dał żeby potem zabrać. Złodziejstwo to się nazywa.
     A wtedy już było:
     ze down gradu nie robiło.
     Intel: Interes nade wszystko nie dobro użytkownika.
     • avatar
      Eryk333
      4
      Potem zablokują podkręcanie i pa to chwyt żeby kupić płyty serii B boli mnie to że w świecie komputerów też wkradło się oszustwo .
      • avatar
       fox28
       3
       A ja z moim R5 3600 + 2 x 8 goodram Iridium X 3000@3600MHz czekam na nowe rozdanie z ddr 5 .Ceny będą pewnie z kosmosu ale z różnych źródeł słychać o dużym wzroście wydajności.
       • avatar
        szymcio30
        3
        Ważna funkcja która na płytach AMD jest standardem od lat. Rzeczywiście powinniśmy skakać z radości;)
        • avatar
         fastmarek129
         3
         Drogi INTELU dodaj możliwość oc cpu i ram do wszystkich płyt!
         • avatar
          fitgame
          1
          Niestety spodziewam się, że ceny B560 będą wyższe niż B460 i będą zahaczać o Z490. Także niestety szału nie będzie. Obym się mylił, ale jeśli B560 miałyby typowo zastąpić B460 to już powinny ruszać jakieś solidne wyprzedaże. Tymczasem takowych brak.