SSD

PNY zmienił specyfikację XLR8 CS3030 - to m.in. efekt kopania kryptowalut

przeczytasz w 2 min.

PNY XLR8 CS3030 to jedne z najpopularniejszych dysków SSD pod M.2 PCIe 3.0 x4. Teraz może sytuacja ulec zmianie, bo producent postanowił nagle zmienić ich specyfikację… niestety na gorszą.

PNY zmniejsza wytrzymałość dysków XLR8 CS3030

Dyski PNY XLR8 CS3030 zadebiutowały już jakiś czas temu, ale ciągle cechują się bardzo dobrym stosunkiem wydajności do ceny, dzięki czemu są chętnie wybierane przez klientów.

Specyfikacja obejmuje 8-kanałowy kontroler Phison E12 i kości pamięci 3D TLC NAND, co pozwala uzyskać transfery dochodzące do 3600/3000 MB/s - można powiedzieć, że do całkiem wydajne modele M.2 PCIe 3.0 x4 dla komputerów i laptopów.

ModelStary współczynnik TBWNowy współczynnik TBWRóżnica
PNY XLR8 CS3030 250 GB
(M280CS3030-250-RB)
380 TB170 TB-55%
PNY XLR8 CS3030 500 GB
(M280CS3030-500-RB)
800 TB170 TB-79%
PNY XLR8 CS3030 1 TB
(M280CS3030-1TB-RB)
1665 TB360 TB-78%
PNY XLR8 CS3030 2 TB
(M280CS3030-2TB-RB)
3115 TB660 TB-79%
PNY XLR8 CS3030 4 TB
(M280CS3030-4TB-RB)
-6700 TB-

Nie każdy jednak jest świadomy, że ostatnio zmodyfikowano ich specyfikację. Producent postanowił drastycznie zredukować współczynnik TBW, czyli maksymalny limit zapisu danych wpływający na utratę gwarancji – w modelu 250 GB został on zmniejszony ponad o połowę, natomiast w wersjach 500 GB, 1 TB i 2TB o ponad 3/4.

Producent tłumaczy się, że zmniejszenie współczynnika TBW to efekt niedoboru komponentów i wzrostu zainteresowania szybkimi nośnikami SSD do budowy koparek kryptowaluty Chia. Zwykli użytkownicy nie powinni odczuć różnicy z ograniczenia parametru TBW (nadal obowiązuje tutaj 5-letnia gwarancja).

Zmiany wprowadzone przez firmę PNY w polityce gwarancyjnej dysku SSD XLR8 CS3030 były spowodowane dwoma czynnikami: wzrostem zapotrzebowania na szybkie dyski SSD klasy konsumenckiej w koparkach kryptowaluty Chia oraz brakiem pamięci NAND dla całej branży. Zmiany te zostały opublikowane i umieszczone na stronie internetowej firmy zarówno w sekcji gwarancyjnej, jak i w specyfikacji produktu CS3030.

Czy nowe wartości rzeczywiście są wystarczające? Można uznać, że producent ma rację – na modelu o pojemności 500 GB można codziennie zapisywać prawie 100 GB danych przez cały okres trwania gwarancji (a pewnie mało kto będzie robić to dzień w dzień, więc w praktyce wygląda to trochę lepiej). W pozostałych przypadkach dzienny limit jest większy. Jakby nie było, modele XLR8 CS30303 obecnie cechują się jednym z niższych parametrów TBW wśród nośników tej klasy, co może mieć wpływ na popularność sprzętu.

Co ważne, w przypadku dysków kupionych do 17 maja 2021 roku nadal obowiązuje stary limit zapisu danych. Dla modeli kupionych w późniejszym terminie przysługuje nowa wartość TBW.

Źródło: ComputerBase, Tom’s Hardware

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  szymcio30
  12
  Braki pamięci NAND nie powinny powodować zmian gwarancyjnych produktu!!. Ewidentne działanie na szkodę konsumentów.
  • avatar
   szymcio30
   7
   Ten sam dysk przed zmianami wytrzyma 800 TB, ale my zrobimy cyk i będzie to tylko 170TB. Pójdźmy dalej i samochód, który będzie przekraczał 150km/h utraci gwarancje, bo jeździ zbyt intensywnie
   • avatar
    Silver
    5
    "PNY pogorszył dyski XLR8 CS3030 - to m.in. efekt kopania kryptowalut"
    "Pogarsza" to prędzej tytuł poziom portalu.
    • avatar
     Marucins
     3
     Czyli te pierwsze dane były wzięte z D. skoro producent się z nich wycofał.
     Tyle by warte gdy dysk naprawdę zaczęto eksploatować.
     • avatar
      kitamo
      3
      "PNY zmniejsza wytrzymałość dysków XLR8 CS3030"

      Pawel wyjaśnij mi jak bardzo zmniejsza się wytrzymałosc tego dysku?
      To jest dalej ten sam dysk przeciez bo jego specyfikacja sie nie zmienila a TBW to nie jest parametr WYTRZYMAŁOSCI tylko przebiegu na gwarancji.

      Wytrzymałosc to MTTF lub MTBF.

      Nie zmniejszył żadnej wytrzymałości tylko parametr określający gwarancje.
      • avatar
       zack24
       2
       To akurat ważny artykuł i dobry dla użytkowników nie będących kryptominerami. Teraz widać, że dyski PNY nie są na lata. Ale jeszcze ważniejsze jest, aby obserwować, który z kolejnych producentów pójdzie tym śladem i będzie lipa na rynku. Teraz ja mówię "sprawdzam", niezależnie od preferencji dla producenta.
       • avatar
        ravoyev725
        2
        fake TBW.
        • avatar
         Ahura
         2
         słabe.
         • avatar
          anemusek
          1
          A co ma do tego chia czy braki chipów? Przecież górników dotychczasowy limit też obowiązywał. Czyżby to było klasyczne "sprawdzam" i okazało się, ze sprzedają szrot? A może po prostu lepsze kostki opychają teraz górnikom za wyższą kasę, a do konsumenckich ładują dziadostwo. To i tak był jeden z najgorszych dysków konsumenckich z e12 ale teraz to powinien wszędzie trafiać na listę odradzanych bo nie wiadomo co się kupuje.
          • avatar
           kitamo
           1
           To jest bardzo rozsądne posunięcie i powinniscie sie cieszyc.
           Dzieki temu pamieci SSD nie spotka los jaki spotkał GPU bo krypto typu Chia staną się nagle mało opłacalne dla górników którzy już teraz zajeżdzają zakupiony sprzęt a za 2lata jak by ta kryptowaluta urosła to by była cała masa zwrotów na gwarancji. To spowodowało by z pewnoscią wzrost także cen produktów i obniżenie długosci gwarancji dla wszystkich.
           Ograniczenie TBW to tak naprawde żadna totalnie żadna różnica dla normalnego użytkownika. Wy tu piszecie o działaniu na szkode konsumentów a to tak jakby ktos w tym wypadku zmienił coś z niemozliwego na mało prawdopodobne. Taka jest różnica dla konsumenta.
           500GB SSD i zapis 100GB dziennie przez 5lat. To tak istotne przy cenie tego SSD który zestarzeje się szybciej niż przerobi te TBW w urządzeniu normalnego użytkownika.
           • avatar
            Sander Cohen
            -2
            Chronia sie przed debi.ami szukającymi SSD do koparek. Był wysoki TBW teraz jest niski zeby uchronic sie przed zwrotami gwarancyjnymi z koparek. Dla normalnego użytkownika nie ma to najmniejszego znaczenia bo jesli nawet raz czy dwa przekroczy TBW to sredni TBW i tak bedzie ponizej limitu. Nie ma o co toczyc piany.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             skoro zjechali z TBW, to znaczy że stosują gorszej jakości NAND-y. mówią nam o tym otwarcie, niedobór komponentów, zmniejszenie TBW. koniec tematu.