Chłodzenie

Chłodzenia Arctic Liquid Freezer II mogą mieć usterkę. Sprzęt da się łatwo naprawić

przeczytasz w 2 min.

Chłodzenia Arctic Liquid Freezer II mogą mieć wadę fabryczną, która może zmniejszyć wydajność sprzętu. W niektórych przypadkach konieczne będzie przeprowadzenie naprawy chłodzenia.

Zestawy Arctic Liquid Freezer II przez wielu są uważane za jedne z najlepszych chłodzeń AiO. Okazuje się, że pewna partia zestawów może być wadliwa - z tej też okazji producent przygotował specjalny program naprawy sprzętu.

Problemy z chłodzeniem Arctic Liquid Freezer II

Producent przeprowadził rutynową kontrolę jakości chłodzeń Liquid Freezer II. Niestety, wykryto tutaj potencjalny problem, który może wpływać na jakość i wydajność sprzętu. Wiemy, że problem ma dotyczyć chłodzeń sprzedawanych po maju 2021 roku.

Chodzi o niewystarczające zwulkanizowanie uszczelki, co mogło doprowadzić do reakcji chemicznej między miedzianym blokiem wodnym a uszczelką, powstania osadów na miedzianej płytce, a w efekcie ograniczenia wydajności chłodzenia i potencjalnej utraty cieczy chłodzącej. Proces jest powolny, ale może nastąpić w czasie trwania 6-letniej gwarancji.

Arctic Liquid Freezer II - QC Passed naklejka
Chłodzenia, które przeszły dodatkowe testy jakości oznaczono naklejką QC Passed

Po wykryciu usterki producent przeprowadził dodatkową kontrolę jakości sprzętu znajdującego się w sklepach i na magazynach. Chłodzenia, które przeszły dodatkową kontrolę jakości otrzymały dodatkową naklejkę "QC Passed" (przy wężach na chłodnicy i na pudełku). Niedawno otrzymaliśmy od producenta nowy zestaw, który takie oznaczenie posiada.

Jak naprawić chłodzenie Arctic Liquid Freezer II?

Niektóre chłodzenia dostarczone do klientów mogą być wadliwe. Producent uspokaja, że nie ma powodów do paniki, ale zaleca przeprowadzenie naprawy tak szybko jak to tylko możliwe. Zestawy, które potencjalnie mogą być wadliwe, można sprawdzić za pomocą tej strony.

W tym celu przygotowano specjalny zestaw naprawczy, dzięki któremu naprawę chłodzenia można przeprowadzić samodzielnie. Producent wysyła go za darmo.

W skład zestawu wchodzi:

 • miedziany blok
 • uszczelka
 • dodatkowy płyn chłodniczy
 • śrubki
 • tubka pasty termoprzewodzącej Arctic MX-5

Cała procedura nie jest skomplikowana - można posiłkować się filmikiem instruktażowym (w razie problemów można też zwrócić się do wsparcia technicznego). Warto dodać, że samodzielnie naprawione zestawy nie tracą gwarancji - nadal obowiązywać będzie 6-letni okres ochronny.

  Osoby, które nie czują się na siłach, by przeprowadzić samodzielną naprawę chłodzenia, mogą wysłać sprzęt do serwisu producenta w Niemczech lub w Stanach Zjednoczonych. Warto jednak zaznaczyć, że taka procedura będzie dłuższa niż samodzielna naprawa (może się wiązać nawet z kilkutygodniowym brakiem chłodzenia).

  Arctic pokazuje klasę – inni mogą go naśladować

  Co tu dużo mówić, postawa firmy Arctic zasługuje na pochwałę. Producent wykrył problem, przeprowadził dodatkową kontrolę jakości, a w przypadku sprzętu narażonego na usterki można przeprowadzić akcję naprawczą. Co ważne, akcję może przeprowadzić użytkownik, co skróci czas całej procedury i ograniczy ilość elektrośmieci. Inni producenci mogą się uczyć od Arctica.

  Źródło: Arctic, foto: własne

  Komentarze

  4
  Zaloguj się, aby skomentować
  avatar
  Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
   Diego21
   1
   Dzieki za info! Okazało się że należę do grupy objętej wadą. Czekam na zestaw naprawczy. :)
   • avatar
    Dexon
    1
    Szacunek, niczym do Noctua która wymienia bezpłatnie zapinki gdy wychodzi nowy sprzęt, mając ofc dowód zakupu itp. Zawsze miło że nie tylko płaci się i zapomina się o kliencie...