Chłodzenie

Thermalright: nowe procesory AMD kompatybilne ze starymi coolerami [AKT. - jednak nie będą]

przeczytasz w 1 min.

Znany producent chłodzeń oficjalnie potwierdził kompatybilność nowych procesorów AMD APU i FX ze starymi coolerami.

AMD AM3+ gniazdo
Podstawka AM4 wykorzystywałaby ten sam system mocowania co gniazda AM2(+), AM3(+), a także FM1 i FM2(+)

Jeszcze w tym roku mają zadebiutować nowe procesory AMD APU i FX (na bazie mikroarchitektury Zen), które będą korzystać z tej samej podstawki AM4 – wbrew wcześniejszym przeciekom, ma ona zachować kompatybilność z obecnymi coolerami.

Pierwsze informacje o mocowaniu chłodzeń na nowej podstawce pojawiły się w marcu na łamach serwisu Bits and Chips i sugerowały inny niż dotychczas rozstaw otworów montażowych, co z kolei miałoby wpłynąć na brak kompatybilności dotychczasowych konstrukcji.

Firma Thermalright opublikowała dzisiaj na swoim facebookowym profilu informację, z której może wynikać zupełnie coś innego:
„Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich fanów AMD. Zgodnie z tym co zapowiadało AMD, procesory i płyty główne pod AM4 będą korzystać ze standardowego mocowania, które bazuje na systemie znanym z gniazda AM2. Oznacza to zatem, że chłodzenia Thermalright [i wszystkich innych producentów – red.] będzie można zainstalować na procesorach Zen bez konieczności stosowania dodatkowych akcesoriów.”

AMD AM4 - nowa podstawka
Jedna podstawka dla dwóch generacji procesorów - tak wygląda nowa strategia AMD

Jeśli wiadomości te się potwierdzą (a trzeba przyznać, że Thermalright jest bardziej wiarygodnym źródłem informacji niż serwis Bits and Chips), to nowe platformy „czerwonych” zyskałyby spory atut – w końcu tylko nieliczni producenci oferują darmowe zapinki dla nowych podstawek, a wymiana chłodzenia wiąże się z dodatkowym wydatkiem. AMD jeszcze nie odniosło się do informacji firmy Thermalright.

 

Aktualizacja 27.05.2016 7:40

Okazuje się jednak, że podstawka AMD AM4 nie będzie kompatybilna ze starymi chłodzeniami - Thermalright przyznał się do błędu, jednocześnie zaznaczając, że więcej szczegółów powinniśmy poznać w najbliższych dniach.

Źródło: Thermalright (profil w serwisie Facebook)

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dooku
  2
  W sumie fajna sprawa, od lat na produktach intela siedzę i chłodzenie musiałem zbywać razem z prockiem. Jak już tak jedziecie po AMD to ja miałem z boxowym na I5 dziwny przypadek, chłodzenie się poluzowało jakimś cudem i pasta wyparowała :). Teraz jakiś niedrogi coolerek lata i przynajmniej uszu nie kaleczy.
  • avatar
   AntySyjon
   -15
   Nie lubię podstawek AMD od kiedy wyjąłem cooler razem z procesorem z socketu bo się przyssał na paście na amen do powierzchni chłodzenia i ani przekręcanie ani ruszanie na boki nic nie dało,więc użyłem więcej siły... i nie muszę mówić że piny się połamały i phenom 960T był do śmieci, w przypadku intela to niemożliwe bo procesor jest przyłapany zapinką.
   • avatar
    tazik21
    0
    scyte mugen 2 będzie kompatybilny, chociaż i tak planuje zmienić chłodzenie.
    • avatar
     ohoho
     0
     Coraz więcej info o Zenie, mam nadzieję, że niedługo wypłyną jakieś testy/benchmarki.
     • avatar
      nilhus
      0
      Ja ostatnio na i5 4460 zmieniałem chłodzenie na SILENTIUMPC SPARTAN 3 PRO HE1024 i zdziwiło mnie że po zdjęciu boxa zobaczyłem że nie był nawet dobrze dociskany bo nawet pasta nie przyległa po całej powierzchni a jestem prawie pewny że dobrze montowałem i teraz się zastanawiam czy ja jednak źle go docisnąłem czy po prostu taki słaby docisk miało
      • avatar
       prznar1
       0
       ~1300 pinów będzie miało am4. Trochę więcej, więc i powierzchnia większa od am2. Ciężko oczekiwać aby było to tej samej powierzchni :)