Procesory

Masz Windows 10? Zapomnij o nowych procesorach AMD

przeczytasz w 2 min.

Przed nami premiera procesorów AMD z generacji Zen 5, które mogą zainteresować spore grono klientów. Przynajmniej w teorii. Według przedstawiciela firmy Lenovo, sprzęt nie będzie działać na komputerach z systemem Windows 10.

Premiera procesorów AMD Granite Ridge i Strix Point jest zapowiadana już od dłuższego czasu. Obydwie serie mają bazować na architekturze Zen 5, która przyniesie poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Potencjalnie możemy otrzymać nowe procesory dla graczy.

Jak duży będzie to wzrost wydajności? Niektóre przecieki sugerowały wzrost współczynnika IPC (Instruction Per Clock – instrukcji wykonywanych w jednym cyklu zegara) nawet na poziomie 40% względem generacji Zen 4. Informacje wydawały się bardzo optymistyczne, wręcz nieprawdopodobne. Warto tutaj przypomnieć, że architektura Zen 4 przyniosła średnio 13% wzrostu IPC względem Zen 3, a Zen 3 średnio 19% wzrostu względem Zen 2.

Do tematu odniósł się menedżer Lenovo China, który poddał w wątpliwość tak optymistyczne przecieki. Na chińskim forum Weibo opublikował następujący wpis:

Skąd to 40%? Widziałem, że Zen5 ma 10% wzrost IPC w porównaniu do Zen4. W teście CR23 1T wzrost wyniósł ponad 10%.

Procesory AMD Strix Point bez wsparcia Windows 10

Warto tutaj zwrócić uwagę na dalszą część wypowiedzi – według przedstawiciela firmy Lenovo, począwszy od generacji Strix Point, AMD nie będzie dostarczać sterowników dla systemu Windows 10.

Ponadto entuzjaści Win10 powinni pamiętać, że począwszy od Strix Point, AMD nie będzie dostarczać sterowników dla Win10.

Jeśli informacje się potwierdzą, może to być poważny problem dla sporej grupy potencjalnych klientów. Warto zaznaczyć, że Windows 10 nadal jest jednym z najpopularniejszych systemów operacyjnych. Z drugiej strony decyzja producenta może nie być taka zaskakująca, bo dni systemu już są policzone - WIndows 10 będzie wspierany do października 2025 r., a później uwaga producenta będzie skupiona na nowszym systemie Windows 11. Po 10 latach na rynku "dziesiątka" odejdzie do lamusa.

Co myślicie o porzuceniu wsparcia dla Windows 10?

Źródło: Windows Report

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SerwusX
  5
  Jak zawsze: psy szczekają, a karawana jedzie dalej. :-)
  • avatar
   vacotivus
   2
   > Jeśli informacje się potwierdzą, może to być poważny problem dla sporej grupy potencjalnych klientów.

   Raczej poważny problem dla AMD, jak zobaczą, że kasa im się nie zgadza...
   • avatar
    unadarek1983
    1
    Jak tak będzie to sami się postrzelą :-)
    • avatar
     zekin
     1
     Po co by mieli to wapiwrać, Windows 10 będzie za chwilę trupem.

     Używam Fedore BTW Linux działa pięknie z AMD :)
     • avatar
      FunkyKoval
      1
      I jak to się ma do tych eko-bzdur które wciskają na eurokraci ?
      Wychodzi, że ci ludzie, europejscy politycy nie dość, że nie mają pojęcia o technologii to jeszcze nie wiedzą do końca co się na świecie dzieje w tematach EKO a koniecznie chca stanowić EKO prawo.

      Mój INTEL Core i7 4790 jeszcze ma się dobrze i daje radę ze wszystkim, włączywszy postprodukcję video (Corel Video Studio, SonyVegas czy DaVinci Resolve) do tego nie zużywa tyle prądu co nowe konstrukcje CPU.
      Niestety na nim nie postawię Windows 11 (teoretycznie mógłbym bo można obejść ograniczenia Win11) zgodnie z wytycznymi M$ bo ich kasa musi się zgadzać i w d..... maja EKO UE.
      • avatar
       Witalis
       0
       Świat nie kończy się na Windowsie, Linuks pracuje dużo szybciej na CPU AMD. Co do wydajności i wzrostu nowych CPU o 10% to przypominam, że taki 5900X jest dużo wydajniejszy w Cinebench R23 od 5800X3D a mimo to w grach to ten drugi generuje znacznie więcej FPS-ów wiec te informacje nic nie wnoszą!
       • avatar
        Skaza
        -1
        Microsoft wymusi przesiadkę na Windows 11. Podobne rozwiązanie zostało wykorzystanie z Windows 7 i braku sterowników dla tego systemu. Sprawdziło się za pierwszym razem, sprawdzi się również w przyszłości z każdym systemem.
        • avatar
         OBoloG
         -2
         Na szczęście na Linuxach AMD działają przepięknie więc, no stress.
         • avatar
          Virtus
          -4
          AMD jest głupie.