Oprogramowanie

Radeon Software Adrenalin 2020 - duża aktualizacja sterowników dla kart Radeon. Co nowego?

przeczytasz w 3 min.

Pakiet Radeon Software to dowód na to, że AMD skupia się nie tylko na sprzęcie, ale też rozwoju oprogramowania do jego obsługi. Najnowsza wersja wprowadza kilka przydatnych funkcji.

Mijający rok był bardzo udany dla AMD – na rynku pojawiły się nowoczesne karty graficzne Radeon Navi oraz wyjątkowo udane procesory Ryzen 3000. „Czerwoni” postanowił zrobić nam jeszcze jeden prezent i udostępnił nowe sterowniki Radeon Software.

Mowa o pakiecie Radeon Software Adrenalin 2020 Edition, który właściwie jest całym kombajnem do obsługi kart graficznych i przydatnym narzędziem dla graczy. Nowa wersja kontynuuje strategię przyjętą kilka lat temu - producent skupił się na trzech filarach: nowych funkcjach, optymalizacji wydajności i stabilności działania.

Radeon Software zmienia wygląd

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Pierwsze co rzuca się w oczy to nowy wygląd panelu Radeon Software. AMD postawiło na ciekawszy interfejs, który powinien lepiej spełniać swoje zadanie – znajdziemy tutaj masę opcji dotyczących sprzętu oraz dużo przydatnych funkcji usprawniających rozgrywkę. Wszystko w jednym miejscu. Użytkownik ma też możliwość zapisania profili z ustawieniami (w końcu!).

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Co istotne, interfejs dostosowuje się do tego co w danym momencie robimy – panel Radeon Software jest inny podczas uruchomienia na pulpicie i inny podczas uruchomienia w trakcie grania.

Radeon Software - przydatne dodatki dla graczy

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Nowością jest zakładka Game Center, gdzie znajdziemy wszystkie zainstalowane gry (do każdej z nich można dostosować indywidualne ustawienia) oraz statystyki na temat rozgrywki i wydajności.

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Zakładka System Status ujawni szczegóły dotyczące sprzętu i tego czy spełnia on wymagania danego tytułu. Jest też szybka funkcja do sprawdzenia nowej wersji sterowników, a nawet zajrzenia do Internetu bez wychodzenia z gry (przyda się, gdy mamy jakiś problem i chcielibyśmy znaleźć jego rozwiązanie).

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Nie zabrakło specjalnej zakładki do streamowania (Streaming Tab) i tuningowania ustawień (Tuning Tab).

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Odświeżono też aplikację AMD Link, która pozwala na strumieniowanie rozgrywki na smartfony, tablety i telewizory (wersja na Androida jest dostępna już teraz, a wersja na iOS pojawi się 23 grudnia). Producent zwiększył bitrate i zastosował nowszy kodek x265.

Nowe funkcje poprawiające jakość obrazu

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Producent wyszedł naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i dodał funkcję Integer Display Scaling, która pozwala poprawić jakość animacji w starszych tytułach (specjalny algorytm zwiększa tutaj zagęszczenie pikseli, dzięki czemu obraz wydaje się ostrzejszy). Warto wspomnieć, że podobną funkcję już wcześniej wprowadziła konkurencja.

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Funkcja Radeon Anti-Lag pozwala wyeliminować opóźnienia w grach, gdy czynnikiem ograniczającym jest karta graficzna. Funkcja została wprowadzona przy okazji premiery modeli Radeon RX 5700 z generacji Navi.

Anti-Lag działał na wszystkich współczesnych kartach graficznych w grach DirectX 11. W przypadku starszych tytułów, korzystających z DirectX 9, można było go odpalić tylko na najnowszych modelach Radeon RX 5700. Teraz to się zmieniło i funkcja działa też na starszych konstrukcjach.

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Nie zapomniano też o technologii Radeon Image Sharpening, która odpowiada za wyostrzanie obrazu bez znacznego wpływu na wydajność. W połączeniu ze skalowaniem rozdzielczości wzwyż, funkcja pozwala cieszyć się rozgrywką w wysokiej rozdzielczości przy znacznie lepszej płynności animacji.

Funkcja ta zadebiutowała wraz z kartami Radeon RX 5700, a w międzyczasie pojawiła się w kartach Radeon RX 400 i 500 oraz Radeon Vega. Teraz działa też na „integrach” w procesorach APU. Gdyby tego było mało, można ją odpalić też w grach korzystających z DirectX 11 (wcześniej tylko DirectX 12 i Vulkan).

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

AMD przygotowało również coś co zainteresuje twórców treści. Funkcja DirectML Media Filters wykorzystuje technologię Direct Machine Learning – producentowi udało się ją wykorzystać w ten sposób, by uczenie maszynowe zmniejszało szumy oraz poprawiało jakość zdjęć i filmów.

Radeon Boost w sprytny sposób zwiększy wydajność w grach

Na koniec Radeon Boost, a więc chyba najciekawsza nowość. Funkcja pozwoli zwiększyć wydajność i responsywność w grach, a przy tym zmniejszyć pobór energii i poprawić kulturę pracy komputera.

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Według testów producenta, Radeon Boost pozwala zwiększyć płynność animacji w grach o 10 – 38% (średnio o jakieś 23%).

AMD Radeon Software Adrenalin 2020 Edition

Magia? No nie do końca. Tak naprawdę mamy do czynienia ze sprytnym połączeniem technologii Radeon Image Sharpening, Anti-Lag i Radeon Chill - funkcja zmniejsza rozdzielczość generowanej animacji, rozszerza i wyostrza obraz, a przy tym optymalizuje płynność wyświetlanej animacji i obciążenie karty graficznej. Warto jednak zauważyć, że póki co jest ona wspierana tylko w kilku tytułach (w tym Overwatch, PUGB czy GTA 5).

Dobre oprogramowanie przyciągnie graczy?

Pakiet Radeon Software pokazuje, że AMD przywiązuje dużą wagę nie tylko do sprzętu, ale też do samego oprogramowania do jego obsługi. W najnowszej wersji użytkownicy otrzymują multum przydatnych funkcji, które zainteresują graczy, entuzjastów, a nawet twórców treści.

Koncepcja ta wydaje się jak najbardziej słuszna, bo dobry soft może decydować o wyborze tej bądź innej karty graficznej. Szczególnie teraz, gdy konkurencja na rynku kart graficznych na gier jest zaostrzona, a producenci muszą przyciągnąć klientów czymś ekstra.

Źródło: AMD, inf. własna

Warto zobaczyć również:

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  6
  widzę same dobre wieści :) czyli:
  - image sharpening wszędzie, tj. polaris, vega, vega integra, navi. super.
  - boost który upłynnia. fajnie że jest wybór jak komuś nie wyrabia na zakrętach, zresztą ta technika jest stosowana w xbox one aby zwiększyć płynność, może nie do końca to samo, ale jest to zrobione podobnie, ta sama idea.

  Gdyby jeszcze wprowadzili soft który pozwala na odpalanie liczydeł używających nvidiowych cudów, sporo softu z tego korzysta.

  ciekaw jestem też jak tam z usprawnieniami, czy udało się przy okazji zwiększyć wydajność.

  pytanie, czy to wykrywa gry tak fatalnie jak nvidia experience? bo tego panelu nigdy nie instalowałem, jedynie same stery. nvidia experience po prostu przeszukuje 2 katalogi z grami, jeden dla 64bit i drugi dla starszych 32bit, i tyle. resztę katalogów trzeba dodawać z łapy, inaczej nie znajdzie. a przecież jest w samej windzie spis zainstalowanych aplikacji, wystarczy go przejrzeć. tak więc NV experience, wywaliłem ten scrap, zresztą źle mi to dobierało parametry do tytułów. ciekaw jestem jak działa ten panel z adrenaline :)
  • avatar
   AmigaPPC
   -2
   A jakiś link albo co?
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    Po tym ruchu właśnie AMD straciło w moich oczach i pomogło mi podjąć decyzję o wyborze karty , obecne sterowniki nie są wspierane na win 8.1 (już od dawna) , ale zawsze pobierałem na win 7 i działały, a ta nowa adrenalina 2020 już nie !!! Wybieram Nvidię nadal wspiera win 8.1 ! Ktoś może powiedzieć przejdź na win 10 ale ja nie chcę tego inwigilującego systemu , dziękuję .
    • avatar
     chotnik2
     0
     >Integer Display Scaling (...) Warto wspomnieć, że podobną funkcję już wcześniej wprowadziła konkurencja.
     Gdzie i kiedy NVIDIA to wprowadziła i jak to odpalić?
     • avatar
      Manesco
      0
      Rewelacyjne sterowniki :((((((( Po aktualizacji wszystkie gry się zawieszają włącznie z 3D Mark. Masakra jakaś :(
      • avatar
       tazik21
       0
       Jak wyłączyć tryb Fan Zero dla masochistów?