Karty graficzne

Rynek GPU: AMD i NVIDIA zyskują, Intel nadal liderem

przeczytasz w 2 min.

Firma analityczna Jon Peddie Research przedstawiła dane dotyczące sprzedaży chipsetów graficznych w ostatnim kwartale 2010 roku. Wykazują one rosnącą pozycję AMD i NVIDII, kosztem niższych notowań Intela - nadal niekwestionowanego lidera rynku GPU.

W przedstawionych przez firmę Jon Peddie Research analizach wyraźnie widać, że wyniki sprzedaży procesorów graficznych w czwartym kwartale 2010 roku były znacznie gorsze w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Warto jednak na wstępie nadmienić, że w zestawieniu brały udział zarówno samodzielne układy graficzne, jak i te zintegrowane z procesorami.

W IV kwartale 2010 roku sprzedano „zaledwie” 113 milionów jednostek graficznych, co jest wynikiem słabszym o blisko 7,8% w stosunku do roku poprzedniego. Spadek w sprzedaży dotyczy również Intela, który jeszcze w III kwartale dysponował 55,2% rynku. W końcówce roku wynik ten spadł do 52,5%. Warto jednak spojrzeć się na te wyniki z perspektywy całego roku - a rok temu Intel dysponował jeszcze niższymi udziałami.

Na stracie Intela w ostatnim kwartale 2010 roku zyskały oczywiście NVIDIA oraz AMD. Ten pierwszy producent poprawił swoje udziały w rynku procesorów graficznych z 21% w trzecim kwartale do 22,5% na koniec roku. Warto jednak zauważyć, że podsumowanie całego roku 2010 dla NVIDII nie wypada korzystnie. Na zakończenie 2009 roku firma miała bowiem aż 26% udziałów w rynku.

Z kolei AMD bardziej optymistycznie może oceniać cały rok 2010. Nie tylko poprawiło swoje notowania w ostatnim kwartale z 23% na 24,2%, ale zakończyło również cały rok ze wzrostem względem poprzedniego. Przetasowania wśród największych producentów nie miały miejsca w przypadku pozostałych liczących się firm - VIA i Matrox. Ich udziały w rynku układów graficznych utrzymują się stale na poziomie, odpowiednio, 0,8% i 0,1%, który, co warto podkreślić, jest wyższy niż w grudniu 2009.

Mimo spadku sprzedaży procesorów graficznych w ostatnim kwartale 2010 roku, ogólnie ubiegły rok był lepszy pod względem sprzedaży niż 2009. Dwa lata temu sprzedano 414,2 miliona układów GPU, natomiast zeszły rok przyniósł ogólną sprzedaż na poziomie 432,2 miliona egzemplarzy.

Jon Peddie Research jest nastawiony optymistycznie co do sprzedaży w 2011 roku. Według analityków tej firmy, rynek GPU będzie napędzany przez sprzedaż układów graficznych wyposażonych w obsługę technologii DirectX 11. Dotyczy to zarówno kart graficznych NVIDIA i AMD, jak i procesorów Fusion i Sandy Bridge. Do zwiększenia sprzedaży ma przyłożyć się także poprawiająca się sytuacja ekonomiczna na rynkach światowych.

Biorąc pod uwagę rosnącą rolę tabletów i ostatnie problemy Intela z chipsetami, nie można jednak być całkowicie pewnym jak rozłożą się proporcje sprzedaży, a także czy rynek GPU zanotuje wzrost. Dynamika sprzedaży procesorów Sandy Bridge może ucierpieć na nieprzewidzianej "wpadce" Intela. Warto także zauważyć, że w ciągu ostatnich 5 lat światowa sprzedaż chipsetów graficznych rosła, ale jednocześnie poziom wzrostu malał. Być może rok 2011 nie będzie wcale wiele lepszy od roku 2010. Ale o tym przekonamy się dopiero za rok.
 

Źródło: Jon Peddie Research

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 560 Ti - premiera
Samsung Galaxy S i9000
Dysk twardy - poradnik jak wybrać

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gagex123
  0
  Intel, intel, intel i jego GMA. Mnie nawet nie dziwi, że ta właśnie firma prowadzi w sprzedaży GPU. Sam nigdy bym tego nie chciał jeśli by była jakaś alternatywa, ale jak by nie patrzeć posiadam ich kartę. Kupiłem lapka z radeonem 5650 i procesorem i3 w którym to procesorze siedzi sobie Intel GMA. Konstrukcja płyty w moim laptopie nie pozwala żadną mocą użyć zintegrowanego układu do czegokolwiek, ale układ sam w sobie Intel zalicza do tych sprzedanych. Oczywiście wiem, że są konstrukcje (o zgrozo) tylko z integrami (netbook siostry), ale też takie w których przełącza się między dwiema kartami. Mój tak nie ma, ale tak czy siak intel sprzedał kolejne GPU:)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   i tak te GPU intela są mało dochodowe w porównaniu z AMD czy NV, intel GMA znajduje sie zawsze przy okazji w jakiś core i3 i5 i7 albo w laptopach, albo desktopach ze zintegrowaną grafą... intel gównie zarabia na prockach w tych kompach ew na chipsetach, ale układy graficzne to tylko mały procent ceny. a np taka NVIDIA, jedna karta średnio 800zł AMD to samo ;p
   • avatar
    benzene
    0
    Mogliby tak dla porównania podać ogólną moc obliczeniową dostarczoną przez każdego producenta. Ciekawe jak wypadłby Intel?
    • avatar
     Fourth Illusion
     0
     wyniki byly by zdecydowanie inne gdyby nie zaliczac do tego dual gpu tzn jesli w lapku jest nvidia albo radeon powinno to sie liczyc jakos to drugie co jest :) a nie nabijanie pustych statystyk jak gagex123 pisal byle sprzedac i wpisac w slupki wyniki procenty "stay"
     a co ciekawe bylem dzis w sklepie komputerowym dosc znanym i cenionym i wiekszosc lapkow okolo 80% byla oparta o amd albo intel + nvidia i w tych wlasnie gmy gmy gmy gnomy byly :)