• benchmark.pl
 • newsy
 • Samsung opracował nowy system plików F2FS dla dysków SSD i flash oraz urządzeń z Androidem

Samsung opracował nowy system plików F2FS dla dysków SSD i flash oraz urządzeń z Androidem

przeczytasz w 2 min.

Nowy system plików Linuksa

samsung system plików f2fs linux android nand pamięci

Na listach dyskusyjnych Jaegeuk Kim z firmy Samsung przedstawił 16 łatek dla jądra Linux dodających, między innymi, obsługę nowego systemu plików F2FS (Flash-Firendly File System), który został zaprojektowany z myślą o pamięciach masowych i urządzeniach przenośnych.

Patche przedstawione przez Samsunga wprowadzą do drzewa jądra Linux, nową gałąź, w której zawarta będzie obsługa systemu plików F2FS. Firma Samsung od dłuższego czasu prowadziła prace nad nowym eksperymentalnym, aczkolwiek prostym systemem plików. Niedawno dowiedzieliśmy się, jakie będą jego zastosowania i podstawowe założenia.

Opracowany system plików nie stał się kolejnym własnościowym produktem, a wręcz przeciwnie – dołączył do otwartego oprogramowania (open source). Samsung udostępnił wspomniany system plików na licencji GNU GPL v2, co daje możliwość jego modyfikowania i udostępnia przez społeczności w zakresie wyznaczonym przez licencje.

Wracając jednak do samego systemu plików, został on przeznaczony do zastosowania w pamięciach masowych jak: pamięci eMMC, karty SD czy dyski SSD. System plików oferuje nową strukturę logów, która idealnie pasuje do pamięci NAND, których schemat działania i właściwości są zupełnie inne niż w tradycyjnych nośnikach.

Prawdopodobnie Samsung zamierza wprowadzić nowy system plików do swoich telewizorów, urządzeniach wielofunkcyjnych oraz wielu innych sprzętach RTV. Docelowym zastosowaniem mają być również smartfony i tablety – szczególnie te z otwartymi systemami operacyjnymi jak Google Android, Tizen czy też badaOS.

Samsung zawarł w nowym systemie wiele dodatkowych elementów i konfiguratorów jak chociażby wybiórcza alokacja, mechanizmy czyszczące czy też konfiguracja układu na dysku. Zdaniem ekspertów może to być idealny system plików do zastosowania z układami NAND, gdyż powszechnie stosowane obecnie FAT16 i FAT32 są zbyt archaiczne i niezbyt przestronne dla nowoczesnych urządzeń.

NTFS jest formatem własnościowym i pełnym licznych problemów, a także nie oferuje zadowalającej wydajności. Inne zaś jak exFat mogą w przyszłości paść ofiarą roszczeń patentowych.

Systemy plików jak Ext 3,4 lub Btrfs są zaś przystosowane do klasycznych komputerów i mogłyby nie spełniać swoich zadań, chociaż różne postacie linuksowego ext3 są stosowane w Androidzie.

Proponowany system plików spotkał się już z entuzjastycznym przyjęciem, szczególnie wśród twórców jądra Linux jak Greg Kroah-Hartman, który opisuje system jako łatwy do zastosowania, szybszy od istniejących, przystosowany do nowoczesnych urządzeń i idealny dla systemów z systemem Android.

Na SourceForge pojawiły się również narzędzia F2FS Tools, przeznaczone do łatwego zarządzania wspomnianym system plików.

Źródło: OSWorld, H-Online, TechSpot, LinuxKernelArchive lkml

Back to university zestawienie przewodnik laptopy smartfony tablety drukarki peryferia gry konsole upominki

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  DyndaS
  5
  Ja tam czekam na Samung SSD 840 Pro i testy rzeczywiste użytkowników bo w kilku serwisach wypada świetnie. Dobrze że wstrzymałem się z zakupem 830.
  • avatar
   Bosman
   3
   I okaże się potem, że Samsung ma najwydajniejsze SSD... no,no, sprytnie.
   • avatar
    RexRX
    3
    Oby nowy system plików się sprawiał.
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     Na pewno będzie to dobry krok w stronę dysków SSD i dla przyszłości elektroniki. Jednak ceny dysków NAND i ich pojemności względem tradycyjnych talerzy wciąż są dość wysokie. Co prawda im więcej producentów wyda takie dyski, tym będą tańsze.
     • avatar
      Pepec9124
      2
      Wszystko pięknie ale windy na tym nie postawię bo trzebe by dodać sterownik do jądra na co M$ zgody nie wyda. Na linuxie chętnie.
      • avatar
       Konto usunięte
       2
       Ciekawe ile kosztowałyby SSD od Appla...
       • avatar
        Konto usunięte
        1
        Oj, przecież wiadomo że chodzi o kasę. Samsung jest największym płatnikiem haraczu za exFAT na rzecz M$. Kilkaset milionów rocznie za coś co można opracować u siebie i zebrać laury za ratowanie świata. Kto z was się naprawdę przejmuje, że NAND może się zacząć zużywać po 3 latach użytkowania smartfona? Do tego czasu firma która wam go sprzedała będzie chciała wam sprzedać już następny.
        • avatar
         korax
         1
         Ciekawe kiedy wkoncu bedzie nastepca wysluzonego NTFS
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          "chociaż różne postacie linuksowego ext3 są stosowane w Androidzie."

          ja na link2sd mam ext4 i sprawuje się świetnie
          • avatar
           kropka89
           0
           Ciekawe posuniecie z tym open sourcwoym rozwiązaniem. Co prawda sam na tym w pewnym sensie zyskuje bo być moze zostanie zawarty w androidzie ale i zostanie udoskonalony. No i o oczywiście po tych wielu walkach patentowych na plus wplynie PR gdzie pokazuje, że walczą z trolem bo musza, a nie ze tego tak bardzo chcą.