HDD

Seagate zapowiada dyski HDD o pojemności 12 TB

przeczytasz w 1 min.

Dyski twarde nadal sprawdzają się w profesjonalnych zastosowaniach, gdzie wymagana jest wysoka gęstość zapisu danych i odpowiednio niski koszt.

Standardowe, talerzowe dyski twarde (HDD) ustępują nośnikom półprzewodnikowym (SSD) pod względem wydajności i wytrzymałości, ale nadal królują jeżeli chodzi pojemność (zwłaszcza jeżeli weźmiemy pod uwagę też cenę). Najnowsze dyski dostępne na rynku mają pojemność 10 TB, ale firma Seagate postanowiła pójść o krok dalej i zapowiedziała modele o pojemności 12 TB.

Nowe dyski zapowiedział Steve Luczo, CEO firmy Seagate – przy okazji kwartalnego sprawozdania finansowego, pochwalił się dotychczasowymi modelami o pojemności 10 TB (niedawno pojawiły się trzy nowe wersje), a także ujawnił, że jeszcze w tym kwartale planowane są wysyłki testowych modeli o pojemności 12 TB.

Szczegóły techniczne pojemniejszych dysków jeszcze nie są znane, ale kluczem do uzyskania tak wysokiej pojemności ma być wypełnienie wnętrza obudowy helem (podobnie jak w mniej pojemnych modelach). Rozwiązanie to pozwala też zmniejszyć pobór mocy i ilość generowanego ciepła.

Źródło: ComputerBase

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mgkiler
  14
  Fajnie, tylko, że dalej za dysk zaledwie 2TB trzeba dać 300-400zł...

  Kupowałem kilka lat temu dysk 2TB i tyle płaciłem.
  Myślę sobie w tym roku, że za tą cenę to pewnie już 5TB kupie.
  Patrze a tu.... ceny dysków stoją OD LAT w miejscu.

  masakra.

  • avatar
   Himoto
   2
   Właśnie coraz większe te dyski, a realna cena praktycznie stoi od 4lat w miejscu. Jak wchodził WD 1TB Blue kosztował około 250PLN, później staniał do 200PLN a teraz nadal stoi w tej samej cenie. Seagate też nie kwapi się do obniżek, nie dziwota ze pojemne SSD zaczynają powolutku doganiać pojemne HDD, skoro te drugie od lat cenami stoją w miejscu, a wprowadzane coraz większe 6-10TB zamiast zajmować miejsce wcześniejszych monstrów, po prostu dostają cenę jeszcze wyższą niż dotychczas najpojemniejsze dyski. Ogólnie cena per GB stoi w miejscu, więc czekać tylko aż zaczną się pojawiać tanie SSD gdzie 1TB=500-600PLN. Realnie brakuje 3-4TB HDD w cenie dla ludu [mowa o jakichś Blue od WD albo czymś podobnym od Seagate które mieściłyby się w granicy do 280PLN-320PLN.
   • avatar
    yamata
    1
    A jak z trwałością tego cuda technologii? Pochodzi z rok? Może nawet dwa, jak ostatnie produkty Seagate? Super... ;)
    • avatar
     Kynareth
     1
     Zwykło być tak, że po np dysku 1TB wydawano nie 1.2TB, a 2TB. Teraz zamiast stworzyć 20TB HDD, powstaje 12TB, który do tego będzie pewnie jeszcze droższy.
     • avatar
      wizard2233
      0
      Czasem lepiej kupić 2x po 6tb i połączyć w raid-0 by zwiększyć szybkość, czy nawet w obróbce filmów pewny jest raid-10, za to chwale seagate.
      • avatar
       klosz007
       0
       Muszę redakcję zmartwić ale klasyczne dyski nie są już królem pojemności, wygrywają jeszcze tylko ceną za jednostkę pojemności. Ta technologia umiera i dyski wypełnione helem to jej prawdopodobnie ostatnia odsłona.
       Samsung ma od pewnego czasu dyski SSD o pojemności 16TB, oczywiście do zastosowań profesjonalnych ale Rubikon został przekroczny, dyski mechaniczne nie dorównują już pojemnością dyskom SSD.
       Macierze dyskowe do zastosowań profesjonalnych z dyskami mechanicznymi też są już stopniowowypierane przez macierze All Flash.