Internet

5G w Polsce - najwolniejsze w naszej części świata

przeczytasz w 2 min.

Sieć 5G w Polsce wypada zdecydowanie gorzej niż w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Tak wynika z badania przedstawionego przez firmę Ookla.

Szybkość 5G w Europie - Polska wypada źle 

Z badania firmy Ookla wynika, że Polska zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej – szybkość sieci 5G jest u nas zdecydowanie najniższa. Jak szybki jest Internet 5G w Polsce? Czas na złą wiadomość: tylko u nas mediana prędkości pobierania wynosi mniej niż 100 Mb/s, a przesyłania – mniej niż 20 Mb/s. Czechy, Słowacja, Słowenia, Rumunia, Węgry, Chorwacja, Bułgaria – wszędzie jest lepiej. Szczególnie w Bułgarii, gdzie mediana prędkości pobierania przekracza 400 Mb/s. 

Ookla 5G Europa

5G w Polsce – którego operatora wybrać?

Choć uśrednione wartości nie zachęcają, istnieją wyraźne różnice pomiędzy poszczególnymi operatorami. O ile Orange, T-Mobile i Play oferują podobne prędkości pobierania (nieco powyżej 50 Mb/s), to Plus wyróżnia się – nomen omen – na plus, z medianą przekraczającą 150 Mb/s. Konkretnie osiągnął w testach wartość 167,37 Mb/s. Warto tu jednak podkreślić, że zdecydowanie słabiej wypadł pod względem prędkości przesyłania (tu liderem rankingu jest Orange). 

Ookla 5G Polska

Gdzie 5G w Polsce ma sens?

Wybór właściwego operatora to jedno, ale znaczenie ma również lokalizacja. Gdzie można liczyć na najszybsze 5G w Polsce? Wśród największych miast w naszym kraju najlepiej wypada Łódź (z medianą pobierania przekraczającą 90 Mb/s). Przyzwoicie wygląda to też w Krakowie, Wrocławiu i Warszawie (65-75 Mb/s). 

Ookla 5G mapka Polska

Polska na tle Europy. Dlaczego wygląda to tak źle?

Wszystkie te wyniki wypadają jednak blado w porównaniu z dużymi miastami w naszej części świata, ale poza granicami Polski: w Pradze mediana wynosi 121 Mb/s, W Budapeszcie – 177 Mb/s, w Zagrzebiu – prawie 290 Mb/s, a w Sofii – ponad 440 Mb/s.

Ookla 5G mapka Europa

Dobra wiadomość jest taka, że najlepsze czasy dla 5G w Polsce wciąż są przed nami. Infrastruktura wciąż jeszcze nie została w pełni przygotowana, ale trwają odpowiednie prace, dzięki którym łączność mobilna nowej generacji powinna znacząco przyspieszyć. Przede wszystkim Polska pozostaje jedynym krajem, który nie przyznał jeszcze pasma 5G, w związku z czym nasi operatorzy wciąż opierają się na bazowej technologii 4G/LTE.

Pełen raport dostępny jest na stronie Ookla.

Źródło: Ookla

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danieloslaw1
  13
  to niezłe 5g 10 Gb/s. XD
  • avatar
   Jasiek123123
   13
   "Polska pozostaje jedynym krajem, który nie przyznał jeszcze pasma 5G, w związku z czym nasi operatorzy wciąż opierają się na bazowej technologii 4G/LTE". hmm...

   ***** ***
   • avatar
    musslik
    4
    Bo mamy bardzo innowacyjne 5G bez częstotliwości :)
    • avatar
     KENJI512
     4
     Jak my nie mamy 5G tylko "5G" oparte na częstotliwościach LTE, bo ludzie się anten boją i spalonych mózgów xD
     • avatar
      Yamaraj6
      0
      To nigdzie nie ma sensu, ostatnio testowalem w środku Wrocławia i jest masakrycznie wolne, dużo wolniejsze niż 4G. Mam screeny na telefonie 10-20 Mbps. To jest ogólnie żart. Mam najwyższy możliwy abonament w sieci Play 150GB miesięcznie, szkoda że ściągając z maksymalną prędkością 24h/dobe nie jestem w stanie tego wykorzystać.
      • avatar
       Gnom_Z_Piany2
       0
       u nas to całe 5G to jest mega ściema. Co z tego że połączenie smartfon - nadajnik jest szybkie, skoro nadajnik jest dalej zapięty na jakimś ślimaczym radiolinku który nawet LTE nie jest w stanie w pełni obsłużyć. ja kupując cokolwiek w ogóle nie patrzę czy to jest 5G, ten parametr na obecnym etapie w PL jest bezwartościowy.
       • avatar
        .NiemenCrystal
        -1
        Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
        niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)        A wiecie, że nie jestem botem i złośliwe komentarze na temat mojej matki mogą boleć?
        • avatar
         Teodor
         -2
         Słabo to działa. Chciałem ściągnąć archiwum, plik o rozmiarze 250GB i nie dało rady, bo tyle warte jest 5G w Polsce. Dopiero głębsza interwencja spowodowała, że mi się udało.
         • avatar
          piterk2006
          -6
          Tyle w temacie rewolucji
          • avatar
           pawluto
           -11
           Oby tak pozostało bo nie jest to nic dobrego dla naszego zdrowia...Zobaczycie za kilka lat...
           • avatar
            brettsinclairdannywilde
            0
            Chcą wyłączać technologię 2G/3G w Polsce, a tym czasem sieci 4G/5G u nas straszliwie kuleją, w wielu miejscach 3G chodzi dużo lepiej niż wyższe technologie, nie mówiąc o słabym pokryciu i zasięgu tych wyższych. Bez jakiejś wyraźnej poprawy sytuacji w tym zakresie takie działania nie mają sensu.