Mobile

Czy reklamy 5G polskich operatorów to ściema?

przeczytasz w 2 min.

Reklamy promujące technologię 5G przygotowane na potrzeby dwóch polskich operatorów znalazły się na celowniku UOKiK. Urząd przyjrzy się im pod kątem skarg, jakie zgłosili klienci.

UOKiK przyjrzy się reklamom 5G

Chociaż technologia 5G akurat w Polsce nie jest jeszcze mocno rozwinięta, nie ulga wątpliwości, że mówi się o niej coraz więcej. Korzyści z nią związanych jest sporo, przybywa również użytkowników, którzy znajdują się w zasięgu szybkiej sieci oraz reklam o tym (i nie tylko) przypominających. Przejaskrawionych?

Odpowiedzi będzie chciał udzielić UOKiK. Tomasz Chróstny, prezes UOKiK, zdecydował o wszczęciu postępowania wyjaśniającego. Będzie ono prowadzone wobec Polkomtel (sieć Plus) oraz P4 (sieć Play), głównie pod kątem sprawdzenia rzetelności informacji związanych z wprowadzeniem technologii 5G do ofert tych operatorów.

Niezadowoleni są klienci Plus i Play

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie, postępowanie wynika z pojawiających się skarg konsumentów. Korzystający z oferty sieci Plus mieli skarżyć się na nieprawidłowe działanie 5G, z kolei klienci Play narzekali na informacje dotyczące cen, jakie podawano w reklamach. Ich zdaniem były niejasne, sugerujące, że prezentowane ceny dotyczą kompatybilnego urządza oraz pakietu na szybki Internet w sieci 5G. Małym (za małym) drukiem wyjaśniano, że tak nie jest.

„Rzetelna informacja o zasadach działania technologii, np. o tym czy telefon konsumenta obsługuje częstotliwość sieci 5G danego operatora, oraz o cenie właściwej dla usługi o określonych właściwościach, ma dla konsumenta kluczowe znaczenie przy podjęciu decyzji o skorzystaniu z oferty. Istotne z perspektywy użytkownika warunki oferty muszą być przedstawione wprost – bez gwiazdek, nieczytelnej czcionki, licznych odniesień, w przeciwnym razie mogą wprowadzać w błąd. Technologia 5G to korzyści dla konsumentów w postaci szybszego dostępu do internetu, możliwości podłączenia wielu urządzeń, zwiększenia prędkości przesyłania i pobierania danych – to wzbudza zainteresowanie konsumentów. Przedsiębiorcy powinni poza informowaniem o korzyściach tej technologii, podawać również konieczne do spełnienia warunki, aby można było z niej skorzystać.”  - Tomasz Chróstny, prezes UOKiK

Ponownie warto tu przypomnieć, że postępowanie wyjaśniające prowadzone jest w sprawie, a nie przeciwko konkretnemu przedsiębiorcy. Dopiero ewentualne postępowanie właściwe może zakończyć się nałożeniem kar finansowych.

Korzystacie już z sieci 5G? Jesteście zadowoleni z tego, co ma Wam do zaoferowania Wasz operator?

Źródło: uokik

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  youkai20
  21
  Większość reklam to ściema, szczególnie maratony reklam cudownych suplementów diety, które udają leki.
  • avatar
   hydrozagadka
   10
   prawie wszystkie reklamy to jedno wielkie klamstwo.
   po to jest reklama aby sprzedac cos czego ludzie nie potrzebuja.
   Jezeli cos jest dobre to nie potrzebuje reklamy. Niestety zyjemy w erze konsumpcjonizmu i ludzie kupuja rzeczy im niepotrzebne.
   zapewne przyjdzie za chwile jakis dzban i bedzie pisac o socjotechnice, psychologii i milonie innych rzeczy. nieeee to jest po prostu oszukiwanie ludzi.
   • avatar
    Secvent
    2
    Aktualne reklamowanie w Plusie 5G nie jest z definicji 5G. To jest oszustwo i ktoś powinien za to beknąć.
    • avatar
     saha8
     1
     Jak na razie 5G to więcej strat niż korzyści. W statystykach ładnie można to zakamuflować ale niestety nic to nie znaczy. Nie mniej daje pole do nadużyć telekomom i agresywnemu marketingowi, wiec warto się im przyjrzeć.
     • avatar
      Adelar
      1
      Operatorzy od dwóch lat czekają na aukcję nowych, wyższych częstotliwości do wykorzystania przez 5G, bez tego nie będzie tych super wysokich prędkości bo nie można ludzi pozbawić dostępu do 2G i 4G zabierając niższe częstotliwości na poczet 5G (nie wszyscy nagle rzucą się na drogie telefony, nie każdy potrzebuje zmieniać co roku swoją "patelkę" na nowy model), co nie znaczy, że mamy na zawsze pozostać przy 4G z którego już niewiele się da wycisnąć i nie ma sensu aby operatorzy inwestowali w starszy sprzęt (bo im też psują się urządzenia i co jakiś czas muszą inwestować w infrastrukturę).
      • avatar
       pociu08
       1
       4G jest do 150 mb a przy pomiarze mam ,moze... 47/17 mb, to na co mi 5G jak nie mogę wykorzystać 4G :D??? kup auto któro jedzie 500 km/h ale bedziesz jezdzil 37 km/h
       • avatar
        pociu08
        1
        A później ludzie sie dziwią czemu to jest szkodliwe fale ,5G ,wszystko było by ok , jak by urzadzenia były zmodernizowane ustawione ,a nie jak mamy w jedna stronę 20 nadajników 4 strony tylko dokładane anteny na jednym slupie / Chamstwa nie zniese :D
        • avatar
         slawekjas
         1
         a ja testuję kilka kart sim w UK 5g i tylko jeden dostawca ma osiągi 550-590 Mbps ( sieć Three), reszta to max. 350Mbps, a średnio to 160Mbps poza miastami.
         • avatar
          DOMAR87
          1
          To jest na razie pseudo 5G bo działa na pasmach LTE/4G. Prawdziwe 5G będzie działać na częstotliwości 3400-3800 MHz, jak telewizja naziemna przejdzie ze standardu DVB-T na DVB-T2 (28 marca już się zacznie migracja). I od lipca UKE powinno działać z tym prawdziwym 5G. Sam też czekam :-)
          • avatar
           Wenezo
           1
           A kiedy 6g już wiadomo coś ktoś?:D
           • avatar
            gicmo
            -1
            Dajcie mi dobre LTE i będzie aż nadto. Wrocław, sobotni wieczór, 9 piętro, z okna widzę nadajnik mojej sieci oddalony o jakieś 300 metrów, nowy/porządny telefon i wynik 8-15 Mbit/s ping 60...
            • avatar
             Marucins
             0
             A jest coś takiego jak 5G w Polszy?
             • avatar
              pawluto
              0
              A w reklamach nic nie mówią o chorobach raku i zgonach ???