Internet

SOPA i PIPA powstrzymane, nadciąga ACTA

z dnia
Andrzej Sitek | Redaktor serwisu benchmark.pl
Autor: Andrzej Sitek
153 komentarze Dyskutuj z nami

Internet dla ludzi?

Jeszcze nie przebrzmiało echo ostatnich wydarzeń, o których pisaliśmy w wiadomości Megaupload zamknięte, właściciele aresztowani, Anonymous atakują, a już mamy kolejne wieści z frontu. Tym razem sprawa wraca do źródła, czyli nieszczęsnego SOPA i PIPA, a dokładnie pomysłodawcy STOP Online Piracy Act, amerykańskiego przewodniczącego Komisji sprawiedliwości w Izbie Reprezentantów – Lamara Smitha, który ogłosił wczoraj, że odkłada rozpatrzenie projektu ustawy o piractwie internetowym do czasu, gdy uda się osiągnąć szersze porozumienie w sprawie tychże kontrowersyjnych przepisów.

„Usłyszałem od krytyków poważne zastrzeżenia i obawy dotyczące proponowanych przepisów w sprawie rozwiązania problemu piractwa internetowego” - powiedział Smith. - „Jest jasne, że musimy zrewidować podejście, jak najlepiej rozwiązać problem zagranicznych złodziei, którzy kradną i sprzedają amerykańskie wynalazki i produkty” – dodał amerykański kongresmen.

SOPA
Przeciwnicy PIPA i SOPA na ulicach amerykańskich miast (źródło: arstechnica)

Na tym etapie zmagań internauci odnieśli zwycięstwo. Na pewno niemała w tym zasługa pospolitego ruszenia w sieci, choćby petycji online. Samo Google zebrało ponad 7 milionów podpisów i wezwało Kongres USA do odrzucenia ustawy. Pamiętamy również protest Wikipedii i niknące w oczach szeregi podmiotów popierających projekt kontrowersyjnych ustaw.

Oczywiście nie zabrakło głosów krytykujących zawieszenie SOPA i PIPA. Przewodniczący Motion Picture Association of America - Christopher Dodd tak podsumował powyższe wydarzenia, cyt.: "W wyniku braku działania, USA będą w dalszym ciągu bezpieczną przystanią dla zagranicznych złodziei. Amerykańskie miejsca pracy nadal będą zagrożone, a konsumenci narażeni na oszustwa i niebezpieczne produkty zagranicznych przestępców”.

Tymczasem, w cieniu SOPA i PIPA, kryje się inne zagrożenie, którego niewesoły finał może mieć miejsce już wkrótce, a dokładnie 26 stycznia. Właśnie w czwartkowy poranek Polska zamierza podpisać umowę handlową dotyczącą zwalczania obrotu towarami podrobionymi (ang. ACTA – Anti-Counterfeiting Trade Agreement), mająca w założeniu chronić własność intelektualną, zachować konkurencyjność europejskich przedsiębiorców oraz pozytywnie wpłynąć na zatrudnienie w UE. To piękne i  szczytne cele, niestety jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.

Negocjacje dotyczące ACTA były poufne i faktycznie zakończyły się jeszcze w 2010 roku, bez konsultacji społecznych. Prawdopodobnie gdyby nie przeciek z Wikileaks sprawa nie dotarłaby do świadomości opinii publicznej, a przynajmniej nie tak wcześnie. Warto zaznaczyć, że za ideami ACTA, kryją się konkretne mechanizmy i sposoby działania jak np. odcinanie użytkowników od sieci, monitorowanie i rejestrowanie działań milionów ludzi.

ACTA 1
(źródło: tacd-ip)

Pewne zapisy ACTA budzą kontrowersje również ze względu na to, że mogą oznaczać ograniczenie prawa do prywatności, czy dostępu do dóbr kultury. Zastrzeżenia wobec ACTA były na tyle poważne, że EDRi, europejska koalicja organizacji broniących praw cyfrowych, również stanęła frontem przeciwko ACTA. I nie ona jedna.

Niestety na finiszu polskiej prezydencji, Rada UE podjęła decyzje o podpisaniu umowy, a w zeszłym tygodniu, podczas spotkania w kancelarii premiera, przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki oraz Ministerstwa Kultury ogłosili, że Polska również parafuje ACTA.

W naszym kraju nie było żadnych dyskusji na temat kontrowersyjnej umowy, nie było rozmów z organizacjami pozarządowymi w rodzaju Dialogu. Sprawy nie poruszono nawet na posiedzeniu Rady Ministrów. Po prostu ją zatwierdzono wykorzystując zamieszanie w trakcie ostatniej zmiany ministerialnych stołków.

Przykre w tym jest to, że premier publicznie obiecywał, iż sprawa ACTA zostanie potraktowana przez polski rząd z uwagą i nie podejmie żadnych działań, zanim nie zostaną przedyskutowane wszelkie wątpliwości. Tymczasem żaden z resortów nie miał uwag do ACTA. Po dwóch dniach krążenia dokumentów wystosowanych przez resort kultury, sprawa została "przyklepana" a uchwałę przyjęto z marszu. Ot tak.

Na szczęście sprawa nie została zamieciona pod dywan, m.in. z powodu zamieszania wokół SOPA i PIPA. Wiceminister administracji i cyfryzacji, Igor Ostrowski, ogłosił na Twitterze, że minister Michał Boni będzie wnioskował do premiera z prośbą o wstrzymanie podpisu ACTA do czasu wyjaśnienia kwestii podniesionych na spotkaniu grupy Dialog, w której skład wchodzą organizacje społeczne, izby gospodarcze, internauci oraz przedstawiciele rządu.

Jak możemy wyrazić swój sprzeciw wobec ACTA? Choćby na Facebooku, a dokładnie stronie społecznego protestu NIE dla ACTA - apel do naszych przedstawicieli w Parlamencie Europejskim. W tej chwili chodzi głównie o to, aby zapisy zawarte w ACTA trafiły do konsultacji społecznych. Ta sprawa jest zbyt ważna nie dlatego, że piraci i złodzieje mieliby się z pyszna, bo ACTA zapewne im zwisa i powiewa, ale dlatego, że to przeciętny użytkownik internetu podpadałby pod zapisy ustawy.

Nie wiemy jakie mogłoby to powodować skutki, możemy tylko domniemywać, ale właśnie dlatego musimy się tego dowiedzieć i nie możemy pozwolić, aby ktoś swobodnie konstruował narzędzia, które mogą być w przyszłości środkiem różnorakich reperkusji. Inaczej któregoś dnia obudzimy się w świecie, w którym Internet nie będzie już miejscem swobodnego przepływu myśli i twórczości oraz synonimem wolności dla bardzo wielu ludzi. Będzie SOPA, PIPA lub inne ACTA.
 

Więcej o Internecie:

Źródło: wprost24, forbes, newsweek, google, facebook, tacd-ip, arstechnica

Komentarze

153
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  Mam nadzieję że ACTA w Polsce nie wejdzie w życie
  63
 • avatar
  prosto988
  A jak Benchmark.pl zamierza pomóc w powstrzymaniu ACTA?
  42
 • avatar
  Konto usunięte
  Tych ludzi z ACTA powinno się za jaja powiesić.
  40
 • avatar
  angelboy
  Jeśli ACTA wejdzie do polski to demokrację, wolność słowa i wyboru a także wolny internet jak i wolność własnej osoby od bycia kontrolowanym będziemy mogli sobie wsadzić w du*e ;)
  15
 • avatar
  Konto usunięte
  Jebać was wszystkich skurwiali politycy!Żebyście chuje nędzy zaznali... Dajcie Ludziom normalnym żyć w tym Państwie i nie myślcie tylko o swoich tłustych dupskach i parszywych ryjach!!!
  8
 • avatar
  Minimal
  ████▓▓▓▓╬╬▓█████╬╬╬╬╬╬███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬█
  ███▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬▓██╬╬╬╬╬╬▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ████▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ███▓█▓███████▓▓███▓╬╬╬╬╬╬▓███████▓╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬█
  ███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ███▓█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓▓█▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓██▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  █████▓▓▓▓▓████▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  ████▓█▓▓▓▓██▓▓▓▓██╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  ████▓▓███▓▓▓▓▓▓▓██▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬█▓╬▓╬╬▓██
  █████▓███▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓╬╬╬╬╬╬╬█▓╬╬╬╬╬▓██
  █████▓▓█▓███▓▓▓████╬▓█▓▓╬╬╬▓▓█▓╬╬╬╬╬╬███
  ██████▓██▓███████▓╬╬╬▓▓╬▓▓██▓╬╬╬╬╬╬╬▓███
  ███████▓██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬████
  ███████▓▓██▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓████
  ████████▓▓▓█████▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█████
  █████████▓▓▓█▓▓▓▓▓███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓██████
  ██████████▓▓▓█▓▓▓╬▓██╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓███████
  ███████████▓▓█▓▓▓▓███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓████████
  ░███░█████░░███░░███
  █░░░░░░█░░░█░░░█░█░░█
  ░██░░░░█░░░█░░░█░███
  ░░░█░░░█░░░█░░░█░█
  ███░░░░█░░░░███░░█

  ░██░░░███░░█████░░██
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  ████░█░░░░░░░█░░░████
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  █░░█░░███░░░░█░░░█░░█


  Anonimowi juz dzialaja :)
  8
 • avatar
  Konto usunięte
  24 stycznia Jasna 14/16a w Warszawie

  Kto jest przeciw, zapraszam!
  7
 • avatar
  Gasek
  Janusz Korwin-Mikke od dawna mówi, że unia to drugi faszyzm.
  6
 • avatar
  Marcel25
  Ten rząd jest tak nieudolny, ale ktoś go wybrał, podlizuje się zachodowi, ale to nic nie da, bo oni już nas dawno sprzedali, tak samo jak w II Wojnie Światowej...
  6
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeśli to uchwalą zostaje jedno:

  REWOLUCJA!!!
  6
 • avatar
  Czarny Iwan
  A tymczasem większość rządowych stron w Polsce TANGO DOWN!
  6
 • avatar
  Michur
  Nasi jak zawsze przyklepują wszystko co podstawi im pod nos UE.
  5
 • avatar
  rafcik_er
  http://www.sejm.gov.pl/

  Nie udało się nawiązać połączenia

  Chyba ktoś wziął sprawy w własne ręce :)
  5
 • avatar
  frozen
  Najpierw zamknięcie megaupload-u a teraz wuupload i fileserve przestały oferować programy partnerskie. Z kont uploaderow zabieraja cala kase, kasuja pliki... Wydaje mi się, że wolność słowa jak na razie przegrywa na całej lini z cenzurą ;/
  5
 • avatar
  Konto usunięte
  pisałem do Polskich polityków w sprawie ACTA, otrzymałem jedną odpowiedź:

  Szanowni Wyborcy,

  W odpowiedzi na setki listów e-mail dotyczących Anti-Counterfeiting Trade Agreement...

  Ta umowa to skandal. Ja również będę interpelowała i protestowała.
  Sądzę, że klub poselski Ruch Palikota w całości dołączy do tego protestu.
  Kilka godzin temu złożyłam zapytanie poselskie dotyczące ACTA skierowane do Prezesa Rady Ministrów.

  Z poważaniem
  Anna Grodzka
  4
 • avatar
  Lord_NeReVaR
  Wszyscy się dopiero obudzili w sprawie ACTA...
  Proponuje to przeczytać : http://wolnemedia.net/prawo/acta-zamach-na-wolny-internet/
  O tej sprawie jest głośno już od dawna ale jak widać nadal było za cicho...
  4
 • avatar
  sonek231
  Zróbmy coś do cholery, a nie pierdzielimy o głupotach. Bez TV czy innych wielkich mediów gówno mozemy.
  4
 • avatar
  Chiny_X
  "...którzy kradną i sprzedają amerykańskie wynalazki i produkty" - oni uważają się za pępek świata?!
  "...narażeni na oszustwa i niebezpieczne produkty zagranicznych przestępców” - znaczy, że u nich nie ma przestępców a wszyscy "zagraniczni" są?!
  Ci "ludzie" są pojebani!
  4
 • avatar
  hideo
  http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QKAH3Xj1bQc#!
  4
 • avatar
  Konto usunięte
  Komunizm wraca.
  3
 • avatar
  Leito333
  Jak to wejdzie niech każdy zerwie umowę z internetem... To dopiero będą milionowe straty.
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Bądźmy szczerzy, w ACTA, SOPA i PIPA nie chodzi w ogóle o ochronę praw autorskich, czy kontrolę przestępczości itd itp, to tylko zwyczajne mydlenie ludziom oczu ...... prawda jest zgoła odmienna ........ sztucznie wyołany kryzys spowodował że w rękach kilku ludzi jest skupiony prawie cały przemysł i bankowość na całym świecie ..... no właśnie, prawie, prawie cały, i to prawie właśnie chodzi, to jest ta przysłowiowa sól w oku ........ te akty prawne mają umożliwić tym ludziom całkowite wyeleminowanie jakiejkolwiek konkurencji i całkowite zawładnięcie rynku, tak dóbr materialnych jak i usług multimedialnych
  ACTA daje możliwość zagranicznym potentatom do wyeliminowania wszystkich polskich firm w ciągu jednego dnia, jednym aktem prawnym ........
  3
 • avatar
  Konto usunięte
  Wprowadzenie akta i ciągłe kontrolowanie nas w sieci byłoby naruszaniem prywatności - kto tu jest przestępcą?
  2
 • avatar
  gloryseeker
  Co się tak burzycie? Przecież w demokracji większość nawet jeśli głupia, to dyktuje co mają robić wszyscy pozostali. Mamy socjalistyczne i liberalne rządy bandy oszołomów w Polsce. W Ameryce wielce postępowi demokraci dorwali się do władzy z czarnym za sterem (mam gdzieś ich polityczną poprawność, wybrali go bo był czarny, głupota, jak i nobel dla niego), a teraz wielce narzekają, że jednak obiecanki-cacanki. Przecież wiadomo, że B.O. sponsorowały źródła o podejściu antyspołecznym, a nawet antyludzkim, z rzekomą wolnością w sloganach. Teraz payback... a że nam się dostanie, to głosujcie dalej tak, jak głosujecie... oczywiście ostatnio najgorzej głosowała Polonia w Irlandii... o ile to jeszcze Polonia, po wynikach to raczej zamierzają doprowadzić kraj rodzinny do upadku tak politycznie jak i moralnie.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  hehe i pozdro dla pani Basi:P
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  A myślicie, że teraz jest różowo? Kopia z pewnego forum: Do mojej znajomej 2 tyg. przyszło dwóch smutasów ze STOART. Prowadzi ona bar piwny w mieście ok. 40 tys. mieszkańców. Rozejrzeli się po sali, usłyszeli radio, zobaczyli telewizor i stwierdzili, że znajoma musi podpisać z nimi umowę za korzystanie z muzyki radiowo-telewizyjnej. Obliczyli opłatę w wysokości 350 zł. na miesiąc plus 3 miesiące do tyłu. Na pytanie skąd taka kwota, odpowiedzieli że naliczyli tyle miejsc siedzących i tak im wyszło. W barze siedziało z 5 osób, reszta sali pusta (ostatnio tak już jest słabo z frekwencją oraz obrotami) ta im odpowiada, że z czego ma im zapłacić, tymi pustymi krzesłami? Oni na to że są tylko jedną z pięciu organizacji "chroniących" artystów i niech się spodziewa wizyty następnych czterech -ZAIKS i jeszcze 3 inne. Licząc ich pazerność wyjdzie około 2 tys. zł / mies. Co za złodziejstwo?! Jak w naszym kraju można normalnie żyć i prowadzić jakikolwiek interes?! Zrzeszy się kilku cwaniaków i hajda po haracz! Nikt nie pyta się skąd masz mieć pieniądze, masz bulić i już.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  http://www.petycje.pl/8316 Adresik petycji ! Podpisywać ludziska.
  2
 • avatar
  Marked
  I niech mi ktoś powie,że to całe NWO to tylko wyssana z palca teoria spiskowa.Obawiam się tylko,że te całe ACTA,SOPA itp to dopiero początek...wszystko małymi kroczkami :|
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  ACTA to nie jedyna ustawa, są już ustawy za które płacimy.

  http://www.youtube.com/watch?v=RvwEGLrATAk

  https://tashiwater.wordpress.com/2011/07/28/gmo-w-polskiej-zywnosci-to-fakt-kupujesz-olej-kujawski/

  https://tashiwater.wordpress.com/2011/06/06/10-sposobow-na-manipulacje-spoleczenstwem/

  http://www.stopcodex.pl/

  DZIAŁANIE NA SZKODĘ KRAJU TO STANDARD NIE TYLKO DLA OBECNEJ WŁADZY ALE I POPRZEDNICH.

  Wyprzedanie majątku i firm za grosze. Gazu mamy na tyle aby w całości pokryć zapotrzebowanie, a kupujemy od Rosji i to na kiepskich warunkach, nie mówię tu o łupkach (koniecznie proszę się zapoznać z filmikiem powyżej). Gaz z łupków można wydobywać ale tak aby my Polacy z tego korzystali, a zniszczenie środowiska starali się naprawić. Olać stany i rosję oni sobie poradzą bez naszego gazu, my musimy pilnować aby nasze surowce, wypracowany kapitał nie odpływał.
  Jeśli Was zainteresuje proszę o przesłanie linków znajomym, ważne aby ludzie widzieli co się realnie dzieje, a nie zaprzątali sobie głowy zbędnymi kłótniami PO, PiS i innymi kiedy za plecami robią zamach na Polskę.
  2
 • avatar
  Konto usunięte
  Jedno gówno powstrzymane nadciąga drugie oby kaczor donald przemyślał sprawę i nie podpisywał tego ustrojstwa...
  1
 • avatar
  Konto usunięte
  Coraz większe gówno sie z tego robi...
  1
 • avatar
  cza12ster
  http://www.facebook.com/pages/Anonymous-Polska/294189610593616
  1
 • avatar
  jewgienij
  "W wyniku braku działania, USA będą w dalszym ciągu bezpieczną przystanią dla zagranicznych złodziei. Amerykańskie miejsca pracy nadal będą zagrożone, a konsumenci narażeni na oszustwa i niebezpieczne produkty zagranicznych przestępców” - facio ma cos z garem. W pierwszym zdaniu mowi o zlodziejach, a w drugim o zlych wytworcach niebezpiecznych produktow, ktorzy kradna w ameryce miejsca pracy. Facio naprawde ma cos z garem, mogl ocieplenie klimatu dorzucic. A ja glupi do tej pory myslalem, ze chodzi o ochrone tfurcow. Zreszta, niech to wszystko wprowadza w zycie. Im gorzej, tym lepiej.
  1
 • avatar
  Marked
  Polecam poczytać to na temat ACTA :
  http://krzysztofgonciarz.com/2012/01/acta-w-polsce-co-to-naprawde-oznacza/
  1
 • avatar
  mikagosz
  ████▓▓▓▓╬╬▓█████╬╬╬╬╬╬███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬█
  ███▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬▓██╬╬╬╬╬╬▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ████▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ███▓█▓███████▓▓███▓╬╬╬╬╬╬▓███████▓╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬█
  ███▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ████▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  ███▓█▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓▓█▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█
  █████▓▓▓▓▓▓▓██▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  █████▓▓▓▓▓████▓▓▓█▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  ████▓█▓▓▓▓██▓▓▓▓██╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬██
  ████▓▓███▓▓▓▓▓▓▓██▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬█▓╬▓╬╬▓██
  █████▓███▓▓▓▓▓▓▓▓████▓▓╬╬╬╬╬╬╬█▓╬╬╬╬╬▓██
  █████▓▓█▓███▓▓▓████╬▓█▓▓╬╬╬▓▓█▓╬╬╬╬╬╬███
  ██████▓██▓███████▓╬╬╬▓▓╬▓▓██▓╬╬╬╬╬╬╬▓███
  ███████▓██▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬████
  ███████▓▓██▓▓▓▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓████
  ████████▓▓▓█████▓▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓█████
  █████████▓▓▓█▓▓▓▓▓███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓██████
  ██████████▓▓▓█▓▓▓╬▓██╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓███████
  ███████████▓▓█▓▓▓▓███▓╬╬╬╬╬╬╬╬╬▓████████
  ░███░█████░░███░░███
  █░░░░░░█░░░█░░░█░█░░█
  ░██░░░░█░░░█░░░█░███
  ░░░█░░░█░░░█░░░█░█
  ███░░░░█░░░░███░░█

  ░██░░░███░░█████░░██
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  ████░█░░░░░░░█░░░████
  █░░█░█░░░█░░░█░░░█░░█
  █░░█░░███░░░░█░░░█░░█
  1
 • avatar
  Fourth Illusion
  http://www.facebook.com/events/301294013254264/
 • avatar
  Konto usunięte
  Jeżeli chodzi o głosowanie na tych naszych pedzi to od 5lat nie chodzę na wybory bo nie mam faworyta...
 • avatar
  NextGen1987
  Niech wymyślą w końcu coś dobrego, aby NAPRAWDĘ karać piratów i TYLKO piratów, dajcie spokój uczciwym użytkownikom!
 • avatar
  belker
  jak wejdzie w życie pozostaje Tor
 • avatar
  Konto usunięte
  Jak skurwysyn podpiszę acta to jest skończonym cwelem !!!
 • avatar
  Konto usunięte
  Ja bym sie na to zgodzil jezeli to mialo by karac wyłącznie piratow. Ale przesada jest kara za skopiowany obrazek !!
  -1
 • avatar
  wdowa94
  TERAZ DOPIERO BĘDĘ UFAŁ HACKEROM

  ZAWIRUSUJCIE MI KOMPUTER< KRADNIJCIE MOJE DANE< ALE NIE DOPUŚCCIE ŻEBYŚMY BYLI OCENZUROWANI
  -2
 • avatar
  Konto usunięte
  Nic tylko jechać na wiejska... ale chyba lepiej byłoby tak wprowadzić ustawę o odpowiedzialności karnej dla polityków za głupotę, może wtedy by pomyśleli 100 razy zanim coś zrobią, mamy niby trybunał stanu lecz jakoś się tego nie boja i działaj na szkodę państwa.
 • avatar
  Numik
  http://niedlaacta.pl/blackout.php
 • avatar
  constantine86
  Ja tam o aktach wiedziałem kilka miesięcy temu z filmiku na piratebay. Swoją drogą nie wieszajcie psów na politykach premier Tusk to człowiek, który bardzo boi się o słupki zatem im większy bałagan zrobimy tym mniejsza szansa, że będzie chciał podpisać. W ostateczności jeszcze nie korporacje, ale wyborcy tworzą parlamentarzystów i premeirów.
 • avatar
  Patrick.
  Jeśli udało się z SOPA i PIPA to może uda się nam z ACTA ? Annonymous na pewno by coś z tym zrobili, tyle że w naszym kraju nie działają.
 • avatar
  Konto usunięte
  skoro już przy tym jesteśmy polecam obejrzeć Wakeup Call

  http://isohunt.com/torrent_details/112549629/Wake+Up+Call+-+Remastered+Edition+-+2008+(XVid).avi?tab=summary
 • avatar
  rafcik_er
  A może mi ktoś powiedzieć gdzie mogę przeczytać treść tego całego ACTA?
 • avatar
  Marcel25
  No, na następne wybory jak to przejdzie, to obecny premier będzie zdziwiony, sami sobie bicz kręcą. Pójdą nawet ci ludzie którym się nie chciało albo nie mają na kogo głosować, i zagłosują przeciw obecnemu rządowi, z regułą "jak wy nam, tak my wam"
 • avatar
  Konto usunięte
  hmm strony większości urzędów w polsce padły, na stronie anonimowych wsparcie dla polaków oraz wpis "sejm.gov.pl - TANGO DOWN!"

  Ale z samych zapisów w ACTA zastanawia mnie jedno. Jak oni zamierzają w locie filtrować te PT danych jakie dziennie generuje polski a co dopiero europejski internet. Nawet serwery ISP nie są wstanie przeskanować takich ilości danych bez modernizacji na która trzeba mieć fundusze. Co prawda dzięki ACTA padnie pełno stron internetowych ale ludzie dalej będą transferować ogromne ilości danych których po prostu nie da się zweryfikować w locie i zablokować.
 • avatar
  Konto usunięte
  Dziwi mnie to że dostawcy netu na razie nie krzyczą bo w końcu oni mogą wiele stracić. Jeśli wejdzie acta to dostaną porządnie finansowo po dupie.
 • avatar
  axelbest
  (..)
 • avatar
  axelbest
  Jak ktoś chce adresy e-mailowe do eurodeputowanych oraz treść maila jaki należy wysłać (ważne aby go podpisać na samym dole) piszcie maila na mój adres w profilu benchmarka i rozsyłajcie to dalej. Mój post został skasowany tylko dlatego że udostępniłem link do /zipisher/ w którym były zebrane ww. adresy.
 • avatar
  StartX_pl
  Czemu benchmark nie poszedł w tym kierunku?

  http://img109.imageshack.us/img109/1434/screenshot584.gif
 • avatar
  projectdarkstar
  Największym wrogiem polaka jest drugi polak. Wy tutaj debatujecie akademicko o rzeczach, których rozwiązać się nie da dopóki nie wymrze mentalność typu "żeby tylko sąsiadowi było gorzej".