Technologie i Firma

Mają pomysł na panele fotowoltaiczne. Niemal 100 proc. do przetworzenia

przeczytasz w 2 min.

Firma technologiczna i badawcza 2loopTech S.A. jest zaangażowana w rozwijanie zastosowań sztucznej inteligencji w systemie recyklingu paneli fotowoltaicznych.

Innowacyjne podejście, które firma rozwija we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie, pozwoli na przetwarzanie aż 8000 ton paneli rocznie. To pionierskie rozwiązanie w dziedzinie recyklingu odnawialnych źródeł energii w Polsce.

Czwarta rewolucja przemysłowa

Czwarta rewolucja przemysłowa, polegająca na integracji świata rzeczywistego i maszyn produkcyjnych ze światem wirtualnym, reprezentowanym przez internet i technologie informacyjne, jest już rzeczywistością. Internet Rzeczy gwarantuje komunikację między maszynami bez udziału człowieka. Autonomiczne, inteligentne maszyny, wyposażone w indywidualne systemy przetwarzania danych i oprogramowanie, nie byłyby w stanie zapewnić ciągłości procesu produkcyjnego bez możliwości wzajemnej komunikacji. Dzięki współdzieleniu informacji, odczytywaniu danych, monitorowaniu wartości dostarczanych przez różnorodne czujniki oraz śledzeniu wyników, maszyny mogą efektywnie funkcjonować bez konieczności ingerencji ludzkiej.

"Pracujemy nad wykorzystaniem całkowicie zautomatyzowanych systemów (połączenie AIoT), gdzie dane są przesyłane do Web3 bezpośrednio z maszyny bez interwencji człowieka" - mówi dr Maciej Tora, prezes zarządu 2loopTech S.A. "Pozwala to na szybką identyfikację panelu i odpowiedni dobór sekwencyjnego oddzielenia poszczególnych elementów. Przy takim rozwiązaniu możemy osiągnąć do 8000 ton przerobu rocznie z jednej instalacji do recyklingu PV" - dodaje.

Niemal 100% odzyskiwanie materiałów

Instalacja, nad którą pracuje 2loopTech S.A., charakteryzuje się kompaktowymi rozmiarami, niskim zużyciem energii oraz w pełni zautomatyzowanym procesem opartym na inteligentnych rozwiązaniach. Wykorzystuje innowacyjną technologię opracowaną przez firmę we współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą. "Nasze rozwiązania pozwalają na nieomal 100% przetworzenie materiałów, z których wykonany jest panel PV" - wyjaśnia prof. Barbara Tora, przewodnicząca Rady Naukowej 2loopTech S.A. "Przede wszystkim odzyskuje z paneli cenne surowce, m.in. krzem, miedź i srebro. Wdrożenie w ciąg technologiczny AIoT pozwoli na znaczne zoptymalizowanie tego procesu pod względem czasowym i kosztowym" - dodaje prof. Barbara Tora.

Aktualnie, firma posiada zgodę na przetwarzanie paneli PV do 2 tysięcy ton rocznie, co przyniesie przychód na poziomie około 7 milionów PLN. W ciągu pierwszych 12 miesięcy od uruchomienia instalacji 2loopTech S.A. planuje wystąpić o zgodę na przetwarzanie do 8 tysięcy ton PV rocznie. To pozwoli na czterokrotnie zwiększenie wydajności zakładu oraz osiągnięcie przychodów w wysokości około 28 milionów PLN rocznie.

źródło: informacja prasowa

Komentarze

2
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  RolnicyJestesmyZwami
  0
  Rolnicy jesteśmy z wami! Donald Tusk i jego NIErząd zgodził się w Brukseli pod dyktando Niemiec na likwidacje polskiego rolnictwa i polskiej wsi!!
  Ten ryży zdrajca kolejny raz was oszukał!!
  Przez niego tania żywność z Ukrainy zalewa nasz rynek!!! Ukraińskie warzywa są pryskane pestycydami które nie są przebadane przez europejskie instytucje a ukraińscy oligarchowie się śmieją wam w twarz i zarabiaja miliardy euro!!!! Miliardy które należą do was!!!
  Rolnicy głosujcie na Prawo i Sprawiedliwość!!! Nigdy was nie zostawimy samych sobie i bedziemy walczyć o wasze dobro i oto żeby to Polska zywnosc była zawsze na polskich Polkach sklepowych i na talerzach wszystkich Polaków!!!
  Rolnicy oglądajcie TV Republika i dołączcie do naszej społeczności na YouTube!!! Jest już na ponad milion i codziennie jest nas coraz więcej!!!
  Razem pokonamy Donalda Tuska i Polska wieś znowu będzie dumna ze swojej ojcowizny i tradycji rolniczych!!!!
  Pogonimy tego ryżego szczura raz na zawsze!!!!
  • avatar
   stalkerpl
   0
   jezeli to prawda to będą mogli zrobić niezły biznes, zapewne panele obecnie szły by z zachodu ale za kilka lat w Polsce będą tysiące sztuk paneli które trzeba bedzie utylizować jak eternit obecnie