Ciekawostki

Sztuczna inteligencja jest wyjątkowo spragniona

przeczytasz w 1 min.

Jak duże jest zapotrzebowanie sztucznej inteligencji na wodę? Okazuje się, że olbrzymie. Liczby mogą wręcz przerazić.

ChatGPT, narzędzie generatywnej sztucznej inteligencji opracowane przez inżynierów OpenAI, jest niezwykle popularne. Jego zdolność do automatycznego generowania tekstów i udzielania odpowiedzi na zapytania sprawia, że stał się niezastąpionym narzędziem w wielu dziedzinach, od nauki po sektory kreatywne. Jednak jego działanie nie odbywa się bez kosztów. W rzeczywistości, ChatGPT jest bardzo "spragniony" - wymaga znacznej ilości wody do chłodzenia podczas intensywnych procesów obliczeniowych.

Ile wody potrzebuje ChatGPT?

Generatywna sztuczna inteligencja, choć istniała już przed pojawieniem się ChatGPT, zyskała na popularności dzięki temu narzędziu. W krótkim czasie stało się niezwykle popularne, wpływając na sposób, w jaki nauka, pozyskiwanie informacji i tworzenie tekstów różnego rodzaju wygląda dzisiaj. Przeprowadzanie skomplikowanych procesów przez generatywną sztuczną inteligencję wiąże się jednak z ogromnym zużyciem energii i generowaniem dużych ilości ciepła. Podobnie jak u człowieka, ciepło powoduje wzrost zapotrzebowania na wodę. 

Badacze z Uniwersytetu Kalifornijskiego obliczyli, że ChatGPT potrzebuje mniej więcej szklanki wody, aby odpowiedzieć na maksymalnie 25 zapytań. Innymi słowy, 100 pytań generuje zapotrzebowanie na 1 litr wody, który jest głównie wykorzystywany do chłodzenia centrów obliczeniowych. Może to wydawać się niewiele, ale po przemnożeniu tej wartości przez rzeczywistą liczbę zapytań, ilość ta staje się znaczna. Dodajmy, że ChatGPT przetwarza od 10 milionów do 1 miliarda zapytań dziennie, w zależności od źródła danych.

Wzrost zużycia wody w branży technologicznej jest zauważalny i zwraca na niego uwagę ekspertów środowiskowych. Na przykład Microsoft zwiększył wykorzystanie wody do chłodzenia centrów danych o 34% w latach 2021-2022. Obecnie wynosi to blisko 6,5 miliarda litrów. Wszystko to pokazuje, jak duże jest zapotrzebowanie na wodę w dziedzinie technologii, a szczególnie w przypadku narzędzi takich jak ChatGPT.

Źródło: Android Police

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Marti99
  7
  A ile szklanek wody kryptowaluty potrzebowaly?
  To jeszcze niech przelicza to na powierzchnie stadionow olimpijskich
  • avatar
   J.B FIN
   4
   Kiedy pismaki przestana pisac: AI I zaczna poprawnie nazywac: uczenie maszyniwe.

   Jesli chcecie wiedziec Co to AI to polecam ksiazke Lema, Golem IV.
   • avatar
    wolak
    4
    Nie rozumiem problemu, przecież to tak samo szkodzi, co elektrownia atomowa !! woda tylko lekko podgrzana przez serwery i wlana do zbiornika nie jest szkodliwa. No chyba nie myślicie ze z z kranów pobierają chłodzą serwery i wylewają do kanalizacji. To zawsze są obiegi zamknięte. chyba ze na dnie morza bo Microsoft takie ma.
    • avatar
     pawluto
     2
     Jeśli ma być eko to powinien być zakaz chłodzenia serwerów wodą...!
     • avatar
      pAwEx
      2
      Nigdzie nie napisano czy ta inteligencja wypija ta wodę. Nigdzie nie napisano czy ta woda jest w stałym obiegu czy jest z używana. Brakuje tych informacji. Jak mam w domu komputer zwodowany to nie znaczy że zużywam 2l wody na każde granie.
      • avatar
       xxx.514
       1
       A wiecie, że chłodzenie wodą to układ zamknięty? I raz wlana woda nie znika, chyba, że dojdzie do awarii? No to teraz już wiecie. Przestańcie siać panikę.
       • avatar
        FunkyKoval
        1
        Hmmm to może napisać w jaki sposób te centra danych zużywają tą wodę ? Przecież ona nie znika, w wielu przypadkach krąży w zamkniętymn obiegu. Co do Microsoft-u, kilka lat temu były newsy o pierwszych centrach danych Microsoftu zanurzanych w ocenach, właśnie po to aby tam się chłodziły, jednak nie przypominam sobie aby się do tych kesonów z serwerarmi przyklejali aktywiści klimatyczni.
        Można by też chłodzić centra danych wodą z ocenaów a odparowaną skraplać, odzyskując/produkując słodką wodę przy okazji procesów schładzania pracy AI ?
        • avatar
         Lukasxxz
         0
         Eh guano wiecie. Macie artykuł https://dgtlinfra.com/data-center-water-usage/

         Witaj!

         Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
         Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

         Połącz konto już teraz.

         Zaloguj przez 1Login