Filmy / seriale / VOD

Pokaż mi swoje pliki, a powiem ci kim jesteś, … bin Ladenie

przeczytasz w 1 min.

To, co mamy na swoich telefonach, komputerach i nośnikach może sporo o nas mówić i wiele osób, którym wydaje się, że dobrze nas znają, mogłoby się zdziwić tym, co odkryło.

Tajne pliki bin Ladena – czego można dowiedzieć się z komputera?

Nieco ponad trzy lata temu Mike Pompeo, wówczas jeszcze pełniący funkcję dyrektora CIA, odtajnił niespełna 470 tysięcy plików zabezpieczonych na komputerach, telefonach, pendrivach i płytach, podczas nalotu na kryjówkę Osamy bin Ladena. Profilerzy amerykańskiej agencji, psychologowie kryminalni, religioznawcy i militarni eksperci przeanalizowali je, aby odpowiedzieć na pytanie: jaki tak naprawdę był założyciel Al-Kaidy. 

Dokument poświęcony temu tematowi – Tajne pliki bin Ladena – zadebiutuje w National Geographic już dzisiaj (4 grudnia) o godzinie 21.00. Jeśli więc chcesz się dowiedzieć, ile można wyciągnąć na temat jednej osoby z samych jego urządzeń, to oglądaj koniecznie. 

Jaki był bin Laden? Pliki powiedzą ci prawdę

Już teraz możemy zdradzić, że Osama bin Laden pisał swój cyfrowy dziennik osobisty, a także przechowywał najróżniejsze nagrania propagandowe i oświadczenia. Zaraz obok nich na nośnikach znajdowały się filmy, takie jak… Kurczak Mały czy Epoka Lodowcowa 3. Dowiadujemy się tego, dzięki odszyfrowaniu ponad 250 gigabajtów danych, w czym aktywny udział brał dziennikarz Peter Bergen, autor dokumentu. 

Co wypada podkreślić, pomimo tego, że chętnie wykorzystywał nowe technologie, saudyjski terrorysta wcale nie miał zaufania do Internetu. Dlatego nigdy nie wysyłał plików w ten sposób, lecz zapisywał je na pendrivach i dawał swoim „kurierom” do przekazania dalej. 

Źródło: National Geographic, informacja własna

Czytaj dalej o filmach i serialach: 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  lucullus
  12
  Bin Laden nie miał linii telefonicznej bo bał się. Dzięki temu... namierzyli go, bo wywiad zainteresowała willa która nie miała... podłączenia do telefonu.
  • avatar
   Konto usunięte
   6
   Media i stojące za nimi koncerny kreują rzeczywistość. Nie ma znaczenia kim był bin Laden. W PRLu moją mamę uczyli że Stalin był dobrym człowiekiem i kochał wszystkie dzieci. Mama kłóciła się z dziadkiem i nie wierzyła jak powiedział jej prawdę o tym człowieku.
   • avatar
    derunim
    5
    Taki ochłapek dla maluczkich. Niech się im wydaje, że coś wiedzą wiecej ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Bin Laden był przykrywką stworzona przez największą organizację terrorystyczną na globie - CIA.

     Będzie o tym głośno niedługo bo dosłownie kilka dni temu jednostki specjalne z polecenia WhiteHouse i NSA szturmowały bazę CIA aby uzyskać dane z ich serwerów. 6 żołnierzy zginęło, pojmana została (ciężko ranna) wysokiej rangi oficer CIA która zgodziła się zeznawać. Wersja oficjalna w mediach jest taka że kobieta zginęła.
     • avatar
      Klops
      2
      Jakby zaszyfrował, to nikt by nie odszyfrował.
      • avatar
       develoop
       1
       Jest gdzieś szansa by za darmo obejrzeć National ?
       • avatar
        stalkerpl
        1
        bin laden to był pionek stworzony przez cia do walki z ruskimi a pozniej zrobili z niego wroga usa, gdyby nie to usa nie miało pretekstu do ataku na afganistan czy irak, jakby to wygladało najbardziej demokratyczny kraj na swiecie atakuje taki afganistan
        • avatar
         SoulRak3r
         1
         Ale kreują swoją wersję. Przecież to był tylko pionek na szachownicy wielkiego brata. Marzenie polityczne w tamtych czasach dla USA to było: miejmy wroga terrorystę, z którym wojna będzie trwała wiecznie i może przybrać różne formy i odbywać się w różnych miejscach. Bush w swoich wywiadach nawet otwarcie mówił o tym i publicznie wypowiadał się na temat wojny USA z terroryzmem - czyli tak na prawdę nie wiadomo z kim ale jak USA pokaże palcem to może wejść z wojskiem. Do tego wystarczy napuścić lewą bojówkę lub sfałszować atak na swoją bazę i już ma pretekst do wojny. Teraz im się ukróciło jak mają w końcu poważnego wroga.
         • avatar
          Dariosex
          -1
          KIedys ogladalem pornucha w ktorym wystepowal bin Laden!
          • avatar
           ARLINK
           -2
           Amator