• benchmark.pl
 • Windows 10
 • Zdarzyło ci się kupić tani klucz do Windowsa? Możliwe, że policja będzie miała kilka pytań
Oprogramowanie

Zdarzyło ci się kupić tani klucz do Windowsa? Możliwe, że policja będzie miała kilka pytań

przeczytasz w 2 min.

Używane klucze do systemu Windows są w porządku, o ile pochodzą z legalnego źródła. Niestety w dalszym ciągu jest możliwe, że w związku z takim zakupem policja będzie miała do nas kilka pytań. Chodzi o przestępczość zorganizowaną.

Stare klucze można odsprzedawać

To czy odsprzedaż kluczy aktywacyjnych do oprogramowania jest legalna stanowi delikatny temat. Jak każdą inną zakupioną rzecz, właściciel może klucz do Windowsa odsprzedać dalej, jako towar używany, jednak nadal pozostają wątpliwości odnośnie tego czy sprzedawca pozyskał towar legalnie. 

Aby nie było wątpliwości co do legalności danego klucza, władze mogą wymagać od obecnego właściciela danych personalnych użytkownika pierwotnego i dokumentu uprawniającego do zbycia się przez niego wszystkich niezbędnych praw własności do oprogramowania. Zarówno takie dane, jak i dokumenty raczej nie są standardowym zestawem, który otrzymujemy kupując coś na serwisie aukcyjnym. 

Czemu może nas odwiedzić policja?

W 2016 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uniewinnił dwóch obywateli Łotwy, którym zarzucano handel nielegalnym oprogramowaniem, teraz jednak niemiecka policja prowadzi działania wyjaśniające, dotyczące części będących w obiegu kluczy do oprogramowania. Służby przesłuchują w charakterze świadków osoby, które nabyły przez internet tanie klucze do Windowsa, na przykład na eBayu. Niektóre transakcje zawarto nawet 13 lat temu, więc jak można sądzić, sprawdzana jest naprawdę duża grupa odbiorców.

Przesłuchiwanym nie grozi żadna odpowiedzialność karna, jednak funkcjonariusze mają prawo ubiegania się o nakaz przeszukania, a co za tym idzie zarekwirować znalezione nośniki danych.  Dzieje się tak, ponieważ niemieckie władze stawiają tezę, że przynajmniej część takich tanich licencji to środki biorące udział w procederze prania brudnych pieniędzy. Sprzedaż kluczy z pominięciem niezbędnych formalności stanowi więc złamanie prawa i może być ścigane karnie.

Polacy też mogą mieć przez to kłopoty?

Jak najbardziej, tego typu dochodzenia nie są wątkiem wyłącznie niemieckim. Okazyjnie otrzymujemy zgłoszenia o czytelnikach, którzy otrzymali wezwania do stawiennictwa na lokalnej komendzie, w związku z zakupionym oprogramowaniem. Nie jest to duży odsetek spraw, jednak wystarczający, by stwierdzić, że i w naszym kraju prowadzone są działania mające ukrócić pewne akcje przestępcze związane z handlem licencjami. Wydaje się jednak, że w Niemczech starania policji na tym polu są dużo intensywniejsze.

Niemiecki prawnik Tobias Kläner nagrał w styczniu 2020 roku wideo instruujące wezwanych, jak zachować się na przesłuchaniu w sprawie podejrzanych licencji. Zachęcamy też do zapoznania się z ogólnymi wskazówkami dotyczącymi wezwań na przesłuchanie w naszym kraju.

Źródło: dobreprogramy 

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  MartinMax
  19
  "właściciel morze klucz do Windowsa odsprzedać dalej"
  Nie żebym się czepiał, ale morze to jest szerokie i głębokie. Trochę wstyd, szczególnie jeśli pisał to dziennikarz.
  • avatar
   karolmil
   12
   Ekipo Benchmark.pl wstyd! Z każdym kolejnym artykułem gorzej. Literówki, błędy merytoryczne, ortograficzne, niesprawdzone źródła. Co to ma być? Gdzie ten stary, dobry benchmark?
   • avatar
    eskowik
    7
    Ci co kupują klucze to chyba maja za duzo pieniędzy ,przeciez wystarczy wpisac polecenie w cmd
    irm https://massgrave.dev/get | iex
    i sie aktywuje.Ale jak ktoś cierpi na nadmiar pieniędzy to kupuje.
    • avatar
     HelmuD
     3
     Tytuł do poprawy. Albo " policjant " albo " miała ".
     • avatar
      develoop
      2
      Możliwe że nie będę chciał na nie odpowiedzieć...
      • avatar
       Mario2k
       2
       Ja od lat kupuje wersję box , 8.1 updejt do 10 updejt do 11 , w między czasie box win10 wpadłza połowę ceny.
       • avatar
        Peziak
        2
        @MartinMax może tam miał być przecinek i chodziło właśnie o morze kluczy do Windowsa. A część myśli może morze pochłonęło. @Mario2k Windows BOX, okazuje się, że daje spokój na lata.
        • avatar
         AL_Hadzi
         2
         A autorowi zdarzyło się kiedyś napisać cos poprawnie po polsku ???
         • avatar
          krabk
          1
          Niech się za uczciwą pracę wezmą.
          • avatar
           ooooo
           1
           A policja zapuka do Microsoftu, który od 2014 roku łamie sankcje nałożone na Rosję za aneksję Krymu?
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Dlaczego czepiacie się za błędy? Przecież Katarzyna Rutkowska pokazała, że błędami w artykułach można walić jak pierwszoklasista, a i tak brać za to pieniądze.
            • avatar
             klosz007
             0
             "Policja będzie miał kilka pytań" ? Hmm...
             • avatar
              eskowik
              0
              Raz kupiłem tego windowsa chyba zapłaciłem z 600 zł za tam jakąś wersje jakąs tam podlepszoną że niby lepsza jest ale sie rozczarowałem i używam tylko linuxa a windows to ewentualnie VM sobie moge zrobić.To po prostu nie jest dobry system operacyjny a jeszcze płacić za to to jest po prostu jakaś anomalia.
              • avatar
               piomiq
               0
               "Możliwe, że policja będzie miał kilka pytań "
               Pan autor nawet nie przeczytał tytułu własnego artykułu!
               • avatar
                eskowik
                0
                lepiej sobie zainstalowac linuxa nie polecam oczywiście Ubuntu bo jest kiepskie ale np. Fedore to już można i macie wszystkie komendy polecienia za darmo kompilacje jakieś bo to jest coś takiego jakby workstation czyli taki komputer tylko z wiekszym respozytorium i na tym chodzi dobrze każde oprogramowanie oprócz jakiś wirusów.
                • avatar
                 Agencja
                 0
                 A te strony z kluczami które reklamują portale internetowe?
                 • avatar
                  Mandalorian
                  0
                  "Zakupiłem klucz przez Allegro, wszelkie inne pytania, proszę zadawać allegro i/lub sprzedawcy".
                  • avatar
                   030366
                   0
                   Pewnie większość tych sprzedawanych masowo na aukcjach za grosze to były jakieś "legalne inaczej" z nie do końca wiadomych źródeł. Janusze co to kupowali niech się teraz tłumaczą i robią w majty ze strachu. Jak legalny Windows kosztuje 500 PLN, a te klucze chodziły na OLX po 5, no to czego tu się można spodziewać…
                   • avatar
                    weteran2000
                    0
                    klucze licencyjne to oszustwo zrobione od 2001 roku przez gorszą jakość wszystkich multimediów robionych w prywatnych firmach korporacjach za pieniądze ale ceny obniżyć muszą w bliskiej przyszłości albo udostępniać za darmo z ograniczoną funkcjonalnością płaci się jeden raz za oprogramowanie i gry komputerowe dlatego klucze albo kody licencyjne są własnością klienta który zapłacił swoimi pieniędzmi dlatego trzeba zabezpieczyć licencje w przenośnej pamięci pendrive albo na płycie cd rom dlatego chmura internetowa bitcoiny poczekają sto lat na swoją szanse
                    • avatar
                     weteran2000
                     0
                     płyty cd rom, dvd rom, blue ray, dyskietki, kartridże, płyty winylowe, gramofonowe, kasety vhs, kasety magnetofonowe, pamięć przenośna pendrive flash, pamięć rom będą długo używane sprzedawane nawet do 2050 roku bo ludzie chcą i ja chce
                     • avatar
                      weteran2000
                      0
                      systemy windows z rdzeniem NT działają bez internetu dlatego stare systemy windows będę używał w starym komputerze wtedy waszą chmure internetową do swojego odbytu podłączcie