• benchmark.pl
  • Ubuntu
  • Ubuntu Pro, czyli w wersji „premium” - konkretne korzyści dla konkretnych użytkowników
Systemy operacyjne

Ubuntu Pro, czyli w wersji „premium” - konkretne korzyści dla konkretnych użytkowników

przeczytasz w 1 min.

Ubuntu Pro to wersja „premium” popularnej linuksowej dystrybucji. Ale spokojnie – nie na „cywilne” pecety, lecz specjalnie dla przedsiębiorstw. I to też nie wszystkich.

Co to jest Ubuntu Pro i dla kogo to w ogóle powstało? A mówi ci coś Amazon Web Services?

Ubuntu Pro to dystrybucja Linux stworzona z myślą o współpracy z Amazon Web Services. Dzięki niej przedsiębiorcy, będący klientami tej najpopularniejszej na świecie chmury, mają wiedzieć, na co postawić. Ten wariant „premium” będzie zoptymalizowany pod kątem środowiska AWS i będzie zawierał wszystkie potrzebne pakiety. Będzie też obsługiwał aktualizację jądra bez wymogu restartu (czyli Livepatch). Być może najważniejsze jest jednak coś innego, mianowicie: aż 10-letni okres wsparcia technicznego

Canonical zresztą stawia sprawę jasno: Ubuntu Pro to wybór dla tych użytkowników AWS, którzy chcą być pewni, co do bezpieczeństwa, kompatybilności, optymalizacji i niezawodności.

Ubuntu AWS

Ubuntu Pro, czyli Ubuntu z (jeszcze bardziej) wydłużonym wsparciem – trzy opcje do wyboru

W oficjalnym sklepie AWS Marketplace znajdziemy obrazy dystrybucji w ostatnich wersjach z wydłużonym wsparciem, co oznacza, że w wariancie „Pro” nie będzie dostępne na przykład najnowsze Ubuntu 19.10 „Eoan Ermine”. Aktualnie do wyboru są trzy opcje: 18.04 LTS "Bionic Beaver" oraz 16.04 LTS i 14.04 LTS (te dwie ostatnie ze wsparciem ograniczonym do ośmiu lat).

Ubuntu cieszy się dużą popularnością wśród użytkowników Amazon Web Services i dlatego właśnie Canonical zdecydował się na stworzenie wariantu specjalnie dla nich. Ceny są różne, ale nie przekraczają 33 centów za godzinę. Pozostaje tylko pytanie, czy to się opłaci jednej i drugiej stronie, ale na odpowiedzi będziemy musieli jeszcze chwilę poczekać. 

Źródło: Canonical, OMG! Ubuntu!, ZDNet, Fossbytes

Warto zobaczyć również inne newsy o Linuksie:

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    mobil12
    0
    jak słyszę "bezpieczeństwa, kompatybilności, optymalizacji i niezawodności" w połączeniu z chmurą to nie wiem czy śmiać się czy płakać ...