Laptopy

Laptopy HP mają ukrytego keyloggera - producent wydał poprawkę [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Zagrożonych jest prawie 500 modeli z najpopularniejszych serii. Producent w porę zareagował na zgłoszenie i udostępnił odpowiednie poprawki.

Firma HP ostatnio nie ma zbyt wielu powodów do zadowolenia. Niedawno pisaliśmy o podejrzanym oprogramowaniu szpiegującym, a teraz jeden z użytkowników odkrył na swoim laptopie keyloggera.

Sprawę naświetlił Michael Myng (znany również jako ZwClose). Okazuje się, że w domyślnym sterowniku klawiatury znajduje się uśpiony keylogger – co prawda domyślnie jest on wyłączony, ale po włamaniu do systemu można to łatwo zmienić i tym samym uzyskać dostęp do danych wprowadzanych przez użytkownika. Szczegóły znajdziecie na blogu ZwClose.

HP kaylogger - rejestr

HP kaylogger - rejestr

Lista zagrożonych laptopów obejmuje prawie 500 modeli z serii Compaq, Elite, EliteBook, EliteBook Folio, Envy, G, Mobile Thin Client, Omen, Pavilion, Pro, ProBook, Split, Spectre, Spectre Pro, Stream i ZBook. Producent szybko zareagował na zgłoszenie i udostępnił odpowiednie poprawki - można je znaleźć na tej stronie (dla niektórych jeszcze nie zostały one wydane). Łatka jest również dostępna w usłudze Windows Update. Jeżeli więc posiadacie zagrożony model, jak najszybciej zainstalujcie odpowiednią poprawkę.

Aktualizacja 12.12.2017 11:20

Producent wydał oświadczenie w sprawie problemów ze sterownikami

Zostaliśmy poinformowani o problemie ze sterownikami dotykowymi Synaptics, które mają wpływ na wszystkich partnerów OEM firmy. HP używa płytek dotykowych Synaptics w niektórych komputerach przenośnych i współpracuje z Synaptics w celu dostarczania poprawek, które dostępne są w biuletynie zabezpieczeń na stronie HP.com.

Źródło: HP, ZwClose, TechPowerUp

Komentarze

6
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Snack3rS7PL
  6
  I potem się dziwić, że ludzie chcą otwartego oprogramowania.
  • avatar
   eltra
   4
   Hehehe kombinują a jak już się wyda to niby szybko poprawka tylko co z tego jak już d*pa umoczona po co jakieś takie dziwne zagrywki ? Przypomina to sytuacje jadącego rowerem który kij w przednie koło między szprychy wsadza.... A potem zdziwiony że na pysk leci... dziwny ten swiat
   • avatar
    AndreoKomp
    2
    "...w domyślnym sterowniku klawiatury..."
    Dziwne, bo zamieszczona łatka jest od "Synaptics Touchpad Driver". Touchpad to nie klawiatura.

    Mam od ponad 5 lat laptopa, który niby jest na liście, ale po zakupie instalowałem sobie system od nowa i ze strony HP z zakładki "Sterownik-Klawiatura, mysz i urządzenia wejściowe" instalowałem tylko dwie pozycje:
    - Obsługa skrótów klawiaturowych HP HotKey
    - Sterownik płytki dotykowej Touchpad Synaptics
    Żadnego sterownika od klawiatury nie instalowałem i nawet nie ma tam żadnego sterownika od klawiatury :/.
    Na dodatek w Windows Update nie wyskoczyła mi żadna aktualizacja od klawiatury, ale miałem w sierpniu aktualizacje do Synaptics Pointing Device Driver.
    Wszystko więc skazuje na sterowniki do Touchpada od firmy Synaptics.

    Zastanawiają mnie dwie rzeczy:
    - Czemu wini się firmę HP za całą sytuacje, a nie firmę Synaptics?
    - Czy w innych laptopach ze sterownikami od Synaptics nie ma takiego samego problemu?
    • avatar
     kris_the_tank
     0
     Kolejna marka ze strzałem w kolano na własne życzenie... To był mój ostatni laptop HP. Inna rzecz, że dzisiaj wiele programów co chwilę próbuje korzystać z łącza internetowego, co jest kompletnie nieuzasadnione, bo np. jakie dane może wysyłać taki GreenShot do printscreenow? Albo FastStone? A tutaj oprogramowanie touchpada? Polecam zainstalować sobie jakiegoś sensowniejszego firewalla z mozliwością blokowania wybiórczo programom dostępu do zasobow sieciowych i sprawa załatwiona ;]