Laptopy

Oprogramowanie szpiegujące znowu na laptopach HP [AKT.]

przeczytasz w 1 min.

Użytkownicy zidentyfikowali niepokojące działania jednej z aplikacji producenta. Zalecamy jej wyłączenie lub odinstalowanie.

Pamiętacie, jakiś czas temu pisaliśmy o wpadce firmy HP, która na swoich laptopach instalowała oprogramowanie o funkcjonalności zbliżonej do keyloggera. Amerykański producent najwyraźniej nie wyciągnął wniosków na przyszłość, bo przy najnowszej aktualizacji na dysku znowu pojawia się oprogramowanie szpiegujące.

Dokładnie chodzi o najnowszą wersję aplikacji HP Touchpoint Analytics (4.0.2.1435), która teoretycznie zbiera dane telemetryczne do usług analitycznych HP Touchpoint. Zauważono zjednak, że oprogramowanie pozyskuje dane o użytkowniku, a następnie raz dziennie przesyła je na serwery HP. Część użytkowników odczuła również wyraźne spowolnienie działania systemu po aktualizacji.

HP Touchpoint Analytics Client

Co prawda jeszcze dokładnie nie wiadomo jakie dane zbiera HP Touchpoint Analytics, ale zaleca się wyłączenie lub odinstalowanie dodatku – można to zrobić na dwa sposoby:

 • otworzenie panelu Usługi (services.msc) i wyłączenie wpisu HP Touchpoint Analytics
 • odinstalowanie HP Touchpoint Analytics z panelu Dodaj lub usuń programy

Aktualizacja 30.11.2017 17:40

Firma HP udostępniła nam oficjalne staniwisko w kwestii HP Touchpoint Analytics

HP Touchpoint Analytics jest usługą, którą oferujemy od 2014 r. w ramach HP Support Assistant. Zbiera ona anonimowo informacje diagnostyczne o wydajności sprzętu. Żadne dane nie są udostępniane HP, chyba że użytkownik świadomie wyrazi na to zgodę. Klienci mogą zrezygnować z usługi i odinstalować ją w dowolnym momencie.

HP Touchpoint Analytics został niedawno zaktualizowany i w ramach tej aktualizacji nie wprowadziliśmy żadnych zmian dotyczących ustawień prywatności. Traktujemy prywatność naszych Klientów bardzo poważnie i działamy zgodnie z Polityką Prywatności, która dokładnie opisana jest na naszej stronie.

Źródło: HP, Ghacks

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Toć to szok :)
  • avatar
   Kenjiro
   2
   Drukarki HP odpadają, bo blokują nie-swoje tusze i tonery, komputery HP nie z powyższego powodu, ciekawe co następne...

   Całe szczęście, że HPE jest już kompletnie oddzielną firmą, bo jakby cały ich sprzęt biznesowy zaczął działać jak ten domowy, to za kilkanaście lat śladu by po HP i HPE nie było.
   • avatar
    kitamo
    0
    "Oprogramowanie SZPIEGUJĄCE znowu na laptopach HP"

    "HP Touchpoint Analytics (4.0.2.1435), która TEORETYCZNIE zbiera dane telemetryczne do usług analitycznych HP Touchpoint. "

    "jeszcze dokładnie NIE WIADOMO jakie dane zbiera HP Touchpoint Analytics"

    miazga, dosłownie miazga
    • avatar
     q3aki
     -1
     dla mnie jest proste jedno, nie kupowac od nich sprzetu, wciskanie mi ciagle kitu, jak to sie o mnie dba, zbierajac o mnie dane jest zenujace. Naprawde klient koncowy w odbiorze korporacji to IDIOTA, inaczej sie tego nie da ujac.
     • avatar
      pablo11
      -6
      A myślałem, że znajdę tutaj info o Windows 10 lub McAffe... Czuje się zawiedziony.
      • avatar
       wojtek_pl
       0
       "Traktujemy prywatność naszych Klientów bardzo poważnie" Oczywiście. Bo to bardzo ważne zbierać informacje i udostępniać władzom czy innym firmom . Kupa kasy. Więc traktują to bardzo poważnie.