Zasilacze

Nowe rozporządzenie UE w sprawie zasilaczy komputerowych

przeczytasz w 1 min.

Jeszcze w tym roku zasilacze będą musiały spełniać wymogi sprawności odpowiadające tym dla certyfikatu 80 PLUS Bronze.

Zasilacze Enermax zdjęcie UE

Komisja Europejska, zgodnie z rozporządzeniem z 26 czerwca 2013 roku (617/2013), wprowadziła nową regulację dla dyrektywy Ecodesign (2009/125/EC), która dyktuje nowe standardy w odniesieniu do wymogów dotyczących ekoprojektu dla komputerów i serwerów.

Jednym z głównych celów rozporządzenia jest podniesienie efektywności energetycznej komputerów i w efekcie redukcja zużycia energii elektrycznej oraz podniesienie ekologiczności urządzeń w Unii Europejskiej. Zgodnie z nim, zasilacze komputerowe ze znakiem jakości CE muszą oferować sprawność przynajmniej 82% dla 20% i 100% obciążenia oraz przynajmniej 85% dla 50% obciążenia. Dodatkowo ich współczynnik poprawy mocy (PFC) ma wynosić co najmniej 0,9. Wskazania te odpowiadają wymaganiom certyfikatu efektywności energetycznej 80 PLUS Bronze.

Nowe rozporządzenie zacznie obowiązywać od 1 lipca 2014 roku i będzie dotyczyć laptopów, komputerów stacjonarnych, stacji roboczych oraz serwerów. Przy okazji warto również wspomnieć, że nie tyczy się ono np. konsol do gier, urządzeń serwerowych, serwerów z ponad czterema gniazdami na procesor, a także serwerów wielowęzłowych..

Źródło: Esqula, Ministerstwo Gospodarki, Enermax

Komentarze

87
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  stachoo86
  24
  Najpierw zabronili stosować spoiwo lutownicze w elektronice zawierające ołów (dzięki czemu mamy niemal gwarantowaną wymianę sprzętu co 3 lata) a w zamian dali nam świetlówki z rtęcią. Jeśli miałbym wybierać, to wolę ołów zatopiony gdzieś w karcie graficznej niż rtęć z rozbitej świetlówki na podłodze . Teraz zapominają, że sama sprawność to nie wszystko, bo tak naprawdę więcej zyska się ograniczając emisję CO2 podczas wytwarzania energii niż w niewielkim stopniu redukując jej konsumpcję.
  Szkoda nawet gadać :/
  • avatar
   Fiona
   23
   Nie wiadomo o co chodzi, zawsze (!!!!) chodzi o pieniądze.

   Ktoś dał, ktoś wziął i mamy rozporządzenie

   Korupcja na Ukrainie przy korupcji w Brukseli to mały pikuś, bardzo mały.
   • avatar
    Konto usunięte
    11
    Ciekawe, czy kiedykolwiek w ich rozporządzeniach znajdzie się "wysoka trwałość". Bo produkując buble psujące sie co kilka lat bardziej zanieczyszczamy środowisko.
    • avatar
     sadys
     9
     mimo ze mam zasilki z certami gold i silver to uwazam ze taki przepis jest szkodliwy.
     SKoro to konsument placi za prad to jego swiete prawo podlaczac zasilacz o takiej sprawnosci jaka uzna za stosowne.
     • avatar
      jarnuszkiewiczm
      6
      Unia nie ma nic do gadania, zasilacze uzyskają wyższą sprawność a kto za to zapłaci?? podrożeją automatycznie i oczywiście i tak ostatecznie człowiek na tym ucierpi, nienawidzę eurosocjalistów którzy ciagle coś narzucają
      • avatar
       piwo1
       5
       mnie te rozporzadzenie sie podoba. szkoda ze nie 95% sprawnosci i maks 20db glosnosci. wtedy bylaby malina.
       • avatar
        Konto usunięte
        2
        Co się stanie, jak nie zmienię?
        • avatar
         Fiona
         2
         Ja jestem za ekologią....

         Tylko wytłumaczcie blondynce czemu to ja mam dbać o planetę, a wszystkie koncerny mają ta planetę głęboko w 4 literkach ???

         I czemu te wielkie cudowne wspaniałe i och i ach i super hyper organizacje ekologiczne tak waleczne i odważne jeśli chodzi o Kowalskiego czy mała gminę, miasto, itd. są tak tchórzliwe wobec koncernów ????

         Czy to wynika tylko ze strachu przed dużym ?
         (małemu łatwo przykopać)
         Czy może duży je kupuje w pęczkach - bo taniej

         Proszę mi to wytłumaczyć.
         Ja wyrzucę baterię do śmieci jest bestią, HP, Sony i inne zawalą połowę Indii śmieciami elektronicznymi i nikomu to nie przeszkadza ????
         • avatar
          mjwhite
          2
          a to już wszystkie ogórki wyprostowali że teraz się biorą za zasilacze?
          • avatar
           Terrorek
           1
           EKOLOGIA SREKOLOGIA !!! CHODZI O TO ZEBYSMY KUPOWALI DROZSZE ZASILACZE KTORE MAJA LEPSZA SPRAWNOSC... EKOLOGIA KONCZY SIE TAM GDZIE ZACZYNA SIE GRUBA KASA DAL EKOLOGOW !!!
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            Jak ludzie chcą kupować Modecomy to niech sobie kupują.

            --> WHO CARES
            • avatar
             Konto usunięte
             1
             W sumie, to jestem na tak. Może poprawi się jakość wytwarzanych zasilaczy. A co by nie mówić to zasilacz jest najważniejszy w komputerze, jak dostarcza różne napięcia to potem są problemy a to z grafiką a to z ramem i potem na koniec wymiana podzespołów. A tak to stałe napięcie i dobra skuteczność sprawią że zwiększy się żywotność urządzeń.
             • avatar
              Renji
              1
              JA rozumiem oszczędzanie, ekologie itp. Ale nie zmienia to faktu, że UE bardzo często wprowadza lub chce wprowadzić debilne dyrektywy.

              Przykładem tego może być pomysł na wprowadzenia centralnego magazynowania broni palnej. Czyli jak posiadasz legalnie broń palną nie ważną jaką, nie masz prawa przechowywać jej w domu, tylko w magazynie prowadzonym prze uprawnioną do tego celu firmę. Za co oczywiście musisz zapłacić. DO tego Komisarz chciał uznania nawet replik na które nie trzeba posiadać pozwolenia jako broń palną i tym samym trzeba by było je przechowywać w magazynie centralnym. Mówioną również żeby uznać że magazynek to też ważna część składowa broni palnej i również trzeba by było płacić za przechowywanie.

              Taki magazyn pewnie byłby w miastach wojewódzkich, więc życzę powodzenia sportowcom którzy po swój karabinek prze treningiem musieli by zapinać do miasta wojewódzkiego powiedzmy 50km potem do siebie na trening i po treningu z powrotem do magazynu. 200km dziennie dodatkowo.

              I teraz pytanie kto by na tym zyskał? Obywatele? Nie sądzę bezpieczeństwo wcale by sie nie poprawiło o 90% broni palnej biorącej udział w przestępstwach pochodzi z szarej strefy i nie ma jej w żadnych rejestrach.

              Zyskają tylko firmy które dostaną pozwolenia na prowadzenia takiej działalności. Oczywiście nie będzie to takie łatwe bo trzeba będzie mieć certyfikaty które słono kosztują. No ale firma jak już sporo zainwestuje w takie certyfikaty to szybko będzie chciała sobie to odbić oczywiście kosztem klientów bo to oni zapłacą za te certyfikaty.
              • avatar
               Konto usunięte
               -1
               "I bardzo dobrze, bo to wymusza rozwój technologiczny i ekologiczny" To w żaden sposób nie wymusza postępu. Nie tworzy niczego nowego, bazuje na tym co juz jest. Ta zmiana wpływa tylko może wpłynąć tylko na cenę. Im droższy zasilacz tym mniej osób to kupi i tym mniej osób będzie zużywało energię. Mniej sprzedanych zasilaczy to również wolniejszy rozwój co przekłada się wręcz na spowolnienie postępu. Przecież wszystkie przepisy w EU idą w stronę utrudnienia kupna danego towaru. Zapewne jest tak z powodu ideologi "zerowego wzrostu" która jest bardzo popularna wśród socjalistów. Chodzi tu o zatrzymanie postępu. Jest sporo materiałów na ten temat, na wet sami zwolennicy tej debilnej ideologi takowe robią. W co drugim zdaniu można usłyszeć nie prawdopodobne rzeczy i jak się pomyśli że ludzie na wysokich stanowiskach w UE to wspierają to aż ręce opadają. Trzeba być głupim żeby wierzyć w to ze na sterowanym rynku może powstać coś korzystnego. Postęp, niskie ceny, itd. itp. to tylko na wolnym rynku. Dziś w epoce socjalizmu wszystko sprowadza się do jednej liczby, mianowicie do ZERA.
               • avatar
                Konto usunięte
                -1
                Zasilacze noname dalej będą sprzedawane. Więc nie rozumiem oburzenie niektórych.
                • avatar
                 jarnuszkiewiczm
                 -1
                 czyli jednym słowiem ceny w góre i tyle
                 • avatar
                  cubess
                  0
                  niech się wala!
                  • avatar
                   Konto usunięte
                   0
                   Jak chcą ekologii, to niech wymogą na producentach sprzętu taką konstrukcję, aby serwis był łatwy i możliwy.

                   Niech wprowadzą konieczność stosowania wymiennych akumulatorów w tysiącach urządzeń, które działają dłużej jak ilość cykli tych akumulatorów np. akumulatorowe elektryczne: szczoteczki do zębów, maszynki do golenia włosów/brody, odkurzacze, gps-y, tablety i wieeeele innych.

                   No i samochody. Ten kto konstruuje niech ma za zadanie tak konstruować samochód, aby łatwo go było serwisować, a nie aby wymienić turbinę, to trzeba wyjąć silnik, aby wymienić żarówkę, trzeba wyjąć reflektor, ale aby to zrobić trzeba zdjąć zderzak. W głowie się nie mieści.

                   Gdzie eko ludzie?
                   • avatar
                    3ndriu
                    0
                    Ja mam choć cichą nadzieję że to pomoże usunąć z rynku najgorsze padaki wśród zasilaczy. Żałuje jednak że zostały z tej dyrektywy wyciągnięte konsole do gier, bo może by to choć trochę poprawiło ich stan (choć bardziej dla nich krzywdzące jest to o czym wspomniał -stachoo86 - bezołowiowe luty). W tych sprzętach są dopiero zdechlaki. I na dodatek nic z tym nie można zrobić:(
                    • avatar
                     cyferluu
                     0
                     Jak najbardziej jestem za. Nie będzie tanich "chinoli" udających zasilacze!
                     • avatar
                      Konto usunięte
                      0
                      A ja poproszę Panów z UE o zaprezentowanie wyliczeń, na podstawie których coś takiego sobie uznali ;) Proszę także aby uwzględnili współczesne energooszczędne procesory i karty graficzne ;)
                      • avatar
                       kerry_sd
                       0
                       To, że wymusza się standard Bronze dla zasilaczy to nawet dobrze, ale o tym powinni decydować świadomi klienci. Ciekawe, że wszystkie hipermarkety wypełnione są po brzegi produktami żywnościopodobnymi, sztucznymi "serami", kiełbasą, której nawet mój kot nie chciał zjeść i starymi śledziami marynowanymi w siarczanach (aż strach czytać opakowania), ale to Unii nie przeszkadza, przeszkadzają za to odkurzacze, żarówki i zasilacze, tylko czekać aż zakażą sprzedaży prądożernych kart graficznych lub monitorów

                       tak jak napisano, posłowie i komisarze zarówno w Polsce jak i w Unii nie są specjalistami od wszystkiego, raczej maszynkami do produkcji ustaw i rozporządzeń

                       czekam na dyrektywę określającą prawidłowy kształt myszki dla graczy
                       • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Cała ta eko-moda to jakiś skandal. Okradanie ludzi z pieniędzy, tak samo jak u nas zmiany w nauczaniu, każą dzieciakom zmieniać książki na koszt grubo ponad pół tysiąca złotych, żeby zmienić numerek jednego zadania. To samo tutaj, pieprzenie o jakimś globalnym ociepleniu, żeby kupować nowe rzeczy..
                        • avatar
                         djblack
                         0
                         Z tekstu wynika jedno - JESTEŚMY DYMANI PRZEZ MARKETINGOWCÓW na każdym kroku, a ta druga linia +12V wymyślona po to, aby producenci zasilaczy mogli sprzedać więcej tego chłamu. Zamiast skupić się na wysychających elektrolitach, to te gamonie wymyślają cieńsze przewody zasilające, w dodatku z aluminium zamiast klasycznej miedzi.