Procesory

VIA wraca na rynek procesorów x86 - Zhaoxin KX-6000 powalczy z Intel Core i5

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

VIA ma duże ambicje na powrót na rynek procesorów x86, a ma w tym pomóc nowa rodzina procesorów Zhaoxin. Właśnie poznaliśmy szczegóły na temat najnowszego modelu KX-6000.

Na początku roku pisaliśmy o procesorach VIA Zhaoxin, które miały pozwolić na powrót trzeciego gracza na rynek układów x86, gdzie do tej pory dominował Intel i AMD. Wygląda na to, że azjatycka spółka poważnie traktuje swoje plany, bo ostatnio ujawniła szczegóły na temat nowej jednostki KX-6000. Czego możemy się spodziewać?

Zhaoxin KaiXian KX-6000 to następca ubiegłorocznego modelu KX-5000. Produkcją układu nadal ma zajmować się TSMC, ale proces technologiczny zostanie zmniejszony z 28 nm do 16 nm Fin FET.

Całkiem ciekawie prezentuje się specyfikacja układu. Topowe modele zaoferują 8 rdzeni o taktowaniu sięgającym 3 GHz, 8 MB pamięci podręcznej trzeciego poziomu oraz dwukanałowy kontroler pamięci DDR4-3200. Szczegółów na temat dostępnych interfejsów I/O nie ujawniono.

VIA Zhaoxin KX-5000 vs KX-6000

Porównanie procsorów VIA Zhaoxin KX-5000 i KX-6000

Producent chwali się, że KX-6000 ma być o połowę szybszy od modelu KX-5000 i docelowo ma konkurować z 4-rdzeniowymi modelami Intel Core i5-7000. Może nie jest to szczyt wydajności, ale biorąc pod uwagę doświadczenie i budżety firm, wygląda to całkiem obiecująco (zakładając, że tak rzeczywiście będzie).

VIA Zhaoxin KaiXian KX-6000
To nie koniec ofensywy na rynek x86, bo w przyszłości planowane jest wydanie modelu KX-7000

KaiXian KX-6000 ma zadebiutować w przyszłym roku, ale będzie dostępny tylko na chińskim rynku. Wiemy również, że procesor ma mieć postać układu BGA i znajdzie zastosowanie w komputerach, laptopach, urządzeniach wbudowanych, a nawet serwerach.

Źródło: ComputerBase, AnandTech

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  VIA, kolejna z ofiar oszustw Intela.

  Po koniec lat 90-tych, za sprawą łapówki Intel-MS, Windows98 po cichu ignorował nowatorskie wówczas instrukcje MMX w procesorach AMD i VIA, co w efekcie skutkowało sztucznie obniżoną wydajnością i stabilnością tych układów, zwłaszcza w multimediach.
  Po latach ludzie robili wielkie oczy na widok testu gdzie CPU VIA z podmienionym identyfikatorem, rozpoznany przez OS i soft jako CPU Intela z miejsca przyspieszał nawet do 40%. Lecz było już za późno, straty wizerunkowe i udziałowe wyrządziły już szkody.
  AMD mocno oberwali, lecz VIA "zbyt mocno".

  Minęło 20 lat, cieszę się że dziś dzięki wsparciu rządu ChRL, VIA podnosi się z kolan.
  4
 • avatar
  lkozierowski
  pamiętacie Cyrixy ?
  były fajne
  2
 • avatar
  kitamo
  który to juz raz próbują powrócić? powalczyć z intelem hmmm taaa
  1
 • avatar
  xxx.514
  "...tylko na chińskim rynku." Czyli mimo optymistycznych zapowiedzi walki w średnim segmencie na razie nic z tego tak na prawdę nie wyniknie. Ugryzą malutki kawałeczek rynku, ale ceny globalnie pozostaną bez zmian. Choć trzymam kciuki za sukces, może w niedalekiej przyszłości przejdą na inne kraje i ceny rzeczywiście spadną.
  1
 • avatar
  DragonRed
  Przecież wiadome z pierwszych testów jak model KX-5000 się sprawował.Wydajność tego modelu zbliżyła się znacznie do takiego R3 1300 4c/8t a do i5-7500 z zegarem 3.4Ghz brakuje około 30%.Jeżeli KX-6000 8c/8t z zegarem 3Ghz ma mieć zbliżoną wydajność do i5-7500 4c/4t 3.4Ghz to widać i IPC wzrosło w modelu nowszym.
  To zapowiada świetną wydajność modelu KX-7000.Intel pewnie myślał o konkurencji z AMD w postaci Zen 2 a tu VIA ich architekturę CORE jeszcze zaskoczy.
  https://uploads.disquscdn.com/images/4b3b2d049382ec651aec5f83e296c10f3e20ce60ea84e5c911097fabe2eb78f9.png
  Patrząc jakie podatki trzeba płacić w UE a szczególnie w Polsce nawet lepiej byłoby jakby dystrybucja na teren Europy została wymazana z planów spółki join-venture Tajwan/Chiny ponieważ cena takich produktów automatycznie skoczyłaby do góry o ponad 100%.
  Kto będzie chciał i tak sobie zamówi bezpośrednio z Chin.
 • avatar
  cyberant
  Powalczyć moga, o kawałek rynku, wygrać nie mają szans, ale tak czy inaczej to b. dobra informacja.

  Powiew świeżości, może jakieś nowe rozwiązania? Gdyby nie AMD to intel nową jednostkę wypuszczałby raz na 5 lat.. wydajniejszą o 20% od poprzednika. Jak VIA dołączy do INTEL zmobilizuje siły żeby znów odskoczyć wydajnościowo i jednocześnie zejdzie cenowo. A My - szaraczki konsumenci - na tym skorzystamy.
  -1
 • avatar
  Fenio
  Skoro musza ograniczać się do rynku Chińskiego mając procesor o możliwościach porównywalnych do 7 generacji iCore to znaczy, że nie ma żadnej realnej konkurencji z Intelem.
  -3