Internet

Czy miejsce hejterów jest w więzieniu?

przeczytasz w 1 min.

Za internetowy hejt będzie można trafić nawet na rok do więzienia. Takie prawo uchwalono w tym tygodniu w Japonii.

Więzienie za hejt w Internecie

Internet uwydatnia to, co w nas najlepsze, ale i to, co najgorsze. Do tej drugiej kategorii niewątpliwie zalicza się hejt – bezpodstawne (i często też zupełnie bezsensowne) obrażanie innych. Dziś grozi nam za to ban w tym lub innym serwisie, ewentualnie: kara grzywny za zniewagę. Tymczasem efekty mogą być tragiczne i wystarczy wspomnieć tu o Hanie Kimurze – gwieździe netfliksowego Terrace House, która popełniła samobójstwo i wiele wskazuje na to, że jednym z powodów była właśnie fala wyzwisk w sieci. 

Aby odstraszyć ewentualnych hejterów, ale też pociągnąć do faktycznej odpowiedzialności tych, którzy dopuszczają się tego typu obrażania, Japończycy zdecydowali się na wprowadzenie nowego prawa. Umożliwia ono wymierzanie w takim przypadku kary grzywny w wysokości do 300 tysięcy jenów (to równowartość 10 tysięcy złotych) lub pozbawienia wolności nawet na okres 12 miesięcy. Aby taka kara została nałożona, sprawca musi obrazić inną osobę i nie odwoływać się przy tym do faktów. 

Zdania są podzielone

Opinie na temat tego nowego prawa są podzielone. Entuzjaści przyznają, że faktycznie hejterzy nie mogą czuć się bezkarni. Sceptycy z kolei zwracają uwagę na zagrożenia względem wolności wypowiedzi. Aby uspokoić tych drugich prawodawcy zawarli w ustawie klauzulę. Na jej mocy prawo za trzy lata zostanie ponownie ocenione, a konkretnie sprawdzony zostanie właśnie jego wpływ na wolność słowa. A jakie jest twoje zdanie na ten temat? Zapraszam do udziału w sondzie i do dyskusji w sekcji komentarzy. 

Źródło: PCMag, Japan Today

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  hideo
  12
  tylko tych prawdziwych hejterów a nie kogoś kto czegoś nie lubi lub się nie zgadza, dla wielu jeśli nie jesteś "yes people" to od razu jesteś hejterem a to błąd, ciekawe czy opozycje polityczne nie zaliczą się do hejterów bo jadą po wszystkim równo hehe ;)
  • avatar
   vacotivus
   10
   Idea dobra, ale daje wielkie pole do nadużyć.
   • avatar
    Veritatis
    9
    - Mam wrażenie, że już niedługo tolerancja dojdzie do takiego momentu, w którym mądrym ludziom zabronią myśleć, aby nie urazić, uczuć ludzi głupich.
    Noam Chomsky
    • avatar
     Wenezo
     3
     Hejt to styl życia, powinno nas być więcej !:D
     • avatar
      Konto usunięte
      2
      TigerBonzo blokuje hejkerom płyty główne więc więzienie jest zbędne.
      • avatar
       KENJI512
       2
       Oh, broń boże w tych czasach powiedzieć, że czarna aktorka źle grała, bo już cię od rasistów wyzywają, a jeszcze takie prawo dać? Dla "zachodu" destruktywne.

       Pozdro Star Wars Obi-Wan Kenobi, w którym czarna aktorka jest główniejszą postacią, niż Obi Wan...
       • avatar
        pawluto
        2
        Kara - TAK - ale tylko gdy wina jest udowodniona że hejt to zwykłe kłamstwo.
        Wielu ludzi broni się mówiąc że to hejt a potem okazuje się że to była prawda...
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Jak coś takiego kiedyś wprowadzą to na pewno w Polsce ponieważ jak sytuacja gospodarcza się pogarsza wtedy jest więcej hejtu ,a takie prawo by było stworzone aby nie krytykować opcji politycznych.To jest domknięcie systemu totalitarnego gdzie było coś takiego jak "myślozbrodnia" czyli właśnie ten hejt.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          https://pl.wikipedia.org/wiki/My%C5%9Blozbrodnia
          • avatar
           que_pasa
           1
           Z hejtem bardzo łatwo sobie poradzić, wystarczy skończyć z anonimowością w sieci...
           • avatar
            OpusDei
            0
            Celebryciątka, biedactwa znane z tego, że są znane. Parafrazując tekst Kazika można sobie zanucić "Bo wszyscy celebryci to prostytutki ..."
            Czy przestała już obowiązywać podstawowa dewiza celebrycka, że "Nieważne jak mówią, byle mówili, a im gorzej mówią, tym korzystniej dla ciebie."?
            • avatar
             EgzoPro
             0
             Zabawnie się czyta żale ludzi bazujących na popularności i ich krzywdach od hejterów, ale ci sami hejterzy generują im spore zyski i zasięgi. Jestem przeciw gdyż znacząco uderzy to w wolność słowa, jednakże ucięcie zysków i zasięgów tzw. celebrytów jest kuszące, a może i ludzie zajęliby się czymś bardziej konstruktywnym co byłoby z korzyścią dla całego społeczeństwa.
             • avatar
              Janisz
              0
              Tak, ale wyłącznie za hejt wobec osób, a nie JAKIEJKOLWIEK instytucji, organizacji, czy wyznaniu, łącznie z instytucjami jednoosobowymi - typu prezydent. Chcesz na publiczny urzędzik - to musisz mieć twardą d.. i umieć znosić nawet niesprawiedliwą krytykę.
              • avatar
               Teodor
               0
               Farmy trolli, o tak.

               Witaj!

               Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
               Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

               Połącz konto już teraz.

               Zaloguj przez 1Login