Systemy operacyjne

Nowa wizja Windows Vista - jednych zachwyca, drugich odrzuca

przeczytasz w 1 min.

Niewiele osób wspomina Windows Vista z sentymentem, ale nie brakuje użytkowników tęskniących za zaproponowaną wówczas koncepcją wizualną. A gdyby tak do niej powrócić…?

Oto Windows Vista: Remastered Edition

Nie brakuje opinii, że Windows Vista to najgorszy system stworzony przez Microsoft. Bez trudu można jednak także usłyszeć głosy, że to najładniejsze „dziecko” amerykańskiego giganta. Ktoś postanowił dodatkowo ją upiększyć i tak powstał Windows Vista: Remastered Edition. To tylko wizja przedstawiona w formie wideo, ale skłania do myślenia… i dyskusji.

Windows Vista: Remastered Edition pokazuje, jak mógłby wyglądać interfejs systemu operacyjnego Microsoftu, gdyby ten nie obrał innej drogi, a jedynie starał się udoskonalać projekt zaserwowany użytkownikom niemal 14 lat temu. Gdyby zamiast w minimalizm szedł w stronę „szklanych” efektów. 

Autorem Windows Vista: Remastered Edition jest Addy Visuals. Zachował najbardziej charakterystyczne elementy systemu, ale dodał też szczyptę nowoczesności, choćby w postaci Centrum Akcji, trybu nocnego czy przeprojektowanego Eksploratora plików. Jeśli tylko masz ochotę, zobacz jaki jest tego efekt… 

Tak mógłby wyglądać Windows Vista w 2021 roku: 

Jakie jest twoje zdanie na ten temat? Czy zgadzasz się z opinią, że gdyby Windows Vista ujrzał światło dzienne dopiero teraz, spotkałby się ze znacznie cieplejszym przyjęciem niż kilkanaście lat temu? A może uważasz, że Microsoft bardzo dobrze zrobił, zmieniając ścieżkę, którą podąża? 

Źródło: Beta News, Addy Visuals, informacja własna

Czytaj dalej o windowsowych koncepcjach: 

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gofish
  17
  Osobiście czekam na Remastered Windows 7
  • avatar
   dzejsonista
   9
   widzę, że wszyscy robią ładniejsze windowsy niż Ci, którzy się nim zajmują
   • avatar
    xbk123
    8
    IMO wizualnie vista bardzo ładna była. W porównaniu do 10-ki to wszędzie skóra i przepiękne wykończenie.
    • avatar
     soulburner
     4
     Niedawno bawiłem się ostatnim kompem z Vistą, który występował w moim miejscu pracy. System wyglądał naprawdę świetnie i na dobrym sprzęcie śmigał przepięknie. Pamiętam, że kiedy wszyscy rzucili się podekscytowani na Windows 7, każdy już miał sprzęt pozwalający na doskonałe działanie Visty. Jedyne, co ten system zrobił źle, to... miał za wysokie wymagania i twórcy sterowników albo nie mieli ochoty albo dostali za mało informacji od MS o nowym modelu tworzenia tychże. Vista na laptopie z wolnym HDD i 512 MB RAM nie miała absolutnie racji bytu, ale na takim samym sprzęcie nie miał by jej i Windows 7.
     • avatar
      michael85
      3
      To nie był zły system, miał jednak spore wymagania sprzętowe w tamtym czasie. To go zgubiło.
      • avatar
       Altru
       1
       Problemem Visty i win 8 nie są modyfikacje czy działanie, tylko że to praktycznie martwe systemy, na które wielu producentów już nierobi sterowników albo niedługo przestanie Vista to jakieś 0,5%, WIN 8 to niecały 1% dlatego nie opłaca się producentom ich wspierać. Vista niema już wsparcia a win 8 kończy się w 2023 roku. Win 7 jest wpierany tylko przez producentów, ponieważ siedzi na nim nadal ogromna ilość osób ok 40% a i tak żeby zainstalować ten system na komputerach z nowymi procesorami trzeba się nagłowić. Więc może i Vista i Win 8 nadają się jako biurowe systemy, ale nie liczyłbym na wsparcie ich pod komputery do gier czy nowszy hardware.
       • avatar
        Pan Dzikus
        1
        Vista i 7 były bardzo ładne i przejrzyste. XP też był ładny i w dodatku można było bez problemu zmieniać wygląd. Windows 10 to totalny szajs pod względem wyglądu i interfejsu. Tylko kompletny debil mógł wpaść na pomysł, by zrobić mikroskopijne ikonki w kwadracikach w Menu Start i jeszcze opóźnić o sekundę pojawianie się nazwy programu. W dodatku nie da się zmienić koloru kwadracików ani całej sekcji kwadracików.
        • avatar
         bIebIebleble
         0
         Wiedziałem, że Aero Glass przerobią na Windows szkaradę.
         • avatar
          rabisahmd11t
          -1
          Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.....

          workreviews10.com
          • avatar
           gasmae
           -2
           Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię.....

           workreviews10.com
           • avatar
            pawluto
            -6
            Vista to chyba najgorszy system z jakim miałem do czynienie, napewno najbrzydszy system...!
            Numer 1 niezmienni win 7, potem XP !
            • avatar
             eaka.bigwolfl
             0
             Google płaci teraz od 17488 USD do 23500 USD miesięcznie za pracę online w domu. Dołączyłem do tej pracy 2 miesiące temu i zarobiłem 21540 $ w pierwszym miesiącu na tej pracy. Mogę powiedzieć, że moje życie zmieniło się - całkowicie na lepsze! Sprawdź, co robię........

             workreviews10.com
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Super, tylko bez tych zaokrąglonych rogów na wszystkim.
              • avatar
               kitamo
               0
               A mi jednak podoba sie design dziesiątki. Jest znacznie prostszy i lepiej dopasowany do obecnych urządzen o sposobu korzystania. Niektorzy jarają się jeszcze windowsem 7 ale mimo ze byl fajny to jednak sporo elementów do których przywykłem w 10tce dzis w siódemce mi brakuje.
               • avatar
                Konto usunięte
                0
                to wygląda jak pokaz mody, a nie temat na portal technologiczny.

                faktem jest, że wielu pracowników MS zauważyło że zaczęło się dziać bardzo źle po rozpoczęciu prac nad Windows Vista.

                Tak naprawdę oni powinni bezpłatnie aktualizować Windows Vista do Windows7.
                Jednak Windows7 to też jest problem, bo Win7 jest pierwszą wersją, która zaczęła zrywać więzy z przeszłością. np. odpalanie aplikacji Dos/Win3/95/97. Tak naprawdę Win7 dobrze znosi aplikacje od wersji dla XP w górę, ale tych prawdziwych dla XP.
                Aby zrobić zapchajdziurę, to MS wydał dla win7 tzw. WindowsXP Mode, który był bezpłatnym dodatkiem do Win7. Tak naprawdę to był system wirtualny, ze wszystkimi tego konsekwencjami.

                Przy tym wszystkim, czy rogi okrągłe czy kwadratowe, to kwestia drugo, a może i trzeciorzędna. bo spójrzmy na historię:

                1. DOS, tu nie ma okien, a jeśli to udawane
                2. Win 1/2/3, rogi okrągłe
                3. Win 95/97 rogi kwadratowe
                4. WinXP rogi okrągłe
                5. Vista rogi nadal okrągłe + efekty przezroczystości, po raz pierwszy Aero
                6. Win7 rogi okrągłe, też z aero
                7. Win8/8.1 już kwadratowo, ale spłaszczony interfejs. badania wskazują jednoznacznie, że spłaszczony interfejs bardzo utrudnia wyszukiwanie właściwego elementu w wyświetlonych tzw. gadżetach okien.
                8. Win10 (nie win9 bo mógł być mylony przez soft z Win 95/97), nadal kwadratowo i niestety płasko.

                tak czy siak widać też niespójności interfejsu okienek, przecieki z poprzednich wersji. np. odpalając okienko CMD.EXE to widać. W dodatku w Win10 jest kompletny bajzel z Menedżerem Ustawień i dubletu z Panelem Sterowania. Bajzel nie naprawiony i odziedziczony po windows8/8.1 .

                Btw. po wejściu P&P obsługa tego w Windows była tak nędzna, że ten skrót uzyskał rozwinięcie Pay&Pray, a w PL jako Pluj&Płacz. Na dodatek kolejny wynalazek twórców pecetów, czyli HotPlug, doczekał się sensownej implementacji na laptopowym gniazdku PCMCIA. Bardzo często urządzenie można było podłączyć, ale aby je odłączyć trzeba było wyłączyć windows (komputera niekoniecznie). Podobnie było też z USB, dysk się dawał podłączyć, ale rozłączyć? o to to nie. nawet ze skanerem był taki problem. MS poległ. Jako tako naprawili ten problem w WindowsXP. Dopiero w WindowsXP SP3 zostało to niemal całkowicie naprawione. niemal.

                i tak dalej. windows to niezły kawał horroru :)