Ciekawostki

Tak wyglądałby Windows XP, gdyby powstał w 2019 roku

przeczytasz w 1 min.

Nie brakuje opinii, że Windows XP to najlepsze, co kiedykolwiek stworzył Microsoft. Faktem jest jednak to, że nie jest to system spełniający wymagania stawiane w 2019 roku. Jest ktoś, kto postanowił sobie wyobrazić i zaprezentować nam, jak wyglądałby, gdyby miał spełniać.

Tym kimś jest Kamer Kaan Avdan, na którego kanale w serwisie YouTube pojawił się film zatytułowany Windows XP 2019 Edition (Concept). Materiał trwa tylko minutkę, ale mimo to dobrze pozwala zapoznać się z wizją autora. Jak unowocześniłby on system Microsoftu (który pomimo braku wsparcia wciąż jest zainstalowany na co pięćdziesiątym komputerze)?

Windows XP 2019 Edition

„Ikspek” w tej (koncepcyjnej) odsłonie doczekał się między innymi wygładzonego interfejsu, dynamicznych tapet, odświeżonego menu Start, trybu nocnego oraz nowoczesnego widoku zadań z wieloma pulpitami. Równocześnie zachowane zostały najważniejsze elementy i schematy kolorystyczne. 

Zobaczcie, jak Windows XP mógłby wyglądać, gdyby jego premiera miała miejsce w 2019 roku, a nie osiemnaście lat wcześniej…

Tak mógłby dziś wyglądać Windows XP:

Źródło: Avdan na YouTube 

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  3
  Wygląda spoko, a Win XP moim zdaniem był bardzo dobry, zwłaszcza po Service Packach. ;)
  • avatar
   ocw1987
   3
   Super dynamiczna tapeta 10/10
   • avatar
    TheMaverickMX
    2
    Całkiem ładnie wygląda, najbardziej jednak spodobała mi się dynamiczna tapeta. Da się coś takiego na W10 zrobić?
    • avatar
     Mikro222
     2
     "Janusz" Kurła kiedy to było było się pięknym młodym to miało się Windowsa XP teraz jest się starym pomarszczonym został Windows 10
     • avatar
      xxx.514
      2
      Gdyby faktycznie cały interfejs został z XPka, a głównie chodzi mi tu o panel sterowania, to miałby niezłe wzięcie, bo jakby nie patrzeć, 10 ma strasznie zubożony ogólnodostępny panel i niewiele tak naprawdę da sie tam ustawić bez głębokiego grzebania w systemie, ponadto ma znacznie więcej zbędnych programów przynajmniej według mnie. Pasek startu da się załatwić Classic Shell'em, ale nie wygląda tak przyjemnie jak tutaj. Koncept niesamowicie ciekawy, szkoda, że nigdy nie wyjdzie jako pełnoprawny następca poczciwego Xp.
      • avatar
       witoldsz
       -1
       Pasek z aplikacjami z Ubuntu Unity, Gnome 3 czy Windows 7 jest wg mnie o wiele lepszy. Między innymi dlatego, że można je używać w pionie, no i przede wszystkim masz jeden przycisk do uruchomienia aplikacji i do przywołania. W starym Windows XP albo Gnome 2 ikonki na pasku były do uruchamiania, a już uruchomione dodawały przyciski na pasku. Wtedy mi to jakoś nie przeszkadzało, ale teraz wydaje mi się to idiotyczne.
       • avatar
        Silver
        -1
        Szczerze? O wiele ładniejszy niż czysta 10. Trochę nawiązuje wizualnie do Linuxa (moim zdaniem), ale to uważam za zaletę - prostota. Mnie ciekawi jak ze wsparciem nowszych technologii - mam na myśli jak radzi sobie z SSD, czy zaimplementowano w nim również odpowiednie modyfikacje, aby takiego dysku nie zajechać.
        • avatar
         bullseye
         -3
         Banda ludzi którzy ulegli reklamie Microsoftu.....
         Kiedy każdy ganiał na piękny XP, który był gorsza kupa niz Vista (tak, dobrze czytacie), gdzie obok był 2000SP4 który bil go na głowę, i szybkością działania, i stabilnością i wielkością zajmowanego miejsca. Gry działały płynniej, szybciej kompresja filmów chodziła :)
         • avatar
          slo1q
          -4
          Czy gloryfikowanie XP kiedykolwiek się skończy?
          Używałem go od samego początku. Wtedy był okropny, niemalże niezdatny do użycia. Niestabilny, okropnie pożerał wszelkie zasoby RAM i CPU, jakie znalazł. Do tego cholernie dziurawy,
          Dopiero SP2 sprawił, że był zdatny do użycia.
          • avatar
           r_e_s_e_t
           -9
           Co za pierdoły tutaj publikujecie... Oł Dżizys. 0/10
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Sami pracownicy MS stwierdzili, że po erze WindowsXP, począwszy od Vista, coś się zaczęło porządnie psuć.

            uważam że MS popełnił ogromny błąd wydając Windows Vista. Już wtedy powinni pozostawić API dla WindowsXP w spokoju, jedyne co powinni zrobić to upowszechnić interfejs win32api dla 64bit , i nic więcej. Tego interfejsu nie powinni już rozwijać, a rozwijają go do teraz nawet w Win10. Zamiast tego powinni w Vista od razu pójść w aplikacje uniwersalne, jako kompletnie nowe API, ale to powinno nadal być w standardowych okienkach. Stare API powinni zamknąć w trybie zgodności, tak jak to robili z Win9x/3x/DOS, i powinni położyć silny nacisk właśnie na nowe API uniwersalne, ale bez dziwolągów typu robienie z komputera smartfona.

            Niestety MS postąpił inaczej, i nadal ma problem z uwiązaniem samego siebie do architektury x86. Fatalnie to wszystko zaprojektowali i przemyśleli. Byli baaaaardzo krótkowzroczni.

            W końcu wydając Windows 7, zrezygnowali ze sporej części zgodności wstecznej, i w zamian za to udostępnili wirtualkę którą nazwali "Windows XP Mode", co było atrapą a nie rozwiązaniem.