Filmy / seriale / VOD

Serialowy Władca Pierścieni - budżet zwala z nóg

przeczytasz w 1 min.

Potrafisz sobie wyobrazić 465 milionów dolarów? To teraz spróbuj sobie wyobrazić, że tyle pieniędzy idzie na zaledwie jeden sezon serialu. Cóż, wiedzieliśmy, że Władca Pierścieni z wytwórni Amazon ma być produkcją o olbrzymim budżecie, ale nie spodziewaliśmy się, że aż tak.

Amazon wyda 465 mln dolarów na jeden sezon The Lord of the Rings

A właśnie tyle – 465 milionów dolarów pochłonie produkcja pierwszego sezonu The Lord of the Rings (i wcale nie zapomnieliśmy postawić między tymi cyframi przecinka). Nowy serial, będący prequelem filmowej trylogii bazującej na powieściach J.R.R. Tolkiena, będzie najdroższą tego typu produkcją w historii. 

Dla porównania ostatni i zarazem najdroższy (w przeliczeniu na odcinek) sezon Gry o tron kosztował „zaledwie” 90 milionów dolarów, a Disney na pierwszy sezon The Mandalorian wydał około 100 milionów. Nie znamy dokładnych liczb, ale WandaVision mogło mieć budżet na poziomie jakichś 220 milionów dolarów, lecz to wciąż nawet nie połowa tego, co Amazon przeznacza na swój nadchodzący hit. 

Chcesz więcej porównań? Proszę bardzo: 451 milionów dolarów to budżet, jaki amerykański rząd zamierza przeznaczyć w tym roku na potrzeby przygotowań do księżycowej eksploracji. Tak, mniej niż wyda się na jeden sezon tego serialu. Z drugiej strony (ustępujący) dyrektor generalny Amazona, Jeff Bezos mógłby z własnej kieszeni sfinansować jakieś 400 sezonów zanimby splajtował. 

Władca Pierścieni – to będzie najdroższy serial w historii

Na pierwszym sezonie się nie skończy. Amazon planuje aż 5 części Władcy Pierścieni i nawet jeśli koszty kolejnych będą dużo niższe (nie będzie trzeba od nowa budować scenografii, szyć strojów itp.), to trudno przypuszczać, by miały one zmaleć do tego stopnia, żeby nie był to najdroższy serial w historii. 

Producentem serialu jest J. A. Bayona, a showrunnerami – J.D. Payne i Patrick McKay. Zaproszą nas do czasów Drugiej Ery Śródziemia, a więc przedstawione zostaną wydarzenia sprzed tysięcy lat względem Władcy Pierścieni i Hobbita. Na ekranach zobaczymy zarówno dobrze nam znanych bohaterów, jak i zupełnie nowe postacie. 

Źródło: Hollywood Reporter, The Verge

Czytaj dalej o filmach i serialach: 

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  kkastr
  8
  Star Citizen przegoni ten budżet.
  • avatar
   MokryN
   7
   Jak to Amazon zrobi to Gandalf będzie homoseksualistą a Frodo transferstytą. Golumn... będzie czarny.
   • avatar
    Pete67
    2
    szkoda, że w artykule zabrakło info, że pierwszy sezon to będzie 20 albo 22 odcinki :) co już troszkę zmienia efekt. do tego nadchodząca inflacja :)
    i jeszcze coś...
    ".. zanimby splajtował. " gimby zanimby...
    • avatar
     Argetlam1xx
     1
     Mam nadzieję, że nie spierdzelą tego serialu, bo na podstawie powieści Tolkiena: "Silmarilon" można zrobić super produkcję!
     • avatar
      xfire25
      0
      Dobrze, że jacyś geecy z pieniędzmi się znaleźli co finansują produkcje tego serialu :)
      • avatar
       Abgan
       0
       Druga Era ma sporo materiału, pochowanego w Silmarilionie i Niedokończonych Opowieściach, fajnie że pokażą coś z tego i spopularyzują tamte postacie.

       Ciekawe czy ktoś by się zabrał za "Ostatniego Władcę Pierścienia" Yeskova. Zdecydowanie było to najlepsze co czytałem ze świata Śródziemia, nie pochodzące od Tolkiena.
       • avatar
        pawluto
        0
        Nie wierzę że tyle wydzadzą...a z drugiej strony po co ten serial jak filmy są znakomite i oddające klimat Tolkiena...?!?