Komputery

Czy Apple może wstrzymać sprzedaż swoich produktów w Polsce?

przeczytasz w 1 min.

Wydawać się może, że sytuacja ekonomiczna kraju ma niewiele wspólnego z dostępem do technologii, ale ostatnie wydarzenia w Turcji jednoznacznie temu zaprzeczają. Ze względu na galopująca inflację firma Apple tymczasowo zawiesiła sprzedaż swoich produktów w tym kraju.

Wartość tureckiej liry spadła w ostatnim czasie o około 15% po tym, jak prezydent Erdogan zgodził się na kolejne obniżki stóp procentowych.

Brak możliwości dokonania zakupów w tureckim Apple Store

Turecka wersja strony internetowej Apple póki co działa, ale nie jest możliwie dokonanie jakiegokolwiek zakupu. Po wyborze produktu i jego specyfikacji nie ma możliwości kliknięcia przycisku „Włóż do torby”, który przekierowuje do wirtualnego koszyka, by zakończyć zakupy.

Szybko rosnąca inflacja uniemożliwia określenie stałej ceny poszczególnych produktów. Aby w takiej sytuacji sprzedaż była ekonomicznie uzasadniona to cena musiała by na bieżąco zmieniać się odwrotnie proporcjonalnie do spadku wartości waluty, którą dokonuje się płatności. Innym rozwiązaniem mogłoby być przewalutowanie cen i zmuszenie klientów do płacenia inną walutą, na przykład w dolarach.

brak możliwości zakupu iPhone'a w Turcji

Warto dodać, że w ciągu ostatniego roku wartość liry w stosunku do dolara spadła o około 45%, a inflacja w Turcji wynosi obecnie mniej więcej 20%. Co więcej, nie zanosi się aby w najbliższym czasie ta sytuacja uległa zmianie.

Sprzedaż produktów Apple w Polsce

Sytuacja w Polsce nie jest jeszcze tak zła jak w Turcji, ale nie jest kolorowo. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniósł w październiku 6,8% w porównaniu do tego samego miesiąca w roku poprzednim. To najwyższy wynik od 20 lat, a prognozuje się, że w styczniu 2022 roku będzie jeszcze gorzej, a wartość tego wskaźnika przekroczy 8%.

Do tej pory nie pojawiły się żadne przecieki o tym, że Apple planuje zawiesić sprzedaż produktów w Polsce, ale patrząc na wydarzenia w Turcji i pogarszającą się sytuację ekonomiczną w naszym kraju nie jest to niemożliwe. Życzmy sobie żeby do tego nie doszło.

Źródło: www.macrumors.com/2021/11/23/apple-store-turkey-sales-halted/

Komentarze

23
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  BariGT
  26
  Jest mi z tego powodu niezmiernie wszystko jedno XD
  • avatar
   numernab1i
   11
   Będziemy kupować za dolary, jak w latach 80tych
   • avatar
    Dexterr
    9
    PiS konsekwentnie realizuje politykę waluta w ruinie co w sumie jest nie dziwne bo rządza nami takie same matoły jak Erdogan..
    • avatar
     silvver
     3
     Ładny clickbaitowy tytuł, gratulacje.
     • avatar
      PerfectDAY
      2
      Gdy ten dzień nastąpi otworzę szampana i będę oglądał relację z tego wydarzenia na moim Samsungu.
      • avatar
       xmexme
       2
       Hura .... w Aple jest już aż tak źle ze sprzedażą frajerfonów że muszą sponsorować takie debilskie newsy żeby nakręcić zainteresowanie.
       • avatar
        TitoBandito01
        2
        koło ..uja mi to lata!
        • avatar
         JorgesLSM
         1
         Żeby Ci się żona w jakieś Afrykańskiej wiosce zgubiła za ten tytuł :)
         • avatar
          KMN123
          1
          Co to za problem?... Przecież mogą wystawić cenę w "niesamowicie stabilnej walucie", czyli USD i przeliczać na PLN w dniu zakupu. Miłośnicy produktów Apple zawsze znajdą sklep w UE, który im sprzeda te produkty. Ja dla mnie produkty Apple były i są za wysoko wyceniane - szczególnie te high end-owe... Psują się jak każde inne z markowych (np. Samsung). Nie będę więc tęsknił, jak zamkną swoje sklepy w Polsce. To już nie jest ta sama firma i nowatorstwo produktów co za czasów Steve Jobsa...
          • avatar
           Veritatis
           1
           Musieliby mi dopłacić, bym chciał używać "ten mega sprzęt"
           • avatar
            Barubar24
            -2
            Z tego całego iShit od Apple, jedynie iPad 9 gen jest wart rozważenia, co prawda tylko 64 GB storage (wersja za 1699zł), ale takiej wydajności i wsparcia w tej cenie nie ma żaden tablet na Andku.
            • avatar
             vg1vg1
             -4
             Co za debilny artykuł... Szmit się w Niemczech przewrócił, czy zniknie gips w Polsce?
             • avatar
              Marius
              -4
              Co za tedencyjny artykuł po pierwsze inf.lacja jest w całej europie jesteśmy pod tym względem mniej więcej po środku. Przyczyny inflacji każdy widzi nie trzeba być ślepcem mamy Coivid, dostawy zostały zakucone, rząd wpompował w gospodarkę 200 mld zł ceny ropy gazu w europie poszły w górę co też ma wpływ na inflację. Teraz tylko trzeba sobie odpowiedzieć co lepsze inflacja czy np. bezrobocie za PO było na poziomie 18%. Wolę mieć pracę inflacja inflacją ale mam za co żyć jeśli bym nie miał pracy to co mi po inflacji. Jakby PO rządziło byśmy mieli mrożenie gospodarki stopy na poziomie 13% bezrobocie pewnie by wynosiło 20% Co lepsze inflację zawsze można zmrozić ale trzeba to robić z głową.
              • avatar
               DarioKryptoFan
               -10
               Jestem ekspertem od gospodarki k. największe portale ekonomiczne płaca mnie kase za prognozy!
               Jako elprtet powtarzam ze trzeba pozicic waluty Fiat i postawić. Na bitcoina! Wtedy inflacja nie będzie nam grozić.
               Zamierzam załoyc partie polityczna i moim cele m będzie zintergrkwanak bitcoina z polsko gospodarka in wyrzucenie Fiat raz na zawsze i będziemy plaxicix już tylk o bitcoinAmi!
               • avatar
                sn00p
                0
                Apple może wstrzymywać. Allegro z pewnością na tym zarobi :)
                • avatar
                 studionti
                 0
                 "Do tej pory nie pojawiły się żadne przecieki"
                 Mam przecieki, że polskojęzyczne media zaczną pisać w ojczystym języku.