Ciekawostki

Tak będą wyglądać szorty YouTube’a na ekranie TV

przeczytasz w 2 min.

YouTube Shorts to format stworzony z myślą o smartfonach. Czy uda się go dobrze przenieść na duże, poziome ekrany telewizorów? Google wierzy w to, że tak.

Pionowe wideo na poziomym ekranie

Coraz więcej treści wideo powstaje w formacie pionowym, a wiodące w tej kategorii prym serwisy TikTok czy YouTube Shorts (czyli google’owska odpowiedź na ten pierwszy) wydają się idealnie dostosowane do ekranów naszych telefonów. Zdecydowanie gorzej wygląda to w przypadku telewizorów, których wyświetlacze mają przecież orientację poziomą i trudno byłoby to zmienić. Coś jednak da się zrobić i ekipa rozwijająca YouTube’a właśnie to zrobiła. 

YouTube Shorts na TV – oto jak to działa

Krótkie, pionowe filmiki YouTube Shorts oficjalnie wskakują na ekrany telewizorów. Zadbano oczywiście o to, by ich oglądanie i przeglądanie działało jak należy. Stąd między innymi stworzony zupełnie od zera interfejs. Temu, jak wygląda, a także jak się w nim poruszać, poświęcony został 1,5-minutowy materiał wideo. Już teraz możesz go obejrzeć na odtwarzaczu poniżej:

A kiedy YouTube Shorts pojawi się na twoim urządzeniu? Aktualizacja jest udostępniana falami i powinna do ciebie dotrzeć w ciągu kilku najbliższych tygodni. Stanie się tak na pewno, jeśli masz telewizor Smart TV z rocznika 2019 lub nowszy albo jedną z aktualnych konsol do gier, to znaczy PlayStation 5, Xbox Series X lub Xbox Series S. 

„To było wyzwanie”

„Udostępnienie naszej społeczności formatu krótkometrażowego zmieniło sposób, w jaki ludzie tworzą i oglądają filmy na YouTubie. Zoptymalizowaliśmy wrażenia dla twórców i widzów korzystających z urządzeń mobilnych, a dziś rozszerzamy dostęp do tego formatu o telewizory. Wydaje się to naturalnym krokiem naprzód, lecz to przeniesienie wymagało ogromnej uwagi i staranności” –  powiedział Neal Mohan, dyrektor produktu. 

YouTube Shorts porównanie
Tak to wyglądało (po lewej), a tak będzie wyglądać (po prawej).

Czy ekipie odpowiedzialnej za rozwój YouTube’a udało się zrealizować to zadanie jak należy? Cóż, czas pokaże. Bez wątpienia jednak było to nie lada wyzwanie.

Źródło: YouTube Blog, XDA-developers, FlatpanelsHD

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  3
  Może wystarczy powiesić telewizor przekręcony o 90 stopni:-)
  • avatar
   zack24
   1
   Hehe, nawet nie mam tv żeby zobaczyć jak to działa. Jednak, nawet gdybym miał, to raczej z daleka od bzdur...
   • avatar
    Zircon1987
    0
    Jest jakiś sprawdzony sposób na wyłączenie reklam na YT na telewizorze (oprócz premium oczywiście)?
    • avatar
     MokryN
     0
     Już lepiej pionowy telewizor
     • avatar
      PeetBoss
      0
      Przeczytałem "szroty", to to samo?
      Po co to komu? bo nie rozumiem tej idei