Internet

ZAiKS chce przekonywać do "podatku od smartfonów"

przeczytasz w 1 min.

Związek chce uświadamiać i przekonywać użytkowników oraz producentów, że objęcie smartfonów i tabletów opłatą reprograficzną ma sens.

ZAiKS uruchamia stronę CzysteNośniki.pl

Zgłoszona przez ZAiKS propozycja objęcia opłatą reprograficzną smartfonów i tabletów spotkała się z bardzo negatywnym przyjęciem. Użytkownicy, artyści, sami producenci oraz instytucje zajmujące się badaniem rynku – wszyscy jednoznacznie twierdzą, że „podatek” ten nie tylko jest bezpodstawny, ale też wpłynie negatywnie na ceny.

Krótko mówiąc: wbrew zapewnieniom Związku, urządzenia mobilne najpewniej zdrożeją. ZAiKS uważa inaczej i jest pewny słuszności swojej propozycji. Aby rozwiać wątpliwości związane z opłatą reprograficzną powstała specjalna strona internetowa – CzysteNosniki.pl

CzysteNośniki to wspólna inicjatywa grup ZAiKS, ZPAV (Związek Producentów Audio-Video) oraz SAWP (Stowarzyszenie Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych). Jej celem jest uświadomienie i przekonanie użytkowników oraz producentów, że wprowadzenie tej opłaty ma nie tylko prawne podstawy, ale też jest konieczne do zdrowego funkcjonowania rynku. Płatnicy (a więc producenci i importerzy sprzętu) znajdą też na stronie wszystkie konieczne dane do prawidłowego uiszczenia opłaty od czystych nośników.

To oficjalna wiadomość i komunikat. W komentarzach jak zwykle przekonamy się, co sądzicie na ten temat.

Źródło: ZAiKS

Komentarze

89
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Faflucy
  59
  ZAiKS powinno się zlikwidować, ponieważ nie można z góry zakładać że nabywca sprzętu jest piratem. Tego podatku nie powinno być z żądnym urządzeniu. ZAiKS to legalnie działające złodzieje, ale to polska więc nic w tym dziwnego.
  • avatar
   Fiona
   46
   Kupuję telefon (nawet nie nagrywarkę DVD)
   I co ???

   A nic państwo Polskie od razu uznaje mnie za złodzieja....

   Kupiłaś telefon musisz być złodziejem....

   Tylko kurde ja kupiłam żeby...... dzwonić !!!!

   Ale kogo to obchodzi, żyjesz w Polsce jesteś złodziejem....

   Oczywiście jak jesteś posłem w rok przejeżdżasz autem na księżyc i z powrotem, albo okrążasz kulę ziemską - jesteś wzorem uczciwości.

   NORMALNIE ŻAL MI TEGO UCZCIWEGO RZĄDU W KRAJU 37 MILIONÓW ZŁODZIEJI - NORMALNIE ŻAL....
   • avatar
    Dazuo
    24
    Oni to już chyba nie mają na co pieniędzy wydawać...
    • avatar
     Atak-Snajpera
     10
     Ten ZAIKS to trzeba odrazu rozwiązać bo to nic innego jak szemrana instytucja. Ale się teraz rozmarzyłem...
     • avatar
      kakagonzalez
      9
      Dobra... poczekam na wprowadzenie tej opłaty, kupuję nowy telefon i zaczynam piracić. (W końcu zapłaciłem, nie?)
      • avatar
       Skaza
       8

       Zatem zdaniem urzędników ZAiKS wszyscy jesteśmy piratami. Wszyscy jesteśmy winni i dlatego musimy płacić, chociaż mnóstwo osób jest przeciwnych nałożeniu takiej opłaty. Obawiam się, że żadne argumenty nie przekonają ZAiKSu, ponieważ tutaj chodzi o zbyt duże pieniądze. Jest to tak irytujące, że na usta ciśnie się tylko jedno słowo...

       • avatar
        zurcios
        5
        Nawet, gdybym chciał uznać tą opłatę od "czystych nośników", to dlaczego (w kontekscie smartfonów i tabletów) mam płacić jakiś podatek na artystów od:
        - procesora, chipsetów itp
        - pamięci ulotnej RAM
        - wyświetlacza
        - modułu GSM
        - modułu GPS
        - żyroskopu, akcelerometru i wielu innych czujników
        właściwie w smartfonie, to zostanie do opodatkowania tylko wbudowana pamięć flash.
        Pobieranie od pozostałych części opłaty to zwykłe oszustwo i złodziejstwo, nawet w kategoriach bieżącego prawa.
        PS: czasem nucę piosenki i sporo mogę zapamiętać - zaczynam się bać, że ZAIKS się dowie, przyjdzie i obetnie mi stopę (ok 2-3% mojego jestestwa)
        • avatar
         Konto usunięte
         4
         Nie dość że kradną to jeszcze się przyznają do tego i chcą przekonać nas że to dla dobra wszystkich. Pfff..
         • avatar
          Konto usunięte
          4
          ZAIKS to legalnie działająca mafia. Takie mam zdanie i tym tworze. Jak by to ode mnie zależało to bym członków tego "czegoś" do łagru wysłał na 10 lat ciężkich robót. Jak za Stalina. Żaden by nie wrócił :) Darmozjady karadojady pierdzielone...
          • avatar
           Konto usunięte
           2
           Nie dam!ani grosza nie dam!
           • avatar
            carbo888
            2
            Na stronie czystenosniki.pl jest film w którym pokazane jest, że opodatkowanie ściągnięte z produktu jest dzielone na dwie równe części, jedna idzie na wydarzenia kulturalne, druga na honoraria dla wykonawców, artystów etc. I TU jest największe oszustwo chcecie mi powiedzieć, że ZAIKS jako rządowa instytucja w ogóle nie pobierze ani grosza z pobranego podatku? Nie mówiąc już o filmie który pokazuje Kowalskiego (czyli takiego mnie, Ciebie itd.) jako debila, który nic nie wie i jest tą owieczką o która trzeba się tak bardzo troszczyć bo sama sobie pola nie znajdzie. Ludzie proszę Was zróbcie coś dla tego kraju i nie głosujcie chociaż na te partie/osoby które teraz są w sejmie i rządzie.
            • avatar
             AkaRyupl
             2
             Najgorsze w Polsce jest to, że jest ZAIKS i 15 innych takich samych kółek wzajemnej adoracji, kiedy w innych krajach normą są 2-3 tego typu organizacje... Teraz pytanie jaka jest wydajność zdecentralizowanych 16 organizacji w porównaniu do 2-3? Pewnie i te 2-3 organizacje pobierają mniej opłat niż te 16 (bo to jest 16 kółek wzajemnej adoracji).
             PS Piękne wytłumaczenie "opłaty za czyste nośniki" - to jest opłata za możliwe straty artystów wynikłe przez prawo do kopiowania ich utworów na własny użytek.... Tak mętnego wytłumaczenia dawno nie słyszałem.
             • avatar
              laaval
              2
              To co bym chciał powiedzieć zaiksowi niestety uległo autocenzurze :) Nie chcę dostać bana ;)
              • avatar
               Konto usunięte
               2
               "Jej celem jest uświadomienie i przekonanie użytkowników oraz producentów, że wprowadzenie tej opłaty ma nie tylko prawne podstawy, ale też jest konieczne do zdrowego funkcjonowania rynku" zostawię to bez komentarza.
               • avatar
                Konto usunięte
                1
                na ten temat:

                http://stream1.gifsoup.com/view4/1480785/ak74-loading-o.gif
                • avatar
                 Balrogos
                 1
                 Nie rozumiem dlaczego ktos jakas organizacja wdraza sobie prawa bez konsultacji z obywatelami?
                 • avatar
                  AndreoKomp
                  1
                  Narzekacie, narzekacie i narzekacie... a założę się, że większość z Was za tydzień pójdzie ładnie na wybory i znowu zagłosuje na demokratów. Jedni na Komorowskiego, żeby Duda nie wygrał, drudzy na Dudę, żeby Komorowski nie wygrał hahaha. Pewnie znajdą się jeszcze tacy idioci co zagłosują na zielonego ogórka :D. Żeby nie było, nic do niej nie mam, piękna kobieta, ale na polityce trzeba się znać! Cyrk który mamy w Polsce jest winą wszystkich głosujących od lat Polaków na demokratów. Jesteś wśród tej grupy, to jesteś winny temu, że istnieje ZAIKS i po przez Ciebie każdy musi płacić, bo to Ty wybrałeś tych, którzy to wprowadzili i tego nie likwidują.
                  Chcecie zmian to głosujcie w końcu na Janusza Korwin-Mikke! Możecie nie lubić gościa, ale niestety tylko on proponuje inny system niż demokracja i tylko on może coś zmienić. Może nie wszystko co on proponuje Wam odpowiada, ale odpowiedzcie sobie na pytanie, co w demokracji Wam odpowiada i z czego jesteście w 100% zadowoleni. W tych wyborach jest jeszcze jedna alternatywa dla osób, które dostałyby zawału gdyby miały postawić krzyżyk przy Korwinie, a mianowicie Paweł Kukiz i jego pomysł wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. JOW w perspektywie czasu nie przyniesie zmian jakich by społeczeństwo oczekiwało, ale na pewno dzięki temu będzie można wypieprzyć z rządu gęby karmione od lat i w to miejsce wybrać inne gęby do wykarmienia.
                  • avatar
                   angelboy
                   1
                   hahaha a filmik na ich stronie w pełni po angielsku :D ciekawe kto jest złodziejem i czy oni także wnieśli opłatę za korzystanie z niego :) ... nie ma co, idą podwyżki cen, portfele im chudną to muszą szukać sposobu na zarobek - nawet jeśli to ma być "legalna" kradzież na rodakach :)
                   • avatar
                    hink1
                    1
                    Ja pier**** kiedy oni w koncu rozwala wszystkie te poronione zwiazki. Zawod zwiazkowiec i nic poza tym. Niech sie w koncu do roboty wezma nieroby zamiast siedziec na du*** i wymyslac jak i komu by tu legalnie kase ukrasc
                    • avatar
                     AndreoKomp
                     0
                     Na koniec uzasadnienie dlaczego demokracja jest zła i zawsze będzie zła. Obejrzyjcie sobie fragment od 0:52 do 5:27.
                     https://www.youtube.com/watch?v=M-yzCnR3qqQ
                     • avatar
                      Author
                      -1
                      Korwin ma racje należy strzelać do bandytów jak do zwierzyny bach bach trafiony.

                      Dlaczego, bo oni zabierają nam pieniądze. Wszystko co miałeś masz i będziesz miał należy do tego państwa.
                      Państwo nakłada podatki na wszystko co masz na dom na auto na telefon nawet na twojego psa tak tak od psa też jest podatek od wody deszczowej jest podatek od słońca też jest podatek gdybyś chciał mieć panele słoneczne, jedziesz na wakacje też płacisz podatek klimatyczny od powietrza. Bo to państwo czuje się właścicielem słońca i wody oraz powietrza.

                      Ty także jesteś własnością tego państwa. Nie wierzysz? Twoja wartość jest szacowana na 320 tysięcy, nie masz żadnych praw do dysponowania swoim ciałem (spróbuj sprzedać nerkę to się przekonasz)

                      W normalnym państwie płacisz podatek zgodnie z jego funkcją czyli podatek na nauke na wojsko na drogi u nas płacisz podatek od wszystkiego co masz miałeś i będziesz miał nawet za rzeczy których nie ma (bykowe)
                      • avatar
                       Marucins
                       -1
                       I dalej tak będzie.
                       Do czasu aż obecnej władzy nie odetnie się całkowicie!
                       Teraz mamy szansę w wyborach prezydenckich - zobaczymy czy ludziom naprawdę zależy.
                       • avatar
                        orzechgda
                        -1
                        Fajny ten podatek od piractwa, dzięki niemu będzie można legalnie sobie ściągać co się chce. Dziękuję ZAiKS :)
                        • avatar
                         Konto usunięte
                         0
                         Nie dam!ani grosza nie dam!
                         • avatar
                          Konto usunięte
                          0
                          Jak kupowałem komputer to na niektóre podzespoły był podatek od piractwa, więc z czystym sumieniem mogę ściągać sobie ile filmów i muzyki chcę, a nawet gier i programów - zapłaciłem to mogę.

                          Na telefonie nie pamiętam, żebym zainstalował coś pirackiego, czy zgrał coś bez licencji - bezsens. Jednak jak będzie się za to płacić z góry to już nie będzie się złodziejem, więc będzie można ściągać i piracić do woli.
                          • avatar
                           stalkerpl
                           0
                           debilizm do kwadratu a wszystko to dla NASZEGO dobra by nam sie żyło lepiej
                           • avatar
                            Konto usunięte
                            0
                            A apel 700 twórców w sprawie opłaty to co?! Może niech benchmark zastanowi się zanim coś napisze, bo publikuje głupoty już od pierwszego akapitu
                            • avatar
                             jkbrenna
                             0
                             a ja cudzoziemiec, zadnych polskich artystow w zyciu nie sluchalem, dlaczego mam na nich placic?
                             • avatar
                              Konto usunięte
                              0
                              Znając życie ten nowy podatek zostanie przejedzony
                              i do twórców trafi tylko część tych pieniędzy.