Technika wojskowa

Zawieszono produkcję F-35 z uwagi na chińską część

przeczytasz w 1 min.

Lockheed Martin F-35 Lightning II to jeden z najbardziej zaawansowanych obecnie produkowanych samolotów bojowych. Kontrola jakości napotkała jednak nieoczekiwaną nieprawidłowość.

Co znaleziono podczas kontroli F-35?

F-35 Lightning II to super zaawansowana bestia składająca się z 300 tysięcy rozmaitych części. Samolot bojowy mogący latać właściwie w dowolnych warunkach pogodowych posiada najbardziej zaawansowane systemy wojny elektronicznej, dużą siłę ognia i manewrowość zapewniającą niezrównaną przewagę w powietrzu. Pomimo, że jest w produkcji i użyciu jeszcze od 2006 roku to ze względu na swoje niedoścignione walory ma być kamieniem węgielnym sił powietrznych NATO i USA nawet do 2070 roku.

Dostawy F-35 zostały jednak czasowo wstrzymane ze względu na odkrycie w pompie silnika myśliwca chińskiego magnesu. Jest to tylko jedna część ale trwa daleko posunięte śledztwo mające zbadać czy więcej komponentów samolotu nie ma niepożądanego pochodzenia.

Co w związku z tym?

Chiński magnes nie powinien spowodować żadnych problemów z niezawodnością ani skutecznością maszyny, jednak w Stanach Zjednoczonych zabronione jest używanie niektórych metali i stopów pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Korei Północnej i Iranu. Wszystko po to by program zbrojeniowy nie był uzależniony od materiałów pochodzących od sił niezbyt przyjaźnie nastawionych do NATO. Problem ma więc bardziej naturę administracyjną niż techniczną. Padną pytania o korupcję i dokładność systemów kontroli jakości.

Komponenty do samolotu są dostarczane przez ponad 1700 dostawców, więc uważny przegląd wszystkich 300 tysięcy części może trochę potrwać. Mimo to firma Lockheed Martin  informuje, że pomimo przerwy nie zostaną zmienione harmonogramy dostaw. Do tej pory wyprodukowano w 2022 roku 88 maszyn (z 148-153 planowanych). To dobra wiadomość bo F-35 ma popularność świeżych bułeczek o 5:00 rano w wiosenny poniedziałek. Jest na służbie, albo przynajmniej zamówiony przez Australię, Izrael, Japonię, Koreę Południową, Singapur i wielu członków NATO.

Źródło: technology.org 

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  _Ciekawski_
  6
  "... i manewrowość zapewniającą niezrównaną przewagę w powietrzu..."
  Ktoś tu "zasłuchane w internetach" głupoty powtarza. Akurat ten myśliwiec został tak zaprojektowany, że nie nadaje się do walk manewrowych, bo ma kiepską manewrowość. Co nie zmienia faktu, że jest bardzo nowoczesną i groźną bronią. Po prostu inaczej tutaj rozłożono akcenty. Bardziej skupiono się na technologii trudno-wykrywalności i bardzo zaawansowanej elektroniki.
  • avatar
   szymcio30
   2
   Piękna wtopa służb specjalnych i ochrony. Byc może to tylko prowokacja i ten magnes nie zmieni parametrów samolotu, ale pytanie skad tam się wzial?
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    to jest jakaś głupota. w tych magnesach bardzo często jest neodym, aby magnes był mniejszy, lżejszy, mocniejszy. chiny są głównym dostawcą neodymu.

    ale parę lat temu była inna, potencjalnie groźniejsza wtopa. otóż w serwerach supermicro była (lub jest) montowany pewien komponent będący jakąś przelotką w formie płytki drukowanej. w pewnym momencie odkryto, że projekt tej płytki jest nieco zmodyfikowany, i znajduje się tam dodatkowy chiński chip. była panika że to jakiś backdoor, na szczęście nic szczególnego się nie stało.

    tak więc głównie chipy i oprogramowanie z chin jest problematyczne. ale same części mechaniczne, o ile przejdą kontrolę jakości, to jest jak najbardziej ok.
    • avatar
     Kapitan Nocz
     -1
     to dopiero początek, jako eksportowy hit docierający do mas, za chwile zmuszony przez eko ruch producent będzie musiał zamieszcać na obudowie informację, że produkt może zawierać śladowe ilości orzechów, glutenu, mleka...
     • avatar
      piterk2006
      -3
      W chorych czasach żyjemy. Najlepsi komedyści nie przewidzieli takich scenariuszy. Już nie trzeba komedii Barei, wystarczy poczytać wiadomości!
      • avatar
       pawluto
       -8
       Hahahahaha Ale piękny upadek USA...Kolejny zresztą...