Zasilacze

LC-Power LC6650GP3 V2.3 Green Power 650 W

przeczytasz w 4 min.

Zasilacz LcPower to całkiem dobry produkt.

M E N U

- OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

- WYGLĄD ZASILACZA

- SPECYFIKACJA TECHNICZNA

- OKABLOWANIE

- PLATFORMA TESTOWA

- PODSUMOWANIE

Dzięki redakcji benchmark.pl miałem okazje przetestować zasilacz ATX firmy LcPower, dokładniej model: 650W LC6650GP3 V2.3 Green Power. Jak sama nazwa wskazuje mamy do czynienia z ekologicznym zasilaczem, ale czy w rzeczywistości jest tak przyjazny naturze? Testując porównam go do mojego PSU Chieftec GPS-450W, który jest od niego o wiele słabszy, starszy ale i tańszy. 

 

 




 OPAKOWANIE I ZAWARTOŚĆ

Kartonik od testowanego sprzętu jest koloru biało-zielonego. Na białym tle są ładne obrazki roślin i lasów. Na opakowaniu zostały opisane główne cechy PSU, tj. ilość złącz, certyfikat, wielkość wentylatora itp. W środku oprócz zasilacza znajduje się kabel zasilający i instrukcja w trzech językach: niemiecki, angielski i francuski; polskiego niestety zabrakło. Niestety ale producent nie ułatwia nam życia, brakuje śrubek mocujących oraz opasek zaciskowych. Kartonik posiada bardzo nie ekologiczną plastikową rękojeść, która ma za zadanie ułatwić przenoszenie opakowania.

110

 WYGLĄD ZASILACZA

Zasilacz jest wykonany bardzo estetycznie. Zrobiony jest z metalowej obudowy koloru czarnego, którą przyozdabia chromowany grill nad zielonym wentylatorem. Z przodu znajduje się siatka, której zadaniem jest odprowadzania ciepłego powietrza. Jej kształt przypomina plaster miodu, a jest zrobiona z nieco zbyt grubych ścięgien, dlatego uważam, że ładniejszą ma zasilacz Chieftec. Na zasilaczu znajduje się tylko jedna tabliczka znamionowa więc niestety nie w każdej obudowie będzie ona widoczna po zamontowaniu. Oprócz tabliczki znamionowej na transformatorze znajduje się jeszcze 5 naklejek: z plombą gwarancyjna, z numerem seryjnym, z logiem(na środku grillu), z hologramem, z datą produkcji oraz z prądem jaki może być dostarczony do zasilacza.

 Specyfikacja techniczna LC6650GP3 V2.3

 

  • Wymiary: 87(wys.) x 150(sze.) x 160 (wys.) [mm]
  • standard: ATX V2.3
  • Zgodność ze stantardem 80+ bronze (sprawność >80%)
  • Wentylator140mm
  • Waga2,143KG
  • Maksymalna moc: 650W
  • +3,3V28A
  • +5V30A
  • linia 1 +12V25A
  • linia 2 +12V27A
  • Efektywność do 88,52%
  • kontrola temperaturyTak
  • Rodzaje zabezpieczeń obwodów elektrycznych OCP, OVP, UVP , SCP, OTP, OPP
  • Certyfikat 80+ Bronze
 OKABLOWANIE

 Zasilacz posiada 7 wiązek kabli: 

  • - uniwersalne złącze 20/24-pin do zasilania płyt głównych, P4 1x 50cm; 
  • - EPS(dla CPU) 4+4 12V (8pin) 1x 50cm; 
  • - PCI-Express 6 pin 1x50cm; -PCI-Express 6+2 pin 1x65cm; 
  • -SATA 6 (3x 50 / 3x 65cm); 
  • -PATA/MOLEX 2 (1x 50 / 1x 65cm); 
  • -FDD 1x 80cm

Grubość wiązki miedzi w kablach jest różna. Najgrubsze jest przeznaczona dla CPU, GPU i płyty głównej, minimalnie cieńsze dla MOLEX i SATA 50cm, ale te 65-cio centymetrowe są bardzo ciekę, trzymając je wydaje się, że tylko izolacje trzymię. Wygląda na to, że na miedzi w tym przypadku producent trochę zbyt bardzo oszczędził.

   

 PLATFORMA TESTOWA

 

Procesor:
AMD Phenom II X3 720 2.8 GHz @ X4 3.1GHz

 

Płyta główna:
AsRock A785GXH/128M

 

Pamięć RAM:
2 x 2 GB OCZ Platinum 2x2GB

 

Karta graficzna:
Gainward Radeon HD4850

 

Karta muzyczna:
Creative Sound Blaster Audigy


 

Zasilacz:
CHIEFTEC GPS-450AA-101A - 450W

 TESTY

A teraz najważniejsza część recenzji, czyli testy.

LcPower vs Chieftec

Pomiaru napięć dokonywałem multimetrem UNI-T UT-50C,testowałem tylko linię 5 i 12V czyli te najbardziej istotne, a dostałem się do nich poprzez MOLEX'a. Napięcia sprawdzałem pod różnym obciążeniem.

Pomiaru zapotrzebowania na energię elektryczną z gniazdka wykonywałem miernikiem firmy SilverCrest, polegał on na tym, że pod danym obciążeniem spisywałem 13 chwilowych wyników z czego odrzucałem dwa - największy i najmniejszy następnie liczyłem średnią.

Testy robiłem pod różnym obciążeniem komputera, a dokładniej tj.:
- 2 rdzenie x 100%
- 4 rdzenie x 100%
- 4 rdzenie x 100% + GPU 100%
- 4 rdzenie (3,5GHz; 1,49V) x 100% + GPU 100%

Kartę graficzną obciążałem programem OCCT, a procesor aplikacją orthos.


Pobór energii elektrycznej:


Niestety ale Chieftec nie przeszedł testu na maksymalnym obciążeniu. Gdy do tego dochodziło od razu reagowało zabezpieczenie OCP, które wyłączało zasilacz. W innych testach widać że zasilacz LcPower ma niższe zużycie energii. W zależności od testu pobiera między 4,9, a 7,4% mniej energii, więc zgodność z certyfikatem 80+ bronze jest zauważalna. Przy długotrwałym korzystaniu z komputera z całą pewnością odbije się to korzystnie na rachunkach.


Napięcia:


Zasilacz LcPower ma trochę wyższe napięcia niż podaje producent, za to chieftec trochę niższe, ale nie zmienia faktu to, że zasilacze dalej znajduję się w standardzie ATX. Wraz ze wzrostem obciążenia napięcie spada. Chieftec pod wysokim obciążeniem nie mógł utrzymać stałego napięcia, miernik co kilka sekund zmieniał wskazanie napięcia z 11,83 do 11,85V. W zasilaczu LcPower nie było tego problemu, ale nie zapominajmy, że chieftec pracował już na blisko 100% mocy, a rywal daleko miał do tak dużego obciążenia.

Na linii 5V jest trochę inny efekt niż na linii 12V, wraz ze wzrostem obciążenia napięcie rośnie, a nie spada. Bliżej prawidłowego napięcia był zasilacz z zielonej serii, który to w tym teście jednoznacznie wygrywa.

 PODSUMOWANIE

Zasilacz LcPower to całkiem dobry produkt. Podaje bardzo stabilne napięcia, czyli nie ma żadnych wahań. Jest dosyć cichy, ale nie bezgłośny, w spoczynku (podczas przeglądania stron internetowych) słychać naprawdę bardzo lekki szum w niczym nie przeszkadzający, przy obciążeniu wyraźnie zwiększa obroty, ale i tak zagłusza go karta graficzna. Chieftec w porównaniu do testowanego zasilacza jest bardzo głośny - dopóki w nim nie zrobiłem  Zmiana wentylatora zasilacza na inny była bardzo uciążliwa. Jeżeli nie wymagasz bezgłośnego komputera to polecam ten zasilacz. Dodatkowym atutem jest to, że posiada tylko 2 linie 12V, (chociaż lepiej byłoby gdyby była tylko jedna) oraz jest dosyć tani. Wadą zasilacza jest to, że w przypadku przeprowadzki do USA będziemy musieli zmienić zasilacz, ponieważ nie obsługuje on napięcia 110V, które w tamtym kraju jest.

Oferowany zasilacza jest w dosyć niskiej cenie, w dniu opublikowania recenzji możemy go zakupić za 249zł. Najbardziej konkurencyjnym firmowym zasilaczem posiadającym certyfikat 80+ bronze okazał się OCZ ZS 650W, który posiada troszkę mocniejszą jedną linię 12V (46A 552W), ale jest o 40 zł droższy.

 

  Ocena: LcPower 650W LC6650GP3 V2.3 Green Power
 

Zalety:
Kultura pracy
Cena
Wystarczająca ilość złącz
Zabezpieczenia
Stabilne napięcia
Ceftyfikat 80+ bronze

Minusy:
Brak śrubek, opasek zaciskających
Tylko na 230V

Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: 249 zł.

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    3
    "Wadą zasilacza jest to, że w przypadku przeprowadzki do USA będziemy musieli zmienić zasilacz, ponieważ nie obsługuje on napięcia 110V, które w tamtym kraju jest."

    Taaaaa. A zdarza się to co drugiemu z nas.
    • avatar
      4estR
      2
      Wystarczająca ilość złącz?? PCI-Express 6 pin i PCI-Express 6+2 pin wystarczy na jedną kartę. Skoro zasilacz ma moc 650W powinien umożliwiać podłączenie także drugiej karty graficznej.

      Nie wiem czy warto ufać miernikowi marki SilverCrest. Marka ta kojarzy mi się tylko z supermarketem Lidl i ich marnej jakości urządzeniami.

      Nie wiem czy zasilacz zasługuje na cztery gwiazdki skoro w tym samym przedziale cenowym są znacznie lepsze zasilacze.

      Aktualnie testuję zasilacz Zalmana (model ZM600-GT) jak znajdziesz okazję to kupisz kupisz go za 270zł. Czytając twoją recenzję zasilacza i porównując ją do wyników kilku testów zasilacza zalmana odnoszę wrażenie że jest to znacznie lepsza konstrukcja, i wypadałoby dać jej nawet 6 gwiazdek jeżeli LcPower zasługuje na 4.


      Następnym razem dobrze zapoznaj się z rynkiem zanim ocenisz produkt :)
      • avatar
        idzpro100
        1
        zasilacz moim zdaniem ze średniej półki, lepiej dołożyć do OCZ ZT 550W. Co do mr to lepiej wyglądają wykresy benchmarkowe. +
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          "minimalnie cieńsze dla MOLEX i SATA 50cm, (...) ciekę, (...) izolacje trzymię."

          Chyba chodziło o "cienkie" i " trzyma". Ogółem bardzo dobra recenzja. Akurat w minusach opasek zaciskających można było odpuścić, przynajmniej dla mnie to nie minus.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Co do LC6550 sam akurat jestem jego posiadaczem od ponad roku i jestem z niego bardzo zadowolony. Napięcia trzyma do teraz stabilnie a mam troszkę mocniejszy sprzęcior. Głośności nie mogę za bardzo porównać bo grafika i tak go zagłusza, w momencie zakupu był to najtańśzy zasilacz z 80 + bronze na rynku i nie żauję zakupu