Lenovo IdeaPad 320-14IKB - test mobilnego laptopa w 4 wariantach
Laptopy

Lenovo IdeaPad 320-14IKB - test mobilnego laptopa w 4 wariantach

przeczytasz w 3 min.

Test Lenovo IdeaPad 320-14IKB -14-calowego laptopa ze średniej półki z Intel Core i5 siódmej generacji. Sprawdzamy cztery konfiguracje tego modelu, różniące się obecnością dodatkowej karty graficznej oraz dyskiem twardym, aby sprawdzić, która jest najbardziej godna uwagi.

Zazwyczaj jest tak, że testuję laptopa w konkretnej konfiguracji, a jedynie wspominam w tekście, że jest on dostępny także w innych wersjach, różniących się np. procesorem, kartą graficzną, czy dyskiem.

Tym razem postanowiłem pójść o krok dalej i faktycznie sprawdzić, czym różnią się w praktyce poszczególne warianty tego samego laptopa. Czy różnica w ich działaniu warta jest dopłaty do droższej wersji, czy ze spokojem pozostać przy bardziej przystępnej cenowo opcji? Za obiekt doświadczalny posłużył laptop Lenovo IdeaPad 320-14, który w każdej z przedstawionych w tekście wersji jest dostępna w sklepach Komputronik.

Jaka jest więc ich konfiguracja? Każdy z nich wyposażony jest w procesor Intel Core i5 siódmej generacji oraz 8 GB pamięci RAM. Różnice są w zastosowanym dysku (w zależności od modelu jest to SSD o pojemności 256 GB lub klasyczny HDD o pojemności 1 TB) oraz karcie graficznej (jest nią albo zintegrowany z procesorem układ Intel HD 620 lub dedykowana karta graficzna Nvidia Geforce 940MX).

Łącznie daje to dokładnie cztery wspomniane wcześniej warianty. Dokładne testy wydajności, kultury pracy i wytrzymałości baterii znajdują się na drugiej stronie. Zacznę jednak od tego, co w każdym z nich jest identyczne, czyli jakości wykonania i stylistyki obudowy.

Specyfikacja techniczna Lenovo Ideapad 320-14IKB:

ModelLenovo Ideapad 320-14IKB
Cena w dniu testu2299-2699 zł (w zależności od konfiguracji)
Gwarancja2 lata
System operacyjnyWindows 10
Klawiaturawyspowa
Touchpadmatowy, gładki
Ekran» 14", 1920x1080
» TN, antyrefleksyjny
» maksymalny kąt odchylenia ekranu - 180 stopni
Procesor» Intel Core i5-7200U
» 2 rdzenie / 4 wątki
» 2,5 GHz (3,1 GHz w trybie Turbo) 3 MB cache
» technologia 14 nm, TDP 15W
Pamięć» RAM: 8 GB, DDR3, 2133 MHz
» maksymalnie: 16 GB
Karta graficzna» Intel HD Graphics 620
» Nvidia GeForce 940MX (opcja)
Dysk twardy» 1000 GB HDD
model: ST1000LM035-1RK172, 5400 RPM (opcja)
» 256 GB SSD
model: Intel SSDSC2KW256GBL (opcja)
» możliwość montażu dwóch dysków jednocześnie
Napęd optycznybrak
Bateria30 Wh
Wymiary34 cm x 25 cm x 2.3 cm
Waga2,1 kg
Materiały pokrycia obudowy» pokrywa - matowa, tworzywo sztuczne
» ramka ekranu - matowa, tworzywo sztuczne
» panel roboczy - matowy, tworzywo sztuczne
» spód i boki - matowe, tworzywo sztuczne
Komunikacja bezprzewodowa» Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac
» Bluetooth 4.1
Złącza» 2x USB 3.0
» 1x USB typu C
» 1x HDMI
» 1x RJ45
» czytnik kart pamięci SD
» gniazdo audio/mikrofonowe
Dodatkowe funkcje i oprogramowanie» kamerka internetowa
» głośniki stereo 2x 1,5W Dolby Audio
» oprogramowanie: Lenovo App Explorer, OneKey Recovery, App Explorer, Settings, Vantage, McAffee

Wygląd i jakość wykonania

Lenovo IdeaPad 320-14 jest obecny na rynku od dawna (chociaż do tej pory nie był oficjalnie dostępny w polskich sklepach), co niestety ma swoje odzwierciedlenie w stylistyce, która nie do końca nadąża za najnowszymi trendami idącymi w kierunku odchudzania i zmniejszania rozmiarów obudowy. Tutaj grubość notebooka wynosi ponad 22 mm, a waga 2,1 kg, czyli sporo jak na model wyposażony w 14-calowy ekran.

Lenovo Ideapad 320-14IKB przód i tył

Obudowa wykonana jest z matowego tworzywa sztucznego, chociaż na pierwszy rzut oka można je wziąć za stop aluminium, szczególnie na panelu roboczym i pokrywie ekranu. Faktura materiału jest przyjemna w dotyku, ale na matowej powierzchni dość szybko pojawiają się odciski palców, co wymaga regularnego jej czyszczenia.

Jeśli chodzi o spasowanie poszczególnych elementów, nie mam żadnych zastrzeżeń. Sama obudowa mogłaby być jednak nieco bardziej sztywna. Da się zauważyć uginanie się pokrywy ekranu oraz obszaru na środku klawiatury. Pokrywa ekranu jest też dość podatna na wyginanie.

Lenovo Ideapad 320-14IKB tył

Sam ekran osadzony jest na pojedynczym zawiasie, który umożliwia jego odchylenie o 180 stopni. Nie miałem zastrzeżeń do jego działania. Regulowanie pozycji wyświetlacza jest płynne, a jednocześnie jest on utrzymywany w ustalonej pozycji.

Złącza

Pod względem liczby dostępnych złączy, laptop wypada poprawnie. Szkoda tylko, że ich rozmieszczenie jest co najmniej dyskusyjne. Wszystkie (sic!) znajdują się bowiem na lewym boku.

Są to mianowicie - gniazdo sieciowe, pełnowymiarowe HDMI, dwa porty USB 3.1, gniazdo słuchawkowe, port USB typu C oraz czytnik kart pamięci SD.

Lenovo Ideapad 320-14IKB bok lewy

Po drugiej stronie jest jedynie gniazdo blokady Kensington i kieszeń na napęd optyczny, którego jednak nie ma. Jest jedynie miejsce na niego przeznaczone.

Lenovo Ideapad 320-14IKB bok prawy

Jak już wspomniałem wcześniej, dość zaskakująca decyzja projektowa i sporo niewykorzystanego miejsca.

Klawiatura i touchpad

Ten element wypada już na szczęście o wiele lepiej, ale do tego już Lenovo zdążyło mnie przyzwyczaić. Osobiście jestem fanem klawiatur stosowanych przez tego producenta, a tutaj dodatkowo jest duży plus w postaci klawisza Ctrl znajdującego się na swoim miejscu (czyli w lewym dolnym rogu klawiatury, a nie zamienionym miejscami z klawiszem Fn, co jest standardem w laptopach Lenovo).

Lenovo Ideapad 320-14IKB klawiatura

Skok klawiszy jest dobrze wyczuwalny i cichy, więc pisanie na laptopie jest naprawdę przyjemne i wygodne. Decydują o tym odpowiedni rozmiar klawiszy, ich wyprofilowanie oraz jakość tworzywa, z jakiego zostały wykonane.

Brakuje niestety podświetlenia, co zmniejsza komfort pracy na laptopie przy słabym oświetleniu np. wieczorem, czy w nocy.

Lenovo Ideapad 320-14IKB touchpad

Touchpad jest standardowych rozmiarów. Jego powierzchnia jest gładka i poprawnie odczytuje dotyk, obsługuje także multitouch. Przyciski są zintegrowane z touchpadem.

Głośniki

Laptop wyposażony jest w dwa głośniki o mocy 1,5W każdy. Znajdują się na spodzie obudowy i grają zaskakująco dobrze. Spokojnie wystarczą do oglądania filmu, czy krótkich wideo na YT. Wprawdzie trudno doszukać się obecności niskich tonów, ale za to dźwięk jest czysty i wyraźny.

Lenovo Ideapad 320-14IKB spód

Na plus zaliczyć można też dość wysoką głośność maksymalną.

Na kolejnych stronach znajdziesz szczegółowe wyniki testów wydajności, kultury pracy, wytrzymałości baterii oraz test ekranu.