Monitoring IP

Rybki, pies, ptaszki, stacja pogodowa...

przeczytasz w 2 min.

 

Akwarium i pies pod czujnym okiem kamery

Dłuższe wyjście z domu lub wyjazd. Rybki z pewnością nie zagrażąją bezpieczeństwu mieszkania, gorzej z większym zwierzakiem, który nudząc się lubi pogryźć kapcie lub meble. Jeśli zależy nam na sprawdzeniu co robi pies lub kot podczas naszej nieobecności w domu, możemy posłużyć się kamerą z ruchomą głowicą. Z kolei do obserwacji rybek wystarczy kamerka z diodami IR do podglądu nocnego oraz gniazdem microSD - z jednej strony mamy podgląd na żywo przez całą dobę z drugiej obraz zapisywany jest na nośnik danych. A przy okazji możemy nadal być świadkami narodzin nowego narybku w akwarium ;)

Obserwowanie zwierząt

Obserwowanie zwierząt

 

Publiczna kamera i stacja pogodowa

Jak głosi stare przysłowie parasol powinniśmy nosić i przy pogodzie. Przed wyjściem z domu warto upewnić się jakie warunki panują na zewnątrz. Przy okazji możemy udostępnić dane pogodowe oraz obraz z kamery ustawionej na naszą okolicę w internecie. Stację pogodową z możliwością podłączenia do komputera możemy zakupić za około 200-300 złotych (La Crosse, Conrad czy Oregon Scientific). Do tego niezbędne będą odpowiednie czujniki termo i hydro, wiatru oraz deszczu czy ciśnienia. Tak wyposażona stacja przekazuje do komputera niezbędne dane meteorologiczne, które mogą być następnie udostępnione wraz z obrazem z kamery w postaci prostej strony WWW. Publiczne kamery IP są bardzo popularnym sposobem na dzielenie się obrazem z innymi użytkownikami sieci. Jednym z ciekawszych serwisów zawierających obraz z publicznych kamer IP jest camhacker.com czy opentopia.com.

 

Opieka nad starszymi osobami i pomoc audio

Pewnie niejeden z nas dałby wiele by żyć młodo. Niestety po pewnym czasie jesteśmy zdani tylko i wyłącznie na opiekę bliskich lub sąsiadów. Ułatwieniem obserwacji i pielęgnacji osób starszych będzie montaż kamery w pokoju, w którym przebywają. Kamera D-Link Wireless N IP Day & Night IP Camera - DCS-942L oprócz możliwości podglądu nocnego posiada także dwukierunkową obsługę audio. Tak prosty zestaw to nie tylko kontrola detekcji ruchu, ale także dzięki mikrofonowi i dodatkowym głośnikom może stanowić idealny zestaw do komunikacji.

 

 

Dziesięć sposobów wykorzystania kamer IP, to tylko fragmentem możliwości tych urządzeń. Proste kamery IP potrafią nie tylko przekazywać obraz ale także dźwięk, detekcję ruchu czy obserwację w zupełnej ciemności. Ich obsługa jest niezwykle prosta a dodatkowe oprogramowanie pozwala na nagrywanie obrazu na serwer lub alerty mail. Za 200-300 złotych możemy stworzyć system monitorowania korytarza na klatce schodowej, na której np: ktoś notorycznie niszczy elewacje, monitorować parking, garaż a także dyskretnie podglądać ptaki przylatujące zimą do karmnika. Dzięki dedykowanym stronom www, a także aplikacjom mobilnym możemy oglądać obraz i słyszeć dźwięk na smartfonach i tabletach. Z kolei montaż rejestratora NVR lub kamery z obsługą nośników danych umożliwia ciągły monitoring i nagrywanie wideo sklepu lub mieszkania. Z pewnością pozwoli to uchronić nas przed nieoczekiwanym gościem lub amatorem cudzej własności.

Wkrótce:

 • Artykuł opisujący działanie darmowej aplikacji D-Link do monitorowania na telefonie wyposażonym w system Android lub na iPhone
   
 • Poradnik z cyklu "Jak to zrobić szybko i łatwo" - jak zamontować i skonfigurować system do monitorowania D-Link.
   
 • Konkurs dla czytelników - do wygrania kamerki do monitorowania D-Link.

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mifczu
  3
  Skoro ma służyć do monitoringu parkingu to znaczy, że kamerka jest wodoszczelna? I wytrzyma śniegi, wiatry, mrozy, deszcze i grad?
  • avatar
   Rafal_0
   1
   Ja z mojego Galaxy mogę zrobić kamerkę IP, tylko dźwięk jest z opóźnieniem kilkusekundowym
   Działa po WiFi i 3G a obraz oglądasz na stronie internetowej.
   program na androida nazywa się: IP Webcam i jest darmowy
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    posiadam taką kamerkę od Dignity model NIP-09H2R. kupiłam tą kamerę w celu zamontowania w biurze. działa bezbłędnie. nagrywa w trybie kolorowym, w nocy natomiast automatycznie załącza się reflektor i kamera przechodzi w tryb czarno- biały. mimo to jakość nagrywanego obrazu pozostaje bez zarzutu. polecam każdemu
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Dość ciekawe zastosowanie tylko jak z jakością obrazu.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Czy kamery IP mogą też służyć np.do wideorozmów (bo mam kamerke IP, ale nie chce kupować internetowej)
      • avatar
       kosq83
       0
       Zastanawiałem się nad zamontowaniem czegoś w tym stylu na widok na samochód. Mieszkam na pierwszym piętrze, ostatnio miałem włam do fury. Co się okazało - mam dwie inne kamery (jedna z podczerwienią) patrzące na ulicę, gdzie stał wóz - policja przeglądała nagrania, widziała zajście - i co, nic. Dresik w kapturze, wpadł, wypadł i po dochodzeniu. Co sam bym mógł zrobić,jeśli nagrałbym go swoim sprzętem? Oglądać sobie "taśmę" w weekendy :(....
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Fajnie byłoby mieć kamerkę, która naprawdę nagrywa w rozdzielczości HD i do tego 30 klatek na sekundę. Jednak te kamerki d-linka nie wychodza poza VGA 640x480, to jest naprawdę niewiele.
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         W Polsce są też dostępne inne rozwiązania - wydaje mi się że szczególnie dla osób z ograniczonymi możliwościami finansowymi - e-cop ma takie rozwiązania.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Dziwne pozytywne opinie tu widze na temat DCS-930L
          Obaz jest fatalny i daleko odbiega od tych prezentowanych w tym artykule. Ponadto ten obraz to tylko 7x5cm wiec co to za monitoring jak z lupa trzeba patrzec na monitor.
          Na dokładke jeszcze , obraz ginie po kilkudziesieciu sekundach i trzeba robic reconnect.
          Moze ma cos zle skonfigurowanego , ajezeli tak to mysle ze na tym forum otrzymam wszystkie informacje abym zmienił zdanie o tej kamerce