Monitory

27 cali i Full HD, czyli test giganta

przeczytasz w 2 min.

Granie w gry i oglądanie filmów na tak dużym monitorze daje świetne wrażenia. Testujemy 27-calowy monitor iiyama ProLite B2712HDS, który oferuje dobrą jakość obrazu i nie jest drogi. Słowem: polecamy.

Testy monitorów na benchmark.pl 

Poprzednie testy:

 
» Zobacz wszystkie testy monitorów 


Obecnie dostępne karty graficzne są na tyle wydajne, że większość pecetów nie ma problemów z obsługą monitorów pracujących w wysokiej rozdzielczości. Do takich na pewno można zaliczyć panele Full HD. Jeśli monitor ma nominalną rozdzielczość 1920 x 1080 pikseli, na pewno nadaje się do filmów - zwłaszcza tych na płytach Blu-ray.

Co ważne, monitory komputerowe nie są już tak drogie, jak jeszcze kilka lat temu. Kiedyś panele 27-calowe były zarezerwowane wyłącznie dla zamożnych użytkowników. Obecne na zakup może pozwolić sobie niemal każdy. Dowodem na to testowany monitor iiyama. Ma przekątną 27 cali, pracuje w trybie Full HD i kosztuje 1500 zł. To relatywnie mało, jak na tak duży panel.

Monitor 27-calowy Full HD z pewnością nadaje się do następujących zastosowań:

  • Filmy Blu-ray (najwyższa jakość obrazu)
  • Gry
  • Praca, internet

Warto natomiast wiedzieć, że monitory LCD z matrycą TN - takie jak model w testach - raczej nie nadają się do grafiki i nie są najlepsze do obróbki zdjęć. Dowiedz się więcej na temat zastosowań poszczególnych matryc.

Full HD i 27 cali - co to daje?

DisplayPort - co to jest?
Na rynku pojawia się coraz więcej monitorów wyposażonych w złącze DisplayPort. Czy warto zawracać sobie nim głowę? Producenci forsują je przede wszystkim dlatego, że jest bezpłatne, podczas gdy HDMI jest opatentowane i za stosowanie tego złącza muszą uiszczać dodatkowe opłaty licencyjne.

DisplayPort pozwala na przesyłanie zarówno sygnału audio, jak i wideo - zupełnie jak HDMI. Ma kilka istotnych cech. Po pierwsze, gniazda są mniejsze, co ma znaczenie dla producentów kart graficznych i notebooków. W ofercie ATI znajdziemy karty oferujące nawet 6 złączy DisplayPort, do których można podłączyć maks. 6 monitorów. Kolejna uwaga:  chcąc skorzystać z  technologii Eyefinity do podłączenia kilku monitorów, jeden z nich musi oferować DisplayPort.

DisplayPort jest także przygotowany do transmisji sygnałów wideo 3D, jak i obsługuje rozdzielczość do 2560 x 1600.

Nominalna rozdzielczość Full HD nie jest zarezerwowana wyłącznie dla monitorów 27-calowych. W sklepach nietrudno znaleźć nawet 22-calowe modele oferujące taki tryb pracy. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że panele te nie będą się różnić powierzchnią roboczą - jedynie wszystkie elementy wyświetlane na ekranie będą większe na monitorze o przekątnej 27 cali. Jest tak, ale nie do końca.

Na 27-calowym ekranie wszystko jest na tyle duże, że niektóre elementy można śmiało… zmniejszać. Dla przykładu, tekst możesz pisać mniejszą czcionką, dzięki czemu da się przeznaczyć więcej miejsca na okienko innego programu czy odtwarzacz multimediów. Podobnie jest z innymi programami czy narzędziami, jak i niektórymi stronami WWW.

Monitor 27-calowy Full HD to także dobra propozycja dla osób mających niewielkie pokoje. Jeśli nie mieści się telewizor i komputer z monitorem, tak duży ekran może pełnić rolę zarówno monitora komputerowego, jak i TV. Wówczas wystarczy dokupić tuner TV, albo wybrać monitor w standardzie wyposażony w takie urządzenie.

Zanim przejdziemy do testu monitora iiyama, jeszcze jedna porada ogólna dla użytkowników panoramicznych monitorów. Monitory tego rodzaju są idealne do oglądania filmów i umieszczania okienek systemowych obok siebie. Warto jednak wziąć pod uwagę, że powierzchnia robocza takiego panelu się poniekąd marnuje.

Użytkownikom monitorów panoramicznych polecamy przenieść pasek zadań na prawy lub lewy bok ekranu. Na początku będziecie musieli się przyzwyczaić do takiego układu, ale warto to zrobić. Monitory tego rodzaju są szerokie, więc miejsce na pasek zadań na pewno się znajdzie, natomiast warto zwolnić miejsce na długość. Dzięki temu na ekranie zmieścisz więcej tekstu z dokumentu Worda, więcej elementów i treści oferowanych na stronach WWW, itd. Im więcej przestrzeni pionowej, tym lepiej.

  Poznaj możliwości monitorów z różnymi matrycami: TN, PVA i S-IPS