Laptopy

Testy wydajności w grach i podsumowanie

przeczytasz w 5 min.

Układ graficzny laptopa Acer Aspire 5738P powinien oferować zadowalającą wydajność w grach, oczywiście jak na komputer przenośny. Postanowiliśmy nie sprawdzać działania gier w najniższych możliwych rozdzielczościach, takich jak 800 x 600, czy 1024 x 768, a przetestować jedynie rozdzielczości wykorzystujące zalety panoramicznego ekranu.


W testach wzięły udział trzy produkcje, które może nie są specjalnie wymagające, ale są to gry jak najbardziej  nowe.

Operation Flashpoint: Dragon Rising


Trudno tu mowić o dużym komforcie rozgrywki, ale należy pamiętać, że ustawienia niskie nie są ustawieniami minimalnymi. Ustawienia minimalne pozwalają na rozgrywkę w rozdzielczości 1280 x 720 z wynikiem 21 klatek na sekundę. Co ważne, regulacja szczegółowości wyświetlanej grafiki w niewielkim stopniu wpływa na jej jakość. Niemal na każdych ustawieniach wygląda ona dobrze, czy też, jak kto woli – równie średnio.


 


Zmiana detali nie wpływa szczególnie mocno na płynność rozgrywki. Gdyby testowy układ graficzny „wyciągnął” jeszcze 10 klatek na sekundę więcej w Dragon Rising, można byłoby przyznać, że w zupełności nadaje się do tej gry. Niestety, mimo że silnik gry nie należy do najmłodszych, nie jest również specjalnie dobrze zoptymalizowany. Wszyscy, którzy trzymali kciuki za mobilnego Radeona 4570, nie powinni jednak się martwić. Mimo że układ ten niespecjalnie sprawdza się w Operation Flashpoint: Dragon Rising, to pokazał swój potencjał w kolejnych testowych produkcjach.

Battle Forge

Gra niestety nie obsługuje rozdzielczości 1280 x 720 i zmuszeni zostaliśmy do uruchomienia jej w 1280 x 768. Ma  jednak dodatkową zaletę, jaką jest wykorzystanie bibliotek DirectX 10.1 (SM 4.1).


Jak widać po wykresach, płynną rozgrywkę zapewnią jedynie detale minimalne, chociaż i tam momentami szybkość działania gry może spaść drastycznie. Nie ma jednak czym się martwić – gra wygląda naprawdę dobrze nawet w niskich detalach. Bogatsi o tę wiedzę w przypadku komputerów o podobnej konfiguracji nie będziemy musieli ściągać dodatkowej zawartości, jakim są tekstury w wysokiej rozdzielczości, które stanowią kolejne 2,5 GB do pobrania.


 

Obie rozdzielczości są bardzo zbliżone, więc siłą rzeczy wyniki również muszą być podobne. BattleForge nie dość, że jest darmowa (nie licząc płatnej zawartości), to oferuje całkiem przyzwoitą płynność rozgrywki na mobilnym Radeonie 4570.

Batman: Arkham Asylum

Batman: Arkham Asylum pomimo burzy rozpętanej przez posiadaczy produktów ATI całkiem nieźle radzi sobie na Radeonach. Brak wsparcia dla AA można wybaczyć – zwłaszcza na laptopach, gdzie antyaliasing powoduje zwykle poważne spowolnienie rozgrywki.


Zmniejszenie jakości detail najbardziej odbija się na teksturach – cała reszta trzyma przyzwoity poziom nawet przy niskich ustawieniach. Na tym przykładzie widać, że właściciele Radeonów niepotrzebnie wieszali psy na twórcach gry, bo Batman naprawdę dobrze poczyna sobie na kartach „Czerwonych”. Oczywiście brak antyaliasingu może dokuczyć, ale wszystko wskazuje na to, że najbardziej temu winna jest sama firma ATI/AMD, która nie zapewniła deweloperowi odpowiedniego wsparcia.


Przyznacie, że to nieco zabawne, gdy najlepsze wyniki osiąga gra, której twórcy byli krytykowani za dyskryminację użytkowników kart ATI Radeon.

Nikt nie spodziewał się, żeby mobilny Radeon HD 4570 umożliwił płynną rozgrywkę w najnowszych grach, ale wyniki testów pokazują, że radzi sobie przyzwoicie. 

Podsumowanie 

Z notebookiem Acer przyjemnie spędziłem prawie dwa tygodnie. Bez dwóch zdań laptop mi się spodobał. Ma bardzo przyzwoite wyposażenie, atrakcyjny wygląd, a jego cena nie powoduje palpitacji serca u osób słabego ducha i cienkiego portfela.

Jeśli dziś miałbym się zdecydować na notebooka o takim wyposażeniu i w podobnym przedziale cenowym, Aspire 5738P zajmowałby na mojej liście wysoką pozycję.

Najnowsze procesory Intela z pewnością należą do udanych, ale dwurdzeniowy Penryn wyrażnie pokazuje, że pora jego emerytury jeszcze nie nadeszła. Procesor znakomicie sprawdzi się w większości zastosowań, do których używa się komputerów przenośnych.

Podobnie rzecz ma się z mobilnym Radeonem HD 4570. Oczywiście w wielu przypadkach można zapomnieć o rozgrywce na wysokim poziomie detali grafiki, ale układ ten radzi sobie z nowymi produkcjami zadziwiająco dobrze. 

  Podsumowanie
 plusy:
ekran dotykowy i Windows 7
wydajność
wyposażenie (HDMI)
pełnowymiarowa klawiatura
stonowany design
 minusy:
stabilność ekranu przy pracy z panelem dotykowym
błyszcząca matryca
czas pracy na baterii
Orientacyjna cena w dniu publikacji testu: ok. 3300 zł
Ocena: Acer Aspire 5738P (dotykowy)
Jakość wykonania:
dobra
Wygląd i ergonomia:
zadowalające
Klawiatura:
Touchpad:
 dobra
dobry
Wymiary i waga:
dobre
Czas pracy na baterii:
 słabo
Oprogramowanie:
zadowalające
Jakość obrazu LCD:
dobra
Wydajność:
dobra
Wydajność 3D:
zadowalająca
Głośniki/dźwięk: zadowalające
Głośność/cicha praca:
dobra
Ogólna ocena:
 

Komentarze

22
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Maciej Gan
  0
  W sumie taki większy iPhone ;) Komp do Internetu, fajny ten dotykowy ekran - na pewno wygodnie się z tego korzysta :D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Dopiero teraz zrozumiałem sens promowania ekranu dotykowego. Rzeczywiście, w przypadku urządzeń mobilnych może być sporym ułatwieniem. Nie wyobrażam sobie jednak pracy na komputerze stacjonarnym za pośrednictwem ekranu dotykowego dłużej niż 5 minut :)
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    te dotykanie ekranu to jakieś zboczenie :|
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     taki mały błąd wyłapany: "ale w tym ---modemu---- musi wystarczyć rozwiązanie polegające na stosowaniu odpowiedniej kombinacji klawiszy [Fn] + klawisze kierunkowe."
     • avatar
      hiszpano
      0
      Mam pytanie do testujacych jakim cudem Vaio NW w 3d06 jest prawie 2x szybszy posiadając te sama grafike i slabszy procesor?
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Według pierwszej strony "Zastosowane w komputerze podzespoły nie są najwydajniejsze na rynku, ale pozwolą na płynną rozgrywkę w wielu (w tym najnowszych!) grach."
       Que? WTF? Od kiedy to 16 fps stanowi wyznacznik komfortowej rozgrywki? To jakiś żart na Święta czy w benchmarku pracują osoby, które nie mają pojęcia o komputerach?? :E
       • avatar
        0
        Jednym słowem cały benchmark jest owned :P Zastanawiające swoją drogą jak bardzo można mieć ubogi język w wieku 22 lat.

        "Po trzech latach nauki dziecko zna około 200 – 300 słów"

        To zdaje się 2 razy tyle co nas prawie-zbanowany nie-kolega ;)
        • avatar
         0
         Do artykułu: czytało się przyjemnie ale króciutko :)
         • avatar
          kkastr
          0
          Na drugiej stronie, na dole jest tabelka podpisana Asus G60J zamiast recenzowanego Acera :)
          Poza tym recenzja bardzo przyjemna.
          Pozdrawiam