Laptopy

Wydajność, czas pracy, ekran

przeczytasz w 2 min.

Wyniki testów w benchmarkach oraz pomiary czasu pracy na baterii znajdują się w rankingu laptopów.

1.8

Wydajność ogólna

PCMark 7 | Ogólny
2489 pkt
Cinebench 11.5 (archiwum)
0.7
0.3

Wydajność 3D

3DMark | Ice Storm
16685
3D Mark 11 | Performance
377
3DMark | Cloud Gate
1447
Unigine | Heaven, HD, DX11
6
3DMark 06 HD
2978
3DMark | Sky Diver
913
0.6

Wydajność Gry

Resident Evil | 1280x720, wysokie
13 kl/s
3.7

Czas pracy na baterii

Bateria | oszczędzanie
585 min.
Bateria | zrównoważony
330 min.
Bateria | wydajność
210 min.
7.7

Pobór energii

Oszczędzanie energii 2D
9 W
Wysoka wydajność 2D
15 W
Wysoka wydajność 3D
21 W
6.1

Jakość ekranu

Maksymalna luminancja
234 cd/m2
Kąty widzenia pionowe
3.5
Kąty widzenia poziome
3.5
1.9

Wydajność dysku

Crystal Disk Mark | zapis sekwencyjny
43 Mb/s
Crystal Disk Mark | odczyt sekwencyjny
175 Mb/s
PCMark 7 | System Storage
3882
Start systemu | CrystalDiskMark, odczyt 4K QD32
27 Mb/s
7.6

Ocena recenzenta

Jakość laptopa
4
Jakość klawiatury
3.5
Jakość obrazu
3.5
Jakość głośników
3
Cicha praca
5

Wyniki szczegółowe Acer Aspire One AO1-131

Wydajność

Acer Aspire One AO1-131 wyposażono w procesor Intel Celeron N3050. To dwurdzeniowy układ generacji Skylake o bazowym taktowaniu 1,6 GHz, które w trybie Turbo może zwiększyć się do 2,16 GHz. Jest to układ bardzo energooszczędny, a jego TDP wynosi 6 W. Poza niskim apetytem na energię odznacza się także ograniczoną wydajnością. Tego jednak spodziewałem się przystępując do testów, więc nie było to dla mnie wielkim zaskoczeniem. W teście Cinebench uzyskałem wynik 0,7 pkt. Z procesorem zintegrowany jest układ graficzny Intel HD Graphics.

Wydajność tego zestawu sprawdziłem rzecz w benchmarkach - wyniki znajdują się powyżej. Dodam tylko jeszcze szybki test w benchmarku 3D Mark. Jak można się było spodziewać, nie są powalające. Powtórzę jednak - Cloudbook nie został stworzony z myślą o wyświetlaniu skomplikowanych animacji, czy obsłudze programów graficznych. To proste urządzenie o takich właśnie możliwościach.

Nie mniej jednak płynność pracy komputera pozostawia sporo do życzenia. W zasadzie trudno tutaj mówić o możliwościach obsługi bardziej zaawansowanych aplikacji niż przeglądarka internetowa, czy proste programy biurowe. Ba, zdarza się nawet dość często, że kilka jednocześnie otwartych kart w przeglądarce potrafi przyprawić laptopa o zadyszkę.

3dmark

Dysk twardy

Miejsca na przechowywanie danych nie ma tutaj zbyt wiele. Mamy do dyspozycji jedynie dysk flash eMMC o pojemności 32 GB. Faktyczna ilość dostępnego miejsca jest jeszcze mniejsza - wynosi ok. 20 GB. Jeśli potrzebujemy więcej miejsca konieczne będzie skorzystanie ze slotu na karty SD.

Crystal Disk Mark

Ekran

Acer Aspire One AO1-131 wyposażono w ekran o przekątnej 11,6 cala i rozdzielczości 1366 x 768 pikseli. Plusem jest zastosowanie matowej matrycy, która przydaje się w mocno oświetlonych pomieszczeniach, czy w trakcie pracy na świeżym powietrzu - nie powstają na niej irytujące odblaski. Sama jakość obrazu jest poprawna, mimo że kąty widzenia są dość wąskie.

kolorymetr

Maksymalna zmierzona kolorymetrem jasność wyniosła nieco ponad 230 cd/m2. Nie jest to rewelacyjny wynik, ale w praktyce wystarcza aby zapewnić wystarczającą czytelność obrazu w każdych okolicznościach.

Czas pracy

Cloudbook jest laptopem nastawionym na mobilność. Dlatego wytrzymałości baterii była jednym z kluczowych elementów, które chciałem sprawdzić w trakcie testów. W trybie maskymalnego oszczędzania energii akumulator (przygaszony ekran, tryb samolotowy) rozładował się po niespełna 10 godzinach. Przy włączonym Wi-Fi, jasności ustawionej w połowie skali realny czas pracy to ok. 6,5 godziny, a przy maksymalnym obciążeniu podzespołów bateria wyczerpie się po ok. 3,5 godziny.

Kultura pracy

Pod względem kultury pracy Cloudbook wypada dobrze. Ponieważ mamy do czynienia z chłodzeniem pasywnym, nie ma tutaj wentylatorów. Oznacza to, że laptop pracuje praktycznie bezgłośnie, co jest dużym plusem.

temperatura spoczynektemperatury obciążenie

Zapowiedzi producenta o niskich temperaturach są jednak niestety nieco przesadzone. Lewa część panelu roboczego potrafi rozgrzać się nawet do 47 stopni Celsjusza, co jest już wyraźnie odczuwalne. W trybie spoczynku temperatury utrzymują w okolicach 30 stopni Celsjusza lub nieznacznie poniżej tego poziomu.