Smartfony

Zdjęcia, filmy, podsumowanie

przeczytasz w 3 min.

Czy producent ma się czego wstydzić?

Jeśli chodzi o kwestię aparatu, producent zdecydowanie nie wysuwa jej na pierwszy plan. Można nawet odnieść wrażenie, że jest przy omawianiu tego akurat elementu specyfikacji bardzo enigmatyczny. Z tym większą uwagę podejść należało zatem do próbnych fotografii.

Jakość zdjęć z aparatu głównego

Alcatel OneTouch Go Play wyposażony jest w matrycę o rozdzielczości 8 Mpix (przysłona f/2.0). Domyślnie ustawiony format zdjęć to 16:9 i nie wspominam o tym bez powodu. Przy takiej konfiguracji otrzymujemy bowiem zdjęcia 3264 x 1836 pikseli, czyli 6 Mpix. Wprawdzie format ten wykorzystywany zdaje się być nieco rzadziej (zwłaszcza zdjęcia poziome wyglądają zdaniem niektórych na nienaturalnie wysokie), niemniej dla zwolenników takiego rozwiązania wypadało sprawdzić, jakie daje efekty.

Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie most
Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie sosna
Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie figurkaAlcatel OneTouch Go Play zdjęcie woda
Zdjęcia wykonane aparatem tylnym (16:9)

Wyższą rozdzielczość uzyskujemy po przełączeniu się na format 4:3. W takich przypadku zdjęcia cechują się już rozdzielczością 3264 x 2448 pikseli, a zatem wykorzystują maksymalne możliwości matrycy.

Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie liść
Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie tatarakAlcatel OneTouch Go Play zdjęcie kładka
Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie listek
Zdjęcia wykonane aparatem tylnym (4:3)

W praktyce nie przekłada się to na znaczące różnice. Dobrze ilustrują to zresztą poniższe zdjęcia. Ten sam kadr uchwycony z ustawieniami odpowiednio 16:9 i 4:3.

Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie pomnik format 16:9Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie pomnik format 4:3

Zdjęcia, jakie wykonać można aparatem głównym Alcatel OneTouch Go Play są akceptowalne i jest to chyba najtrafniejsze słowo. Na zbliżeniach da się zauważyć wyraźne rozmycia, uwidaczniające się często w rogach kadru, fotografowanie bardziej oddalonych obiektów również nie zapewnia ich dużej szczegółowości.

Podobać mogą się jednak bardzo ładnie odwzorowane kolory, zwłaszcza na fotografiach wykonywanych przy słonecznej lub chociażby w miarę pogodnej aurze. Niestety, z racji panującej za oknami pory roku nie udało się uchwycić za wiele.

Główny moduł aparatu wspomagany jest przez diodę LED, niemniej jakość zdjęć wykonywanych w słabych warunkach oświetleniowych wypada znacznie gorzej niż tych robionych w dzień.

Jakość zdjęć z aparatu przedniego

Analogię zauważyć można w przypadku przedniego aparatu. Również tutaj domyślnie ustawiony jest format 16:9, który może być zmieniony na 4:3. Parametry zdjęć wyglądają już jednak inaczej i wynoszą odpowiednio 2048 x 1152 pikseli lub 2560 x 1920 pikseli.

Większego sensu korzystania z tej pierwszej opcji nie widzę, ponieważ zdjęcia są wtedy kiepskie. Frontowy moduł cechuje się rozdzielczością 5 Mpix i przysłoną f/2.4. Nie są to parametry rewelacyjne, w praktyce względem głównego aparatu jest zauważalnie gorzej, niemniej, przy wyższych ustawieniach, do sporadycznych selfie powinno wystarczyć.

Alcatel OneTouch Go Play zdjęcie kamera frontowa
Alcatel OneTouch Go Play kamera frontowa zdjęcie plener
Zdjęcia wykonane aparatem przednim (4:3)

Interfejs

Interfejs domyślnej aplikacji nikogo zaskoczyć nie powinien. Tak samo jak dostępne funkcje, których szczególnie wielu nie ma. W przypadku kamery głównej zaakcentować wypada HDR oraz Skaner, dzięki któremu odczytać można kody QR. Nic odkrywczego, ale jednocześnie coś bardzo przydatnego. Przy kamerze frontowej dodatkowe opcje zredukowane zostały niemal do zera.

Alcatel OneTouch Go Play kamera tył interfejs

Alcatel OneTouch Go Play kamera przód interfejs

Jakość filmów

W przypadku filmów ciekawostką jest, iż zarówno tylny jak i przedni moduł umożliwiają rejestrowanie materiałów w takich samych rozdzielczościach - 480p, 720p i wreszcie 1080p. Nie należy jednak nastawiać się na to, iż efekty prezentują się identycznie. Rozdzielczość kamer to nie wszystko i widać to tutaj bardzo wyraźnie.

Filmiki z kamery głównej wyglądają dużo lepiej, niestety brakuje tutaj optycznej stabilizacji obrazu, jest jedynie elektroniczna, zdecydowanie mniej skuteczna. Kamera przednia to raczej propozycja do wideo-rozmów niż poważnego nagrywania.


 


Podsumowanie

Podsumowanie testu Alcatel OneTouch Go Play i wydanie na jego temu jednoznacznego osądu nie jest zadaniem łatwym. Głównie dlatego, że w ostatnim czasie konkurencja wśród smartfonów do 1000 złotych jest naprawdę spora.

Jeśli chodzi o jakość wykonania, Alcatel OneTouch Go Play nie ma się czego wstydzić. Większość modeli zostawia nawet pod tym względem w tyle, zwłaszcza, że obudowa jest tutaj nie tylko bardzo dobrze spasowana, ale i uszczelniana (IP67). Nie każdemu spodoba się jednak sama faktura tylnego panelu i ogólna stylistyka tego modelu.

Wydajność, jak na zastosowane przez producenta podzespoły, pozostaje akceptowalna, chociaż na tym polu zawsze chciałoby się więcej. Czas pracy na baterii wypada całkiem dobrze, interfejs jest przejrzysty, a obraz na ekranie bardzo wyraźny. Na plus zapisać trzeba także obecność modułu LTE oraz zdjęcia dzienne - o ile nie jest się zagorzałym fanem mobilnej fotografii.

Czas spędzony z Alcatel OneTouch Go Play w ogólnym rozrachunku uznać mogę za przyjemny. W związku z tym, mając na uwadze elementy, które chciałoby się poprawić, smartfon wart jest zainteresowania.

Ocena końcowa:

 • bardzo dobry ekran IPS
 • przejrzysty intrfejs
 • łączność LTE
 • dość dobre zdjęcia dzienne z tylnego aparatu
 • bardzo dobrze spasowana obudowa odporna na zabrudzenia
 • wodoszczelność IP67
 • oryginalna stylistyka...
   
 • ...która nie każdemu musi się spodobać
 • mała ilość przestrzeni na dane
 • przeciętna jakość materiałów wideo z przedniej kamery

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  4
  Za tą cenę wybrałbym Motorolę Moto G 3 gen.
  • avatar
   kujonek12304
   3
   Za tą cenę wolał bym Alcatel One Touch Idol 3 4.7
   • avatar
    R2rr0
    1
    Trochę wyżej wymienione propozycje mijają się tutaj z celem. Owszem są pod kilkoma względami lepsze, ale wypadałoby mieć na uwadze target tego smarta i wodoszczelność. A skoro tak to rozważać można wskazaną Moto G 3 gen.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Moto G 3 gen.
     • avatar
      CzornyProrok
      -1
      Zdecydowanie lepszym wyborem jest Meizu M2 Note
      • avatar
       Konto usunięte
       -1
       Wolę wybrać Meizu M2 ;D
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Wolę wybrać Meizu M2 ;D
        • avatar
         Konto usunięte
         -3
         za tą cene wolał bym lumie 640
         • avatar
          NewUnnamedUser
          0
          Posiadam ALCATEL ONETOUCH IDOL 3 5.5", bardzo fajny smartfon. Używam go od kilku miesięcy, aplikacji mam od groma (sporo niepotrzebnych) oraz gier i telefon śmiga jak nowy, nic nie zamula. Ładny duży ekran; cieniutkie, wąskie ramki, bardzo dobre głośniki/jakość dźwięku. Jedyny co to mały minusik za aparat, który robi przeciętne zdjęcia, jak na 13 mpix aparat. Swoja drogą orientuje się ktoś, czy ALCATEL wypuści aktualizację do Androida 6, dla tego modelu?
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           Ten model alcatela jest świetny miałem kiedyś ALCATEL ONE TOUCH IDOL .