Procesory

AMD Athlon 240GE - czy warto kupić?

przeczytasz w 2 min.

Pojedynek z Pentiumem G4560 ujawnił, że 240GE nie ma się czego wstydzić pod względem wydajności rdzeni procesora, ani zintegrowanej karty graficznej i najzwyczajniej na świecie jest lepszy od popularnego taniego procesora Pentium G4560. W przypadku rdzeni procesora jest to minimalna różnica, ale w przypadku zintegrowanej grafiki bardzo duża. 

Dopiero po wykorzystaniu zewnętrznej karty graficznej wychodzi na jaw, że Pentium wciąż będzie lepiej sprawdzał się w grach. Zapewne nie w każdym przypadku, ale... jednak. Pamiętajmy oczywiście o tym, że w przypadku jeszcze mniej wydajnych kart graficznych różnice pomiędzy tymi procesorami się zatrą.

Możliwości zintegrowanej grafiki Vega 3 (Athlon) mają się nijak do skromnych możliwości HD 610 (Pentium G4560 czy G5400). Może to wciąż budżetowa integra, ale na przykład umożliwia rozgrywkę w Fortnite w rozdzielczości 1280 x 720. Niby niewiele, ale integry procesorów Pentium tego nie umożliwiają. Dopiero ujawnione niedawno możliwości zintegrowanych grafik Intela 11 generacji, mają co nieco zmienić tą sytuację. Zwracamy również uwagę, że niektóre płyty główne umożliwiają już przypisane do zintegrowanych grafik AMD nawet 3 GB VRAM.

Tak jak wspominaliśmy, 220GE i 240GE są wciąż nowościami na naszym rynku i ceny są obecnie nieco zawyżone - warto poczekać na ich ustabilizowanie. W segmencie ekonomicznym liczy się przecież każde 10 zł.

Opłacalność

O ile Athlon 200GE rozjeżdżał procesory Celeron (które są na tej samej półce cenowej), to aktualne ceny Athlonów 220GE i 240GE już wcale nie są takie atrakcyjne. Biorąc pod uwagę, że model 200GE również można podkręcić do 4 GHz, to właśnie on pozostaje królem opłacalności i fukcjonalności. Oczywiście to wszystko pod warunkiem, że zamierzamy wykorzystać płytę do podkręcania, a więc np. B350/B450.

Jeśli celujemy w najtańsze płyty A320, to można wziąć pod uwagę zakup 220GE i 240GE bo są odpowiednio 200 i 300 MHz szybsze od 200GE. Możliwości tych procesorów są tak zbliżone, że jedyne na co należy zwrócić uwagę przy wyborze modelu to aktualna cena. 100 MHz naprawdę nie robi większej różnicy.

Podsumowanie

AMD ma w końcu naprawdę ciekawe propozycje w segmencie budżetowym. Jeszcze do niedawna istniał tu Pentium i tylko Pentium, a dziś te Athlony naprawdę robią kawał dobrej roboty. No i łatwo przeskoczyć na Ryzeny najnowszej generacji, bez konieczności wymiany płyty głównej.

Dla takiego nerda jak jak, testy nowych Athlonów były najlepszą zabawą ze sprzętem od ładnych kilku lat. Podkręcanie budżetowych procesorów to jest właśnie to! A że potrzeba do tego droższych płyt głównych z chipsetem B350/B450? To prawda, ale ceny takich płyt zaczynają się od około 250 zł (ceny modeli A320 od 200 zł), więc tragedii nie ma. Trzeba się tylko zorientować, czy wybrany przez nas model otrzymał aktualizację UEFI BIOS umożliwiającą podkręcanie Athlonów.

AMD Athlon 240GE - ocena końcowa

 • dwa rdzenie/cztery wątki o taktowaniu 3,5 GHZ
 • przyzwoita zintegrowana grafika Vega 3
 • duże możlwości rozbudowy na platformie AM4
 • niskie TDP na poziomie 35W
 • możliwość podkręcania i odblokowania przepustowości PCIe na płytach lepszych niż A320
 • aktualnie nieco zawyżona cena
 • PCIe x4 (z możliwością odblokowania do x8 na niektórych płytach głównych)

dobry produkt benchmark.pl

AMD Athlon 220GE - ocena końcowa

 • dwa rdzenie/cztery wątki o taktowaniu 3,4 GHZ
 • przyzwoita zintegrowana grafika Vega 3
 • duże możlwości rozbudowy na platformie AM4
 • niskie TDP na poziomie 35W
 • możliwość podkręcania i odblokowania przepustowości PCIe na płytach lepszych niż A320
 • aktualnie nieco zawyżona cena
 • PCIe x4 (z możliwością odblokowania do x8 na niektórych płytach głównych)

dobry produkt benchmark.pl

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  4
  Dla mnie do PC za słabe. Teraz R5-1600X za 550-600zł to jest najlepsza uniwersalna opcja.
  Oczywiście jeśli ktoś potrzebuje taniego PC do podstawowych zadań, to nie ma nic tańszego o podobnej wydajności od 200GE + A320.
  Jeśli ktoś zamierza kupić dGPU, to jednak już lepiej dopłacić do R5-1600X. Cena wzrośnie o 250-300zł (przy zestawie za 2000-2500 zł to nie tak dużo), ale zyskamy kilka razy wydajniejszy sprzęt.
  • avatar
   kitamo
   2
   "Możliwości zintegrowanej grafiki Vega 3 (Athlon) mają się nijak do skromnych możliwości HD 610 (Pentium G4560 czy G5400)."
   troche bez sensu zdanie.
   • avatar
    wolak
    -1
    Taki procesor to kupuje się do zestawu biurowego,ewentualnie do www i filmów, a nie do grania.
    • avatar
     cacodemon
     -1
     " w cenie nieco ponad 300 zł!" to się kupuje używanego 2600k
     • avatar
      Telpher
      -1
      jest to szybsze od snapdragona 845 z adreno 630 ?
      Fortinite chodzi tam przecież w fullhd bez przycinki.
      • avatar
       StartX_pl
       -7
       W cenie tego procka jest poelasingowy komp z i5, który przegania i pentium g i tego amd.