Procesory

Najlepsza propozycja w segmencie 500-600 zł

przeczytasz w 2 min.

Poprzednie, wydajniejsze procesory Ryzen 7 i Ryzen 5 dzielnie stawiły czoła modelom konkurencji, a tym samym nieźle namieszały na rynku komputerów stacjonarnych. Podobnie to powinno wyglądać w przypadku ekonomicznych układów Ryzen 3, nie tylko ze względu na wydajność, która często okazuje się dużo lepsza od odpowiedników z obozu „niebieskich”, ale również bardziej przyszłościową platformę i mniej restrykcyjne podejście do kwestii podkręcania.

AMD Ryzen 3 1200 i 1300X

Jeżeli czytaliście nasze poprzednie testy wydajniejszych Ryzenów, to kwestia wydajności właściwie była łatwa do przewidzenia. W zastosowaniach typowo procesorowych układy wypadają dużo lepiej od konkurencyjnych jednostek – Ryzen 3 1200 często dorównuje modelom Core i3 7300 i 7350K, natomiast Ryzen 3 1300X już depcze po piętach droższemu Core i5 7400. Przewaga rdzeni fizycznych daje więc o sobie znać.

W grach jest ciut gorzej, bo maksymalnie możemy liczyć na osiągi zbliżone do odpowiedników cenowych z obozu Intela. Warto jednak zauważyć, że zależność ta z czasem powinna się zmieniać na korzyść AMD, bo deweloperzy coraz chętniej optymalizują swoje tytuły właśnie pod kątem nowej generacji układów z rdzeniami Zen.

Warto również wspomnieć, że nowe procesory AMD mają jeszcze jeden poważny atut, którego brakuje w platformie konkurencji - bardziej przyjazne podejście do kwestii podkręcania. Wszystkie modele z serii Ryzen mają odblokowany mnożnik i można je podkręcać nawet na niedrogich płytach głównych z chipsetem B350, natomiast na budżetowych modelach A320 przewidziano możliwość zwiększenia taktowania pamięci RAM.

W naszym przypadku obydwa modele zaoferowały podobny potencjał na przetaktowanie, co pozwoliło im dzielnie konkurować z tańszymi modelami Core i5. Co ważne, do podkręcania układów nie trzeba inwestować w wydajne chłodzenie (do lekkiego podbicia zegarów wystarczy nawet dodawany w zestawie Wraith Stealth). Jeżeli nawet po OC wydajność układów okaże się niewystarczająca, zawsze pozostaje opcja modernizacji komputera do wyższych modeli Ryzen 5 lub nawet Ryzen 7. Ponadto z biegiem czasu na podstawkę AM4 powinny wychodzić nowsze generacje procesorów, bo producent obiecał tutaj kilkuletnie wsparcie.

Jak to wygląda pod względem opłacalności? Ryzen 3 1200 ma u nas kosztować około 490 złotych i tę opcję polecamy zwolennikom podkręcania. Ryzen 3 1300X pracuje już z całkiem wysokimi zegarami, więc jego cena jest odpowiednio wyższa – na naszym rynku powinna wynosić około 590 złotych. Summa summarum układy Ryzen 3 aktualnie stanowią najlepszą propozycję w segmencie do 500-600 złotych. Brakuje nam tylko odpowiedzi na Pentiuma G4560, który nawet mimo podwyżki nadal wydaje się bezkonkurencyjną propozycją z najniższego segmentu cenowego. AMD, a może by tak wydać Ryzena 3 1100 za jakieś 350-400 złotych? :)

AMD Ryzen 3 1200 - Ocena końcowa:

 • przyszłościowa platforma AM4
 • konkurencyjna wydajność w zastosowaniach procesorowych
 • niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
 • bardzo niskie temperatury
 • odblokowany mnożnik...
 • ...a przy tym bardzo wysoki potencjał na OC
 • bardzo atrakcyjna cena na tle konkurencji
 • słaba wydajność w zastosowaniach jednowątkowych
 • wydajność w grach mogłaby być wyższa

Dobry Produkt  Super Opłacalność

AMD Ryzen 3 1300X - Ocena końcowa:

 • przyszłościowa platforma AM4
 • konkurencyjna wydajność w zastosowaniach procesorowych
 • niewielkie zapotrzebowanie na energię elektryczną
 • niskie temperatury
 • odblokowany mnożnik...
 • ...a przy tym wysoki potencjał na OC
 • wydajność w grach mogłaby być wyższa
 • nienajlepsza opłacalność na tle Ryzena 3 1200 (zakładając OC)

Dobry Produkt

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dudi4Fr
  13
  Myślałem we w grach te 4 jajka będą lepiej się sprawować ale i tak nie jest źle. Najważniejsze że AMD konkuruje z Intelem kolejnym segmencie rynku.

  AMD ma jeszcze jednego Asa w rękawie o którym nie napisaliście. Z Ryzen'a 3 można zrobić upgrade na 7 czyli przejście z 4/4 na 8/16, coś co u Intela wymaga pakowanie się w problematycznie x299.

  Mainstream skończony teraz pora na High End i lapki AMD!
  • avatar
   UncleFester
   8
   Nieźle , ciąg dalszy powrotu AMD na rynek procesorów .
   Mam nadzieję że , Intel się postara przy premierze sześcio rdzeniowych coffee lake , bo inaczej marnie to widzę .
   • avatar
    force
    2
    Zamówiłbym te najtańsze jako nowe kompy do biura ale to nie ma grafiki :/ Kiedy te ślimaki z AMD wydadzą nowe APU??
    • avatar
     jarekzon
     2
     Można by trochę złośliwie i żartobliwie powiedzieć: Odwróć tabelę Intel na czele. Kto by przewidział, że sytuacja może się tak zmienić. Wróciliśmy do tych fantastycznych czsów, kiedy to z niecierpliwością czeka się na test procesorów i czyta się go od dechy do dechy. Warto było czekać tyle lat na reaktywację AMD.
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      Fajnie że Amdy lepszy od intela, a gdzie komentarze fanboyów intela ? brakuje mi ich pitolenie na benchmarku
      • avatar
       elkomendante
       1
       Ja pamiętam jeszcze jedną fajną rzecz, jak to zawsze zwolennicy niebieskiej strony pisali kiedy wychodziły procesory z serii FX : "O AMD, znowu wincej rdzeniufffff", zresztą to samo było wypisywane podczas premiery ZEN.
       Teraz jak intel również idzie w więcej rdzeni to jakoś niebieskie chłopaki ucichły. Nie ma już "wincyj rdzeniufff", tylko jest postęp i ochy oraz achy.
       Hipokryzja w czystej postaci.
       • avatar
        drcocaina
        0
        Ale się rozpogodziło :). Ktoś kiedyś śpiewał: Iść, ciągle iść w stronę słońca
        W stronę słońca aż po horyzontu kres
        Wreszcie kończy się epoka uzależnienia(platformy AMD zawsze były bardziej ekonomiczne tylko nie zawsze tak wydajna).
        CZAS NA WYMIANĘ TALII i ja się dołożę (kasa czeka).
        Ankieta: Ryzen Threadripper
        • avatar
         wojciechu15
         0
         Fajnie, że AMD idzie do przodu - pewnie teraz coś się ruszy.

         Chociaż w sumie patrząc na testy to i tak wychodzi na to, ze budując budżetowy PC do zastosowań domowych czy biurowych to i tak nie opłaca się kupować nic innego niż Pentium G4560 - w grach praktycznie na tym samym poziomie co testowane Ryzeny czy i3, a do pakietu office czy scrollowania facebooka albo innych stron internetowych starczy z hukiem.
         • avatar
          Voyt3c
          -1
          Czyli do zastosowań rozrywkowych, przy ograniczonym budżecie, Pentium to dalej lepszy wybór - kilka klatek mniej (średnio, nie zawsze, przykład: Tomb Raider), a cena przez pół.