Laptopy

DVD Upscaling w praktyce i testy

przeczytasz w 2 min.

 

ATI Stream i DVD Upscaling

AMD wyraźnie sygnalizuje, które oprogramowanie przyśpieszy pracę użytkownika na danym sprzęcie z technologią AMD Vision. W swoich folderach reklamowych firma AMD podkreślała możliwość wykorzystania wtyczki SimHD w programie ArcSoft Total Media Theatre na notebookach w podstawowej wersji AMD Vision. Dzięki wtyczce SimHD program może wykorzystywać do efektów specjalnych moc kart graficznych, w tym mobilnego Radeona HD 4200 zastosowanego w testowym notebooku.

Program ArcSoft TotalMedia Theatre 3 Platinum nie był dołączony do testowego notebooka. Każdy może się jednak zaopatrzyć w wersję demo, którą można testować za darmo przez 15 dni (posiada one jednak pewne ograniczenia). Nie będziemy tu rozwodzić się nad zaletami i wadami tej aplikacji jako odtwarzacza, ale skupimy się wyłącznie na pluginie SimHD, jego możliwościach i efektach działania.

SimHD wykorzystuje moc kart graficznych do efektu zwanego DVD Upscaling. Generalnie chodzi o poprawienie jakości obrazu w jakości DVD, który jest wyświetlany na ekranie HD. Nie należy oczywiście wierzyć w cuda (czy też CUDA - SimHD potrafi wykorzystać także karty NVidii) i zakładać, że jakakolwiek aplikacja potrafi w czasie rzeczywistym przetworzyć film DVD do jakości HD. Cały zabieg polega po prostu na wyostrzeniu przeskalowanego (powiększonego do rozdzielczości HD) obrazu.

SimHD może pracować w trybie zwykłym (wyostrzanie całego obrazu), Comparison (dwa ekrany ze zdublowanym obrazem, z czego jeden jest wyostrzany) oraz Splitting (ekran przedzielony w pionie na dwie części, z czego prawa jest wyostrzana).
W każdym przypadku testowy laptop odtwarzał treści płynnie i bez najmniejszego problemu. Jak widać na poniższym zdjęciu, przy stopklatce widać wady zastosowania tej metody.

Obraz owszem jest wyraźniejszy, ale przy okazji wyostrzania widoczne stają się piksele. Efekt nie służy jednak do podziwiania stopklatek, ale oglądania filmów. Statyczny obraz nie oddaje w pełni efektu końcowego. Podczas filmu obraz faktycznie wygląda bardziej wyraziście, ale też staje się bardziej ziarnisty. Generalnie działanie wtyczki należy uznać za ciekawe, a czy skorzystamy z jej możliwości to już zależy od subiektywnych odczuć każdego widza.

 

 Testy: Sandra, PC Mark Vantage i 3D Mark 06

Zaczniemy dość nietypowo, bowiem od... indeksu wydajności systemu Windows. Jak Internet długi i szeroki, nigdzie nie można znaleźć informacji, że jest to szczególnie wiarygodny test, ale z czystej ciekawości postanowiliśmy go uruchomić. .

 

Windows 7 ocenił, że podzespoły zastosowane w notebooku charakteryzują się podobną wydajnością. Jedyny wynik, który odstaje od reszty to wydajność układu graficznego dla pulpitu Windows Aero. Testy w benchmarkach firm SiSoftware oraz Futuremark nie przynoszą większych niespodzianek.