Laptopy

Notebook w podstawowej wersji AMD Vision

przeczytasz w 2 min.

Notebook który trafił w nasze należał do pierwszej (podstawowej) rodziny AMD Vision. Nie jest to demon prędkości, na którym bezproblemowo uruchomimy najnowsze produkcje rozrywkowe. Nie zamierzaliśmy jednak spędzać całego czasu na testowaniu zastosowań do których został stworzony, czyli na oglądaniu filmów DVD, edytowaniu zdjęć, czy przeglądaniu stron internetowych. Chcieliśmy się przekonać co można z niego wycisnąć i na ile faktycznie go stać.

 

Testowy notebook został wyposażony w

  • 16-calowy ekran o rozdzielczości 1366 x 768
  • procesor Athlon II Dual-Core M300
  • 3GB RAM
  • sercem laptopa jest układ AMD 785GX (RS880M),
  • a za wyświetlanie obrazu odpowiada Mobility Radeon HD 4200 (256 MB współdzielonej pamięci).
  • notebook pracował pod kontrolą 32-bitowej wersji Windows 7.

Ciekawość z pewnością budzi mobilny Radeon HD 4200 – o jego wadach i zaletach napiszemy szczegółowo za chwilę. Z miejsca można jednak zaznaczyć, że z punktu widzenia graczy nie należy on do tytanów wydajności. Wyposażono go za to w funkcje przydatne w zastosowaniach multimedialnych. 

 

Detale

Zastosowany w notebooku procesor to dwurdzeniowy Athlon II wykonany w 45-nanometrowym procesie produkcyjnym. Pracował on z maksymalnym taktowaniem 2,2 GHz i został wyposażony 1 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu. Należy tu zaznaczyć, że notebook który dostał się w nasze ręce był próbką inżynieryjną. Zastosowany w nim procesor działał z nieco większą częstotliwością (2,2 GHz) niż CPU które znajdziemy w wersjach sklepowych (2 GHz). 200 MHz nie jest może różnicą powalająca, ale z pewnością mogła ona mieć niewielki wpływ na testy.

   

Układ graficzny został wyposażony w 256 MB RAM. Niestety, nie jest to dedykowana pamięć graficzna, ale pamięć współdzielona. Głównie właśnie przez to rozwiązanie sprzętowe Radeon HD 4200 w testowym laptopie tracił sporo ze swojej mocy. Porównując mobilnego Radeona HD 4200 (RV620) do modelu 3200 (RV610) początkowo nie zauważymy żadnych różnic.

Wydajność układów 3200 i 4200 w grach będzie więc bardzo podobna. Mobility Radeon HD 4200 został jednak wyposażony w obsługę DirectX 10.1 (Shader Model 4.1). Produkcje wykorzystujące DX 10.1 do komfortowej rozgrywki wymagają jednak znacznie wydajniejszego układu graficznego. Oczywiście można je na HD 4200 uruchomić, ale przyjemność z rozgrywki będzie wątpliwa.

To co rzeczywiście odróżnia HD4200 od swego poprzednika, to sprzętowe wspomaganie dekodowania wideo w nowej wersji (UVD2), a także między innymi poprawianie jakości obrazu i możliwość dekodowania materiału wideo z dwóch źródeł równocześnie. Dokładną specyfikacją układu można znaleźć na stronie AMD.