Tablety

Zintegrowane kamerki

przeczytasz w 2 min.

Ocena jakości zdjęć oraz nagrań wideo nie sprawia w tym przypadku kłopotów – są one po prostu słabe, a w niektórych sytuacjach wyglądają wręcz tragicznie. Z doświadczenia wiemy, że proste aparaty cyfrowe wbudowane we współczesne smartfony i tablety oferują tym lepszą jakość, im lepsze (bardziej intensywne) jest oświetlenie.

O dziwo w przypadku Archosa 80 G9 Turbo jest odwrotnie. Przeprowadziliśmy mały eksperyment, fotografując identyczną scenę w momencie gdy była ona intensywnie oświetlona promieniami słońca, a następnie w chwili gdy słońce schowało się za chmurą. Jak widać różnica jest kolosalna.

Archos 80 G9 Turbo - przykładowe zdjęcie

Archos 80 G9 Turbo - przykładowe zdjęcie

Tablet nie potrafił zmniejszyć czułości, zwiększyć przesłony, skrócić migawki lub wykonać jakiejkolwiek innej czynności, która zapobiegłaby powstaniu tak wyraźnych "przepaleń". Gdy słońce zostało zasłonięte, jasność fotografowanego obiektu spadła na tyle, że jakość zdjęcia można już było określić jako słabą, a nie fatalną. Niestety ani razu nie udało się wykonać zdjęcia dobrego, za co winę ponosi bardzo słaba optyka, zastosowanie silnych algorytmów odszumiających, niska rozdzielczość oraz brak autofokusa.

Najlepiej wychodziły obiekty oddalone nie więcej niż 1 lub maksymalnie 2 metry od obiektywu, pod warunkiem, że światło nie było za mocne, ani za słabe. Jeśli obiekt był za blisko (np. kilkanaście cm od tabletu), to na zdjęciu wychodził rozmyty.

Archos 80 G9 Turbo - przykładowe zdjęcie

Kamerka jest tylko jedna (przednia). Jej rozdzielczość to 1280x960 px (1,23 Mpx). Lampy doświetlającej brak. W ustawieniach aparatu znajdziemy m.in. balans bieli, efekty kolorystyczne (np. sepia, czarno-biały, negatyw itp.), korektę ekspozycji, tryb scenerii (auto lub noc), geotagging oraz rozdzielczość.

Filmy o rozdzielczości 1280x720 px prezentują jakość właściwie identyczną jak zdjęcia. W słoneczny dzień nagrania są przepalone i nieostre, a w słabszym świetle po prostu nieostre. Nie spodziewaliśmy naturalnie się cudów po kamerce przedniej, która służy głównie do wideokonferencji, ale przyznać musimy, że jest to jeden z najgorszych modułów foto-wideo, jakie widzieliśmy w tabletach.

W ustawieniach znajdziemy m.in. balans bieli, efekty kolorystyczne, zabawne twarze (ściśnięcie, wielkie oczy, wielkie usta itp.), nagrywanie z odstępem poklatkowym, rozdzielczość oraz geotagging.

Do czatów wideo posłużyć może domyślnie zainstalowana i bardzo prosta w obsłudze aplikacja Google Talk, znana chyba wszystkim użytkownikom współczesnych urządzeń z Androidem. Warto jednak zwrócić uwagę na to, że do połączenia między urządzeniami z Androidem na pokładzie wymagana będzie przynajmniej wersja 2.2 systemu (smartfony i małe tablety) lub 3.x (tablety). Najbardziej zalecana jest oczywiście najnowsza wersja 4.0 ICS, przeznaczona równocześnie dla smartfonów i tabletów (Archos 80 G9 taką aktualizację już otrzymał).