Tablety

Aplikacje

przeczytasz w 3 min.

Interfejs Asusa robi bardzo dobre wrażenie. Być może jest nieco zbyt kolorowy, ale zdecydowanie nie brakuje mu przejrzystości i intuicyjności. Tak naprawdę nie różni się on aż tak bardzo od czystego interfejsu Androida 4.3, największe różnice leżą w kolorystyce i wyglądzie ikon oraz innych drobnych elementów graficznych.

Pierwszy przycisk na dolnym pasku systemowym wysuwa prostą galerię widżetów. Po wybraniu jednego z nich pojawi się on na pulpicie w postaci prostej, pływającej aplikacji.

Domyślnie jest ich 7, ale w razie potrzeby dołożyć możemy kilka kolejnych.

Na pulpicie umieścić można kilka aplikacji obok siebie. Bez problemu można je przesuwać, a niektóre z nich maksymalizować do postaci pełnoekranowej.

Po włożeniu karty micro SIM do odpowiedniego slotu możemy nie tylko łączyć się z internetem przez sieć komórkową, ale również wykonywać połączenia telefoniczne dokładnie tak jak w przypadku zwykłych telefonów - przykładając Asusa do ucha.

Co ciekawe rozmowy telefoniczne można nagrywać.

Z tabletu można też wysyłać (i odbierać) SMS'y. Interfejs klawiatury spisuje się dobrze, gdyż pola znaków są duże i odpowiednio rozmieszczone. Producent poprawił też wcześniejszy problem związany z brakiem polskiej litery „ą”.

System podpowiedzi i autokorekty działa poprawnie.

Brzmienie odtwarzanej muzyki oraz dźwięków filmowych będziemy w stanie dopasować do swoich preferencji dzięki funkcji Audio Wizard (Kreator Audio). Jego interfejs również unowocześniono.

Asus Splendid to prosta, ale przydatna aplikacja służąca do zmiany kolorystyki ekranu. Aktywować możemy nie tylko tryb żywych kolorów (Vivid Mode), ale również zmienić ich temperaturę (zimniejsza lub cieplejsza) lub całkowicie zmienić kolory.

App Lock to prosty, ale bardzo przydatny program ograniczający dostęp do wybranych aplikacji oraz plików. Jeśli oprócz jednego głównego użytkownika z tabletu korzystają jeszcze inne osoby, to dobrym pomysłem będzie zabezpieczenie kilku najbardziej istotnych, prywatnych folderów i aplikacji służących do komunikacji (np. poczta elektroniczna, czat, aplikacje społecznościowe).

Do czytania gazet wykorzystamy bardzo przyjemnie działającą aplikację o nazwie Press Reader. Artykuły czytać możemy w postaci oryginalnej lub przetworzonej tak, aby ich treść wyświetlała się lepiej na ekranach urządzeń ultramobilnych. Drugi z tych trybów jest zdecydowanie bardziej godny polecenia.

Domyślnym aplikacją służącą do odtwarzania plików audio jest Muzyka Play, stanowiąca integralną cześć systemu Android. W niektórych krajach połączona jest ponadto ze sklepem online w którym nabyć możemy multimedia - w Polsce kupić można przede wszystkim aplikacje i książki, ale na muzykę i filmy musimy jeszcze poczekać. Odtwarzacz poprawnie dekoduje kilka popularnych formatów muzycznych i oferuje prosty, czytelny interfejs, ale jego funkcjonalność jest podstawowa. Bardziej zaawansowanym użytkownikom radzimy skorzystać z zewnętrznych aplikacji, takich jak np. Poweramp.