Laptopy

Wyposażenie cz.2

przeczytasz w 2 min.

Z jego prawej strony znajdziemy autorskie rozwiązanie ASUS-a, na które składa się blok 4 przycisków dotykowych. Są odpowiedzialne m.in. za przywoływanie konsoli DirectConsole, logowanie do systemu ExpressGate, przeskok pomiędzy trybami Power4Gear (stopnie oszczędzania energii), a także dezaktywację zintegrowanego touchpada.

Touchpad, jako domyślne urządzenie wskazujące, pracuje w tym modelu stosunkowo precyzyjnie. Kursor nie popada w tendencję do zacinania, a występujące opóźnienia można uznać nie tyle za pomijalne, co stosunkowo mało szkodliwe. Tu jest dosyć dobrze, tym bardziej że sama powierzchnia dotykowa ma charakterystyczną i bardzo przydatną podczas pracy matową powłokę, zapewniającą większą pewność prowadzenia kursora po ekranie. Można się jednak nieco przyczepić do wysokiej twardości obydwu przycisków, choć z drugiej strony w czasie dłuższej eksploatacji nie powinny się one nam pod naciskiem przemieszczać czy luzować.

Osoby z wrodzoną alergią na Synapticsa powinny za to docenić dołączoną do notebooka pełnowymiarową mysz skierowaną w stronę graczy – Razor Copperhead. Recenzję takiego gryzonia mogliście już przeczytać na łamach  serwisu. Warto także dodać, iż oferowany przez ASUS-a gryzoń to wersja OEM, mająca własne logo producenta oraz domyślne niebieskie podświetlenie – idealnie współgrające z ogólną koncepcją notebooka.

Pełnowymiarowa klawiatura, włącznie z całkiem ładnie wkomponowanym blokiem numerycznym, daje wysoki komfort pisania. Skok klawiszy jest stosunkowo duży (porównywalny lub niemalże identyczny z klawiaturami Logitecha z serii UltraX), ale też pozbawiony dla klawiatur tego typu charakterystycznego kliku. Ja uznaję to jednak za dużą zaletę.

W trakcie pisania nie ma tu możliwości nie wciśnięcia któregokolwiek z klawiszy. Można się jednak nieco przyczepić do krótkiej i mało stabilnej spacji oraz niewielkich klawiszy Alt (19 mm), które do efektywnego wykorzystania wymagają już dłuższego przyzwyczajenia.

W tylnej części laptopa umieszczono wyjścia sygnału z karty graficznej, wśród których znajdziemy złącza: HDMI (umożliwiające także przesyłanie dźwięku) oraz analogowe D-Sub. Nie zabrakło także gniazda e-SATA, pozwalającego podpiąć do notebooka zewnętrzne napędy wyposażone w interfejs w tymże standardzie.