Tablety

Czytanie i pisanie na tablecie

przeczytasz w 3 min.

Czytanie e-booków

MeMO Pad Smart nie jest tabletem 7-calowym, więc nie możemy oczekiwać od niego tak wysokiego komfortu trzymania, jak w przypadku mniejszego brata. Warto jednak zaznaczyć, że na większym ekranie strony książek mają rozmiar zbliżony do ich fizycznych odpowiedników, więc tak naprawdę nie mamy na co narzekać.

MeMO Pad kindle

W dodatku producent zainstalował domyślnie w MeMO Padzie dwie bardzo udane aplikacje do obsługi e-booków. Pierwszą z nich jest Kindle, która naturalnie powiązana jest z kontem i sklepem Amazon. Wybór książek jest ogromny (choć przyznać trzeba, że polskich wydań mogłoby być znacznie więcej). Z aplikacji korzysta się naprawdę przyjemnie - szybkość działania jest znacznie lepsza niż w oryginalnych, sprzętowych czytnikach takich jak np. Kindle Paperwhite.

Drugą z aplikacji jest My Library Lite. Cechuje się prostym, ale wystarczająco funkcjonalnym interfejsem i dobrą płynnością działania.

My Library LiteMy Library Lite

Tekst możemy np. kopiować, powiększać, pomniejszać, przeszukiwać, tłumaczyć, udostępniać, dodawać wyróżnienia, a nawet zamieniać na mowę. Książki czytać możemy w układzie pionowym (jedna strona) lub poziomym (dwie strony).

My Library Lite

My Library Lite

Do czytania gazet wykorzystywać możemy kolejną udaną aplikację o nazwie Press Reader. Artykuły czytać mozemy w postaci oryginalnej lub przetworzonej tak, aby ich treść wyświetlała się lepiej na ekranach urządzeń ultramobilnych. Drugi z tych trybów jest zdecydowanie bardziej godny polecenia.

press readerpress reader

Rozdzielczość ekranu

Ekran IPS LCD o przekątnej 10 cali dysponuje rozdzielczością 1280x800 px. Takie połączenie daje gęstość ułożenia pikseli na poziomie około 149 ppi, a więc nie możemy tutaj mówić o wybitnej szczegółowości obrazu. W czasie oglądania zdjęć, filmów lub grania nie ma to ogromnego znaczenia, ale negatywne różnice np. w stosunku do Asusa Transformera Infinity TF700T są wyraźnie zauważalne podczas czytania tekstu.

W tym miesiącu Asus zaprezentował na targach Computex ulepszoną wersję MeMO Pada, którego 10-calowy ekran IPS zyskał rozdzielczość przekraczającą Ful HD (1920x1200 px). Procesor z kolei zmieniony został na układ Intel Atom Z2560. Urządzenie nie jest jeszcze dostępne na rynku, a dokładna data jego pojawienia się w Polsce nie została ustalona.

Jasność i kąty widzenia

Kąty widzenia jak przystało na matrycę IPS są dobre (gorsze niż w AMOLED-ach, ale znacznie lepsze niż w standardowych matrycach LCD typu TN). Porównać można je np. do modelu TF300T, który dysponuje ekranem identycznym lub bardzo bardzo zbliżonym do tego z 10-calowego MeMO Pada. Kolory i kontrast również były przyjemne dla oka, ale niestety jasność podświetlenia LED-owego jednak nie zrobiła na nas już tak dużego wrażenia. Wewnątrz pomieszczeń, przy stosunkowo delikatnym, sztucznym oświetleniu obraz był w pełni czytelny, ale po wyjściu na zewnątrz sytuacja zmieniała się diametralnie.

Klawiatura

Do klawiatury ekranowej Asusa nie mamy absolutnie żadnych zastrzeżeń. W przeciwieństwie do modelu Fonepad, którego niedawno testowaliśmy nie mieliśmy problemów z polskimi znakami (a dokładniej brakiem litery „ą”). Autokorekta i podpowiedzi również działały właściwie.

memo pad keyboardmemo pad keyboard

Rozmiar pól znaków w układzie pionowym pozwalał na wygodne pisanie dwoma kciukami. W poziomie używać można było właściwie wszystkich palców (tablet leżeć mógł np. na kolanach lub na biurku).

Edycja dokumentów biurowych

Jeśli zechcemy skomponować lub zmodyfikować dokument biurowy zgodny z MS Office będziemy musieli (domyślnie) skorzystać z pakietu online oferowanego w ramach usługi WebStorage (wymagane założenie konta). Po przytrzymaniu palca na wybranym dokumencie otworzy się menu kontekstowe z którego wybieramy polecenie Open with Word.

WebStorageWebStorage

Plik otworzy się w przeglądarce internetowej w specjalnie przygotowanej wersji znanego edytora Microsoft Word 2010 działającej w pełni online.

WebStorageWebStorage

Niestety jak to często bywa w przypadku aplikacji funkcjonujących w chmurze nie mamy do czynienia z idealnie płynnym działaniem, ale trudno przyczepić się do samej funkcjonalności. Edytor rzeczywiście może przydać się w sytuacjach awaryjnych, gdy nie mamy akurat dostępu do laptopa.

SuperNoteSuperNote

W czasie komponowania szybkich notatek idealnie sprawdzi się aplikacja SuperNote. Pisać możemy mażąc palcem po ekranie lub klikając po klawiaturze, a tekst zostanie umieszczony w jednej linii, dokładnie tak, jakbyśmy pisali długopisem w tradycyjnym notatniku.

Poczta

memo pad pocztamemo pad poczta

Interfejs klienta pocztowego jest analogiczny do tego, jaki widywaliśmy w wielu innych tabletach z Androidem 4.x. Podzielony został on na dwa główne obszary - lewy daje dostęp do skrzynek, folderów i listy wiadomości znajdujących się w odpowiednim katalogu (np. Odebrane lub Wysłane), a w prawym wyświetla się lista wiadomości (lub treść e-maila po jego wybraniu).

Ciekawostki

memo pad menu

W menu systemowym znajdziemy trzy tryby odpowiadające za wydłużanie czasu pracy na baterii (oszczędzanie energii, zrównoważony, wydajność). Pierwszy z nich włączamy gdy zależy nam na maksymalnie długiej pracy, drugi idealny jest do codziennego użytku, a trzeci włączyć można np. w czasie grania.

Asus Studio

Asus Studio

Program Asus Studio służy do błyskawicznej edycji zdjęć. Nałożyć możemy np. jeden z wielu filtrów i efektów, narysować coś odręcznie, wyprostować lub wykadrować obraz, usunąć efekt czerwonych oczu i dodać ramkę, a na końcu zapisać dzieło w pamięci tabletu.

Wbudowany menadżer plików pozwala szybko i komfortowo zarządzać dokumentami zapisanymi w pamięci wewnętrznej oraz zewnętrznej (microSD). Za jego pomocą możemy również zainstalować aplikacje zewnętrzne (spoza sklepu Google Play).