Tablety

Design i sprzęt

przeczytasz w 2 min.

Asus MeMO Pad Smart z różni się pod kilkoma względami od swojego kuzyna - Transformera TF300T, ale różnice te nie odnoszą się raczej do wyglądu zewnętrznego. Oba urządzenia prezentują się niemal identycznie. Wymiary tabletów są takie same, ale sam MeMO Pad Smart jest lżejszy i sprawia wrażenie urządzenia nieco bardziej komfortowego w czasie trzymania.

Ekran o przekątnej 10,1” wraz z przednią kamerką i czujnikiem oświetlenia zewnętrznego przykryty jest tablą szkła o podwyższonej odporności na zarysowania. Warstwy oleofobowej nie zastosowano, więc tłuste ślady palców będą wyraźnie widoczne i nieco trudniejsze do wytarcia.

Asus MeMO Pad Smart

Na lewej krawędzi obudowy zintegrowanych zostało kilka elementów funkcyjnych. Licząc od góry pierwszym z nich jest mały otwór mikrofonu, pod nim widoczny jest port micro USB 2.0, następnie złącze micro HDMI (z obsługą HDCP), jeszcze dalej slot kart microSD, a ostatnim elementem jest drugi maleńki otwór w którym kryje się przycisk RESET do manualnego przywracania ustawień fabrycznych.

Asus MeMO Pad Smart

Na prawej krawędzi z kolei odnaleźć można wyjście słuchawkowe (bez możliwości podłączenia zewnętrznego mikrofonu) oraz podłużny przycisk +/- służący do regulacji głośności dźwięków.

Asus MeMO Pad Smart

Na dolnej krawędzi producent nie umieścił żadnych użytecznych złączy, ani innych elementów. Widać tutaj różnicę w stosunku do Transformerów, które wyposażone były w szerokie złącze dokujące oraz dwie dodatkowe szczeliny służące do montażu w stacji z klawiaturą. MeMO tego nie potrzebuje - komunikuje się z klawiaturą drogą bezprzewodową przy wykorzystaniu standardu Bluetooth.

Asus MeMO Pad Smart

Na górze znajduje się pojedynczy klawisz służący do włączania tabletu oraz blokowania ekranu. Wyposażono do w niewielką diodę informującą o stopniu naładowania baterii.

Asus MeMO Pad Smart

Tylna część obudowy wykonana jest z tworzywa sztucznego, którego powierzchnia (w przeciwieństwie do TF300T) jest zupełnie gładka. Na szczęście słowo „gładka” nie oznacza „błyszcząca”. Plastik jest matowy, satynowy, dość twardy, ale przyjemny w dotyku. W części górnej widoczny jest obiektyw kamerki głównej (bez diody LED), natomiast w części środkowej, po bokach znajdują się dwa głośniki. Ich jakość ocenić musimy naprawdę bardzo pozytywnie - dźwięk jest głośny i wyraźny (częściowo jest to również zasługa specjalnych efektów programowych zastosowanych w systemie operacyjnym).

Asus MeMO Pad Smart

Jak już wspomnieliśmy wcześniej tablet sprzedawany jest samodzielnie, ale może być doposażony w oryginalne etui ochronne Asus Folio Key, które wyróżnia się wbudowaną klawiaturą oraz łącznością Bluetooth.

Asus MeMO Pad Smart

Gdy etui jest zamknięte działa wyłącznie jako zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi. Po jego otwarciu tablet możemy położyć płasko lub ustawić w pionie. Druga z tych opcji przemienia zestaw w coś na kształt małego laptopa, w którym ekran (tablet) przytrzymywany jest bezpiecznie przez dwa silne magnesy.

Klawiatura jest mała, ale w zupełności wystarcza w podróży. Pisze się na niej zdecydowanie szybciej i bardziej komfortowo niż na klawiaturze ekranowej. Jest przy tym bardzo cicha, a skok klawiszy jest niewielki. Klawiaturę wyposażono też w zestaw najprzydatniejszych skrótów ułatwiających dostęp do istotnych funkcji systemu Android (np. zmiana jasności podświetlenia ekranu, menu ustawień, blokada ekranu, zapis screenshota, dostęp do przeglądarki WWW, łączność Wi-Fi i Bluetooth, wyjście na pulpit, klawisze multimedialne).

Dolna część etui jest aluminiowa i sztywna, a górna gumowa i giętka.

Asus MeMO Pad Smart

W zestawie z tabletem znajdziemy ładowarkę i kabel USB-micro USB.

Ciekawostka

Na środku dolnego paska systemowego widoczna jest mała kropka. Po jej dotknięciu wyświetla się pole ograniczone z obu stron kłódkami. Jeśli przesuniemy palec pomiędzy nimi pasek zostanie zablokowany, a wszystkie aktywne przyciski widoczne na nim będą zamrożone. Jest to opcja przydatna w czasie grania, przeglądania internetu lub np. edycji grafiki na tablecie. Ograniczamy tym samym prawdopodobieństwo nieumyślnego włączenia niepożądanej funkcji lub niekontrolowanego wyjścia z aplikacji.

Pasek możemy aktywować w analogiczny sposób - ponownie przesuwając palec pomiędzy kłódkami.